Miasto Gdańsk zaprasza na Wyspę Spichrzów, gdzie o zmierzchu z ciemności wyłonią się niezwykle malownicze pozostałości dawnych spichlerzy. Tego wieczora uruchomiona zostanie nowa iluminacja historycznych ceglanych murów.

Wyspa SpichrzówKomunikat Biura Prasowego Miasta Gdańska:

28 lamp i projektorów emitujących światło od sodowego do ledowego pozwoli na wydobycie piękna pozostałości dawnych spichlerzy oraz malowanie światłem niezwykłych obrazów. ‘Projektory pozwolą na uzyskanie praktycznie każdego koloru i jego odcienia’ – zapowiada Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. ‘Urządzenia zostaną zaprogramowane tak, żeby kolory zmieniały się powoli, falami. A w dni szczególne – np. z okazji świąt państwowych – podświetlać będą mury w barwach narodowych’ – dodaje.

Próby iluminacji, które odbyły się w maju, wykazały, iż stare spichrze prezentują się okazale podświetlone w sposób tradycyjny, czyli na biało, jednak najciekawszy efekt daje zastosowanie nietypowych kolorów, czyli błękitu, różu i fioletu. ‘Dlatego też zdecydowaliśmy (przy akceptacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) że używać będziemy również tych niespotykanych dotychczas w Gdańsku kolorów’ – dodaje Izabela Jaworska, szefowa Działu Inwestycji ZDiZ, który realizuje przedsięwzięcie.

Lampy i projektory montowane będą w ziemi, w specjalnie przygotowanych dla nich wzmocnionych oprawach. Wszystko po to, aby ochronić je przez uszkodzeniem przez spadające z murów fragmenty starych cegieł.

Tytuł: Wyspa Spichrzów i niezwykła scenografia ruin
Lokalizacja: Wyspa Spichrzów, Gdańsk
Data: 2013-08-17