Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„GROMADA SOBIESZEWO” / Spotkanie-Wystawa


NAwigacja Wydarzeń

Gdański Archipelag Kultury wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola zapraszają na spotkanie z Gośćmi, którzy przeniosą nas do czasów świetności dawnego Sobieszewa jaki Wyspy Sobieszewsiej. Zobaczymy najnowsze nabytkiarchiwalnych fotografii pochodzących z kolekcji Bartosza K. Gast oraz Macieja Mogilnickiego. Zaprezentujemy również sensacyjne wyniki badań o nieistniejącej już Stacji Ratownictwa Brzegowego znajdującej się nieopodal wejścia nr. 16 w Sobieszewie.

Ekspozycja poświęcona powojennym czasom Wyspy Sobieszewskiej. Tematem przewodnim będą spisane przez Stefana Andrzejczaka wspomnienia z lat 40. i 50. opisujące ówczesne realia na Wyspie Sobieszewskiej. Dowiemy się m.in. o sytuacji na tym terenie tuż po zakończeniu działań wojennych w maju 1945 r., poznamy rys historyczny powstania Wyspy, etapy tworzenia administracji polskiej, rolnictwa, szkolnictwa etc.

Bartosz Krystian Gast oraz Maciej Mogilnicki, autorzy ukazujących się od 2012 r. kalendarzy „Sobieszewo na starych pocztówkach” postarają się przybliżyć problematykę pracy nad tak specyficznym wydawnictwem. Dowiemy się m.in.: jakie dylematy towarzyszą przy wyborze fotografii, jak umiejętnie wykorzystać posiadany zasób zgromadzonego materiału. Jednocześnie autorzy opowiedzą o pracach i ciekawych historiach jakie towarzyszyły przy kreacji najnowszego kalendarza na 2018 r. Prezentacja będzie okazją do uzupełnienia swoich zbiorów o aktualny jak i archiwalne wydanie kolekcjonerskiego kalendarza.

W drugiej części zapraszamy na spotkanie prof. Antonim F. Komorowskim, który przedstawi efekty swoich badań i zaprezentuje S E N S A C Y J N Ą, nieznaną dotąd historię Stacji Ratownictwa Brzegowego, która była zlokalizowana m.in. na Wyspie Sobieszewskiej.

Uzupełnieniem narracji, będą niepublikowane, archiwalne fotografie Wyspy Sobieszewskiej z lat 70. wykonane przez Zdzisława Błażejczaka, prezesa Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Właściciel albumu, autor relacji Stefan Andrzejczak przekazał go w latach 90. do zbiorów Izby Pamięci Wincentego Pola. To sentymentalna podróż do czasów powojennej świetności Wyspy Sobieszewskiej. Na kilkunastu czarnobiałych fotografiach uwiecznionom.in.: ówczesną przeprawę promową na Wyspę, port rybacki w Świbnie, śluzę w Przegalinie, wizytację gospodarstwa SHRO w Wieńcu, wizytę na terenie tzw. Forsterówki.

W E R N I S A Ż / S P O T K A N I E: 17 marca 2018 (sobota) godz. 12:00
Ekspozycja wystawy: 19.03 – 30.06 .2018
pon.-pt. godz. 10:00 – 20:00
sobota (czerwiec) godz. 11:00 – 14:00
niedziela nieczynne
Wstęp wolny

Szczegóły

Data:
17/03/2018
Godzina:
11:00 - 13:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Wincenty Pol na Wyspie i Wyspa-Skarbow-GAK

Miejsce wydarzenia

GAK ul. Turystyczna 3, 80-680 Gdańsk