Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nieodkryte Dziedzictwo Kulturowe Studzienki


NAwigacja Wydarzeń

W sobotę, 4 czerwca 2016 o godz. 12.00, na boisku szkolnym Gimnazjum 26 im. Jana III Sobieskiego, rozpocznie się wydarzenie Nieodkryte Dziedzictwo Kulturowe Studzienki. Będzie to kulinarna podróż w czasie do epoki króla Jana III Sobieskiego. Atrakcją będzie degustacja potraw z XVII wieku przygotowana przez grupę rekonstrukcyjną kulinarną z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Za panowania tego władcy Polska nie tylko pokonała Turków, ale stała się także kulinarną potęgą. W 1682 r., na rok przed bitwą pod Wiedniem, w Krakowie opublikowano najstarszą polską książkę kucharską. Jej autorem był Stanisław Czerniecki, kuchmistrz Lubomirskich, któremu Sobieski nadał wcześniej szlachectwo. Książka pod oryginalnym tytułem „Compendium ferculorum albo zebranie potraw” S. Czerniecki , „Monumenta Poloniae Culinaria”, t. I, została wydana w Warszawie w 2009 r. w opracowaniu przez J.Dumanowskiego  i M. Spychaj z przedmową S. Lubomirskiego.
Na dworze Radziwiłłów (siostry i szwagra Sobieskiego) powstał z kolei niezwykły rękopiśmienny tekst o słodyczach, deserach i przetworach z owoców Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów i innych słodkości, a także przyrządzania wszelkich potraw, pieczenia chleba, i inne sekreta gospodarskie i kuchenne”.

Kuchnia staropolska charakteryzowała się stosowaniem dużej  ilości egzotycznych, palących przypraw, ich odważnym łączeniem ze smakiem słodkim i kwaśnym oraz pomysłowością w łagodzeniu i urozmaicaniu surowego katolickiego postu. Większość egzotycznych, luksusowych produktów sprowadzano z Gdańska, prawdziwej handlowej stolicy kraju, a przy tym laboratorium smaku, mód i pomysłów.

W programie także:
– gra miejska – zgłoszenia,
– koncert „Na różne tony” – muzyka barokowa, konkurs dla amatorów „Masz Talent”,
– przygotowanie i degustacja dań w/g receptur z najstarszej  XVII -wiecznej polskiej  książki kucharskiej w „polowej”  Karczmie,
– konkursy i cenne nagrody  jak zawsze na podsumowaniu dnia.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
04/06/2016
Godzina:
10:00 - 14:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Miejsce wydarzenia

Gimnazjum nr 26 im. Jana III Sobieskiego
ul. Traugutta 92
Gdańsk, 80-226 Polska
+ Google Map