Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Gdańskie Miniatury Kolory Gdańska | Niebieski


NAwigacja Wydarzeń

20 października, godzina 13.00, Gdańskie Miniatury Kolory Gdańska – detale architektoniczne Głównego i Starego Miasta. Niebieski | gra miejska i spacer dla rodzin i grup nieformalnych | spotkanie: ul. Długa 33 | informacje: [email protected]

Rusza kolejny sezon spacerów w formie gier miejskich – Gdańskie Miniatury! Tematem wędrówek i quizów będą detale architektoniczne i kolory. We październiku szlak wyznacza kolor niebieski.

Spacer dla rodzin i grup nieformalnych po Głównym i Starym Mieście odbędzie się 20 października o godz. 13.00.

– Rzymianie, których kultura i upodobania w dużej mierze wpłynęły na nasze współczesne gusta, wręcz niebieskiego nie lubili. Uważali go za kolor barbarzyńców, czyli niecywilizowanych ludów i plemion mieszkających po za ich państwem. Przeciwstawiali barbarzyński błękit, szlachetnej, będącej symbolem władzy czerwieni. Faktycznie niektóre ludy z Europy północnej, barwiły swoje ciała, przy pomocy roślin, na niebiesko by wzbudzić w swoich przeciwnikach strach i grozę. Rzymianie uważali nawet, że posiadanie niebieskich oczu jest wadą i często łączy się z innymi negatywnymi cechami: rudymi, kręconymi włosami, otyłością i niezdrową bladością. W średniowieczu nastąpiła jednak zmiana, niebieski zyskał na popularności, na kilku polach dogonił a nawet prześcignął czerwień. Jak do tego doszło? – szuka odpowiedzi Ania Mackiewicz, która opracowuje trasy Gdańskich Miniatur.

– Gdańskie Miniatury to świetny sposób na spędzenie aktywnej soboty z rodziną i przyjaciółmi. Bezpłatne, otwarte spacery odbywają się raz w miesiącu. Pozwalają lepiej poznać Gdańsk, zastanowić się nad jego przeszłością, poznać jego dawnych mieszkańców i życie codzienne – mówi Margareta Sobczak z Instytutu Kultury Miejskiej.

To także działanie kierowane do szkół i grup zorganizowanych. Dzieci i młodzież, które prawidłowo odpowiedzą na zagadki z quizu mają szansę na koniec semestru wygrać kulturalne nagrody od partnerów Gdańskich Miniatur.

Patroni medialni: Trojmiasto.pl | MiastoDzieci.pl – inspiracje dla rodziców i dzieci | Radio Gdańsk S.A.

Szczegóły

Data:
20/10/2018
Godzina:
11:00 - 12:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Instytut Kultury Miejskiej

Miejsce wydarzenia

Długa 33, Gdańsk- Śródmieście