Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dzień otwarty tunelu pod Martwą Wisłą


NAwigacja Wydarzeń

Prezydent Miasta Paweł Adamowicz i Urząd Miejski w Gdańsku zapraszają wszystkich mieszkańców, 23 kwietnia, na dzień otwarty tunelu pod Martwą Wisłą. Podczas specjalnego festynu tunelem przejadą rowerzyści, następnie przebiegną nim biegacze i przespacerują się piesi.

Budowa Tunelu pod Martwą Wisłą to gigantyczne przedsięwzięcie – jedyne tego rodzaju w Polsce. Dwutunelowy fragment Trasy Słowackiego, o długości całkowitej 1,4 km, przebiega pod Wisłą na głębokości w swym najniższym miejscu prawie 35 m. Każdy z tuneli ma po dwa pasy ruchu. Tunel wykonany został metodą drążoną, za pomocą maszyny wiercącej TBM (Tunnel Boring Machine). Specjalna maszyna do drążenia tunelu została wykonana w miejscowości Schwanau w Niemczech. Stamtąd, w częściach, drogą morską i lądową przetransportowana została do Gdańska. Jej największe elementy przypłynęły na  holenderskim statku Deo Volente w październiku 2012 roku.

Od strony zachodniej wlot do tunelu znajduje się w okolicy ul. Wielopole, od wschodniej w okolicy ul. Kujawskiej. Tunel nie tylko łączy gdańską Letnicę z rejonem Westerplatte i Portem Północnym. Jest też najważniejszym elementem Trasy Słowackiego, która wraz z Trasą Sucharskiego stanowi tzw. „ramę komunikacyjną” Gdańska. Koszt budowy odcinka tunelowego to 885 mln zł.

– Z tunelu zapewne skorzystają mieszkańcy Gdańska jadący w kierunku Elbląga i Warszawy. Pozwoli on też odciążyć nieco drogi w centrum miasta i wpłynie na rozwój funkcji portowych i logistycznych w okolicach Portu Północnego – powiedział prezydent Paweł Adamowicz podczas prezentacji tunelu dziennikarzom, która odbyła się w środę 6 kwietnia.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
23/04/2016
Godzina:
07:00 - 12:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce wydarzenia

Rondo Marynarki Polskiej
Rondo Marynarki Polskiej
Gdańsk, 80-557 Polska
+ Google Map