Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Akademia Gdańska| Cykl wykładów| Instytut Kultury Miejskiej


NAwigacja Wydarzeń

Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów dla osób, których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka.
Koordynatorką jest Dominika Ikonnikow. Z racji sytuacji epidemiologicznej obowiązują zapisy na www.ikm.gda.pl/zapisy-sien.
Spotkanie będzie również transmitowane online.
www.miasto.com to hasło 7. edycji Akademii Gdańska, która przybliży historie miasta, wydobyte z odmętów internetu. Wspomnienia, historię mówioną, zdjęcia, dokumenty, przedmioty zakupione na aukcjach internetowych, a także zapomnianą gdańską muzykę czy sztambuchy i rodzinne pamiątki.
Dziś, nauka i wiedza dostępne są dla każdego. Upowszechnienie internetu sprawiło, że dostęp do informacji jest na wyciągnięcie palca. Łatwiej jest odnaleźć zagubione historie, zdjęcia, wspomnienia. Poprzez dyskusyjne fora i grupy dowiadujemy się o otaczającej nas przestrzeni, szczególnie w wymiarze lokalnym. Gdańsk, miasto o szczególnie złożonej historii, skrywa jeszcze wiele tajemnic, ale poprzez sieć internetową odkrywanie jego sekretów jest dużo łatwiejsze.
Harmonogram spotkań w 2020 roku:
→ 6.10, godz. 18.00, Kupię, sprzedam, zamienię – historia Gdańska na serwisach aukcyjnych, prowadzenie: Jerzy Klimczak (Europejskie Centrum Solidarności)
Jerzy Klimczak– zawodowo związany z Europejskim Centrum Solidarności, gdzie pracuje na stanowisku starszego specjalisty do spraw archiwalno-badawczych. Jest również doktorantem Socjologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach których przygotowuje rozprawę związaną z pamięcią zbiorową. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych łączących perspektywę historii i socjologii dotyczących między innymi pamięci zbiorowej, transformacji ustrojowej w Polsce, doświadczeń granicznych i sportu
Punktem wyjścia wykładu będą popularne internetowe serwisy aukcyjne oraz zamieszczane na nich oferty sprzedaży dotyczące historii Gdańska. Celem wykładu jest przybliżenie obrazu dziejów Gdańska widzianych z ich perspektywy – uzupełnionej o ogólne analizy pojawiających się ofert oraz przekrojową charakterystykę tego typu serwisów jako ogólnodostępnych narzędzi.
——————————————————————————————————————————-
→ 27.10, godz. 18.00, Co nam mówią dawne karty pocztowe, prowadzenie: Marta Pawlik-Flisikowska (PAN Biblioteka Gdańska)
→ 24.11, godz. 18.00, Od gdańskich mennonitów do amerykańskich kowbojów. Historia przygody badawczej, prowadzenie: dr Magdalena Staręga (Europejskie Centrum Solidarności)
→ 8.12, godz. 18.00, Kultura muzyczna dawnego Gdańska – przewodnik po świadectwach rozsianych w świecie Internetu, prowadzenie: Aleksandra Litwienko (blog „Wehikuł Dźwięku”)

Szczegóły

Data:
06/10/2020
Godzina:
16:00 - 17:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Instytut Kultury Miejskiej

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40