Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Gdańsk kalwiński: od Drugiej Reformacji do Unii Staropruskiej 1817 r.”| Dom Uphagena


NAwigacja Wydarzeń

Szanowni Państwo,
już w najbliższą środę (26.02) o godzinie 17. 00 odbędzie się kolejne, organizowane przez Towarzystwo spotkanie, z cyklu „Kultura dawnego Gdańska”. Wykład „Gdańsk kalwiński: od Drugiej Reformacji do Unii Staropruskiej 1817 r.” wygłosi
dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG.
Jak zawsze na nasze wykłady wstęp jest wolny. Zapraszamy bardzo serdecznie, naprawdę warto 

Gdańsk Złotej Ery, XVI-XVIII stulecia – po zakończonej sukcesem Pierwszej Reformacji – kojarzy się z luteranizmem.
Jednak u schyłku XVI stulecia do miasta zawitała też Druga Reformacja – kalwińska. Wykład będzie poświęcony owej walce o rząd dusz.

Prelegent, prof. Sławomir Kościelak jest uznanym i cenionym badaczem dziejów nowożytnego Gdańska a zwłaszcza stosunków religijnych, skomplikowanej często materii Reformacji i Kontrreformacji; autorem monografii Jezuici w Gdańsku od drugiej połowy XVI do końca XVIII wieku, Gdańsk – Kraków 2003; Katolicy w protestanckim Gdańsku od drugiej połowy XVI do końca XVIII wieku, Gdańsk 2012 (ta ostatnia nagrodzona Nagrodą I Stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszą pracę habilitacyjną obronioną w 2013 roku) oraz ponad 80 artykułów naukowych, które ukazały się w najważniejszych czasopismach specjalistycznych w Polsce i za granicą.
Jest również organizatorem i od 2008 r. kierownikiem studiów podyplomowych Gedanistyka na Wydziale Historycznym UG, a także organizatorem i przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Gdańsku (od 2009 r.) oraz członkiem Komitetu Wiedzy Gedanopedii (Encyklopedii Gdańskiej).

Szczegóły

Data:
26/02/2020
Godzina:
16:00 - 17:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Towarzystwo Dom Uphagena

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena – Muzeum Gdańska, ul. Długa 12