Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Galopem. Wokół historii Hipodromu Sopot


NAwigacja Wydarzeń

Muzeum Sopotu zaprasza na wystawę: „Galopem. Wokół historii Hipodromu Sopot”, będącego integralną częścią tożsamości miasta, stanowi centrum i zarazem punkt wyjścia do refleksji nad rolą konia w naszej kulturze miejskiej. Przedwojenne i powojenne zdjęcia, publikacje, zabawki i pamiątki opowiadają historię Toru Wyścigowego Sopot na tle obyczajowości i społecznej roli konia w naszym regionie.

Ekspozycja rozpoczyna opowieść od tradycji sięgających czasów rzymskich i tradycji rycerskich oraz symboliki konia w czasach średniowiecznych i nowożytnych. Zdjęcia, pamiątki oraz dokumenty przedstawiają konie pracujące w Gdańsku, Gdyni i Sopocie oraz te towarzyszące w sporcie i zabawach w XIX i XX wieku. Na wystawie można podziwiać obrazy najważniejszych polskich malarzy koni Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jana Matejki i Piotra Michałowskiego. Pokazujemy wybrane postaci ważnych kobiet-jeźdźców konnych. W ramach tej części prezentacji można zobaczyć malarski szkic do słynnego Szału uniesień Władysława Podkowińskiego, któremu przewrotnie towarzyszą przedwojenne kobiety aktywne w sportach jeździeckich.

Wiele pamiątek dawnych i dzisiejszych udostępnili mieszkańcy i przyjaciele Sopotu. Swoimi pamiątkowymi zdjęciami z koniem z dzieciństwa dzielą się między innymi znane postacie.

Informację opracowała Joanna Kruszewska

Szczegóły

Początek:
04/06/2015 22:00
Koniec:
03/10/2015 22:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,

Organizator

Muzeum Sopotu