Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Bitwa pod Oliwą 1627


NAwigacja Wydarzeń

Stowarzyszenie Kompania Kaperska zaprasza na obchody 392. rocznicy bitwy pod Oliwą z 28 listopada 1627 roku. Po raz kolejny pragniemy przypomnieć mieszkańcom Trójmiasta oraz turystom bitwę morską stoczoną na redzie gdańskiej. Wspomnijmy wspólnie wszystkich marynarzy, którzy zginęli w służbie naszego kraju, a przede wszystkim admirała Arenda Dickmana.

Do Gdańska zawitają rekonstruktorzy, którzy przy pomocy swoich ubiorów i uzbrojenia przeniosą widzów do gdańskiego portu z XVII wieku. Zobaczymy tam scenę werbunku marynarzy do królewskiej floty wojennej, a także galeon przepływający Motławą i Martwą Wisłą. Ulicami miasta przejdzie kompania piechoty kapitana Jana Storcha, nawiązując do historycznego konduktu żałobnego zorganizowanego na cześć admirała Dickmana. Wydarzenie obejmuje trzy lokalizacje: Oliwę, molo w Brzeźnie oraz Główne Miasto. Szczegóły w programie.

PIĄTEK 29.11.2019:

19.00 pomnik Bitwy pod Oliwą.
Tego dnia zapraszamy do wspólnego wieczornego spaceru pod pomnik Bitwy pod Oliwą w Gdańsku – Oliwie. O godz. 19.00 wyruszymy z ul. Tatrzańskiej na wzgórze, gdzie zapalimy znicze. Polecamy zabrać ze sobą źródło światła.

SOBOTA 30.11.2019:

Długie Pobrzeże
11.30 werbunek marynarzy do królewskiej floty wojennej i zaokrętowanie wojska,
12.00 wypłynięcie galeonu w akompaniamencie salwy z muszkietów.

Zatoka Gdańska – molo w Brzeźnie:
ok. 13.15 uroczyste spuszczenie wieńca z pokładu galeonu na wody zatoki oraz salwa z muszkietów w celu uczczenia pamięci poległych marynarzy i żołnierzy. Możliwość oglądania z mola w Brzeźnie.

Główne Miasto:
ok. 14.40 powrót galeonu oraz zejście piechoty i marynarzy na ląd. Początek przemarszu rekonstruktorów ulicami Gdańska,
15.00 salwa z muszkietów na Zielonym Moście,
15.15 opowieści o bitwie oliwskiej pod fontanną Neptuna. Pokaz historycznej musztry w wykonaniu rekonstruktorów,
15.45 przemarsz do bazyliki mariackiej zakończony salwą z muszkietów oraz złożeniem wieńca na grobie admirała Arenda Dickmana.

Uwaga: podane godziny są orientacyjne, mogą się nieznacznie zmienić podczas trwania wydarzenia.

Wydarzenie objęte patronatem Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Wspólnota Gdańska. Zorganizowano przy współudziale Czarna Perła, Gdańsk i Oliwski Ratusz Kultury.
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.

Szczegóły

Początek:
29/11/2019 18:00
Koniec:
30/11/2019 15:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Czarna Perła, Miasto Gdańsk, Oliwski Ratusz Kultury i Kompania Kaperska

Miejsce wydarzenia

Gdańsk