Z okazji Święta Miasta Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do zwiedzania Gdańska z przewodnikiem. Motywem przewodnim spacerów będzie odkrywanie gdańskich legend, więc trasa polecana jest całym rodzinom. Udział jest bezpłatny, wymagane są wcześniejsze zapisy.

Komunikat prasowy:

Oprowadzać będzie Ewa Czerwińska – licencjonowana przewodniczka po Trójmieście, która co miesiąc oprowadza liczne grupy dzieci i młodzieży śladami gdańskich legend w ramach projektu edukacyjnego Instytutu Kultury Miejskiej Gdańskie Miniatury.
Zaplanowano trzy spacery, zapisy prowadzi Punkt Informacji Kulturalnej IKM.

Informacje praktyczne:

Godziny: 11.00, 13.00, 15.00
Kategorie wiekowe: Zapraszamy wszystkich, szczególnie rodziny
Czas trwania: Około 1,5 h
Maksymalna liczba osób w grupie: 50
Uwaga! Obowiązują wcześniejsze zapisy
Zapisy: Punkt Informacji Kulturalnej, ul. Długi Targ 39/40, e-mail: [email protected], tel. 58 301 2016
Do 26 maja 2012, decyduje kolejność zgłoszeń

Opis spaceru:

Podczas około 1,5-godzinnego spaceru poznamy legendy o: Żabim Kruku; Panience z okienka; Lwach z gdańskiego ratusza; Kostku Ferberze; Diable, bówce i pączku; Złej wdowie i gdańskiej pszenicy.

Dowiemy się, skąd wziął się gdański specjał- likier Goldwasser, czemu na parafii Bazyliki Mariackiej znajdują się wizerunki trzech dzików oraz skąd wzięły się rzeźby zwierząt zdobiące przedproża kamienic. Poznamy też budzące grozę tajemnice Wieży mariackiej i wyobrazimy sobie, jakie przygody mogły spotkać śmiałków, którzy ośmielili się udać nocą na Wyspę Spichrzów, w czasach, gdy stały tam magazyny, których pilnowały groźne psy.

Odwiedzimy: Ratusz Głównomiejski, Dom Ferberów, Bazylikę Mariacką, ulicę Mariacką, Żuraw na Długim Pobrzeżu, Zieloną Bramę.

O Święcie Miasta:

„Święto Miasta” to coroczne uroczystości organizowane z okazji rocznicy uszlachetnienia herbu gdańskiego, któremu król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk 25 maja 1457 r. nadał swym przywilejem złotą koronę do istniejących dwóch krzyży. Fakt ten miał swoją genezę w wydarzeniach roku 1454 r., które dały początek wojnie trzynastoletniej Polski z Zakonem Krzyżackim. W maju 1457 r. król Kazimierz Jagiellończyk przybył do Gdańska, aby odebrać hołd od mieszkańców i dać wyraz swej wdzięczności za ogromne zasługi gdańszczan w wojnie z Krzyżakami. Miasto uzyskało wówczas dwa wielkie przywileje, które na kilka stuleci zapewniły mu rozwój i bogactwo.

Tytuł: Rodzinne spacery z przewodnikiem śladami gdańskich legend
Miejsce spotkania: ul. Długi Targ, fontanna Neptuna
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Data: 2012-05-27
Godzina zakończenia: 16:30