Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z autorem zwycięskiej pracy w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za 2012 r., Tomaszem Małkowskim.

FG Nagroda imKomunikat prasowy:

Moderatorem rozmowy o książce „Ojcze Józefie” będzie gdański dziennikarz i publicysta Marek Adamkowicz.

Konkurs Literacki Miasta Gdańska im. Bolesława Faca ustanowiony został na początku lat 90. XX wieku. Jego pomysłodawcą był gdański pisarz, poeta i tłumacz Bolesław Antoni Fac, który po śmierci w 2000 r. stał się imiennym patronem konkursu.

Tomasz Małkowski (rocznik 1966)- z wykształcenia pedagog specjalny (ks. Twardowski powiedziałby „od głupich dzieci”), z zawodu autor podręczników szkolnych do historii, z zamiłowania twórca opowieści dla dzieci i dorosłych. „Ojcze Józefie” to jego czwarta książka „niepodręcznikowa”, wcześniej napisał dwie powieści dla młodszych czytelników (wydane przez SIW ZNAK) i jedną dla starszych (IW PAX). Mieszka z rodziną w Gdańsku, który uważa za swoje miejsce na ziemi.

Konkurs ogłaszany jest raz w roku. Swoim zakresem obejmuje poezję, prozę i esej. Tematyka zgłaszanych utworów może być dowolna. W konkursie uczestniczyć mogą zarówno członkowie literackich stowarzyszeń twórczych, jak i autorzy niezrzeszeni.

Akcja książki, która została nagrodzona w tym roku toczy się Gdańsku – Oliwie. Głównym bohaterem jest nauczyciel, a prywatnie myśliciel, którego rozważania kierowane są już od pierwszych stron do Ojca Józefa. Czytelnik śledzi zarówno zdarzenia lokalne,sąsiedzkie relacje, codzienne perypetie bohatera, jak i jego drogę wewnętrzną, próby walki o nieśmiertelność. Jury Konkursu doceniło stosowaną w książce autoironię i dystans, połączenie lekkiego stylu z głębokimi refleksjami o sprawach niebanalnych.

Tytuł: Spotkanie z Laureatem Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca za 2012 r., Tomaszem Małkowskim
Lokalizacja: Filia Gdańska WiMBP, ul. Mariacka 42
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2013-11-05