Po gruntownej przebudowie do kościoła św. Trójcy wraca bożonarodzeniowa szopka. Jej odsłonięciu będą towarzyszyły dzieci z gdańskich szkół oraz … potężny pisk.

Szczyt kościoła św. Trójcy / Fot. Krzysztof Dolatko

Komunikat Biura Prasowego UM w Gdańsku:

Jedna z najpiękniejszych w Polsce ruchoma szopka wraca po gruntownej przebudowie do kościoła św. Trójcy! Obok żłóbka nie tylko Maryja z Józefem, ale i Jan Heweliusz, Daniel G. Fahrenheit – łącznie ok. 80 postaci osadzonych w wybitnie gdańskiej scenerii – Żuraw, Ratusz Głównomiejski, stoczniowe dźwigi i… stadion na Letnicy! 16 grudnia zapraszamy na uroczyste uruchomienie (bardzo) gdańskiej szopki oraz wspólne przywoływanie muzykujących aniołów, czyli happening „Popiszczmy Razem!”.

Ruchoma szopka, w kościele św. Trójcy ma już ponad sześćdziesięcioletnią tradycję. Teraz powraca we wzbogaconej i udoskonalonej wersji na stałe – będzie można ją podziwiać przez cały rok. W prace nad szopką zaangażował się m.in. Teatr Miejski „Miniatura”, który odnowił większość figurek. Odrestaurowaną szopkę uruchomią św. Mikołaj i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a wydarzenie to połączone będzie z happeningiem – organizowanym przez OO. Franciszkanów i Stowarzyszenie Przyjaciół Kościoła Św. Trójcy „Dziedziniec”- „Popiszczmy Razem”. Uczestnicy spotkania grając na lizakach-gwizdakach (rozdawanych podczas imprezy) przywoływać będą muzykujące anioły z prospektu organowego. Usłyszą także historię odrestaurowanych zabytkowych organów Martena Friese’a, dowiedzą się na czym polega i jak wygląda proces tworzenia tego unikatowego na skalę europejską instrumentu. W happeningu planowany jest udział 1000 dzieci! z gdańskich szkół i przedszkoli.
Masz gwizdek, flet lub piszczałkę? Przyjdź do Kościoła Św. Trójcy w Gdańsku i weź udział we wspólnym przywoływaniu muzykujących aniołów. Poczuj święta – na własne oczy zobacz jak w ruch wprawiana jest gdańska szopka bożonarodzeniowa.

Tytuł: Uruchomienie szopki bożonarodzeniowej w kościele św. Trójcy
Lokalizacja: Kościół św. Trójcy, ul. św. Trójcy 4, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 12:00
Data: 2011-12-16