Muzeum Historycznego Miasta Gdańska po siedmioletniej przerwie zaprasza na otwarcie Muzeum Zegarów Wieżowych.

Komunikat prasowy:

Muzeum Zegarów Wieżowych powstało w 1996 roku początkowo jako pracownia, a następnie jako Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Muzeum funkcjonowało i realizowało wystawy oraz projekty badawcze przez dziesięć lat, aż do 22 maja 2006 roku. Podczas pożaru zniszczeniu uległy dachy świątyni i kopuła hełmu wieży. Na szczęście wszystkie eksponaty muzealne i carillon ocalały. Nie zostały poniesione żadne straty w inwentarzu muzealnym, choć niektóre eksponaty zostały uszkodzone – głównie przez wodę użytą podczas przeprowadzania akcji gaśniczej. Przez kolejne lata trwała odbudowa świątyni, finansowana ze środków pieniężnych miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, składek z budżetów innych miast, dotacji rozmaitych przedsiębiorstw i zbiórki publicznej.

Muzeum Zegarów Wieżowych przez okres 7 lat z konieczności było zamknięte. Podczas tego okresu pracownicy Oddziału prowadzili prace nad restauracją uszkodzonych eksponatów oraz koncepcją nowej wystawy. Pozyskano nowe eksponaty m.in. takie rarytasy, jak oryginalny zegar kolebnikowy, jeden z nielicznych zachowanych w Europie, zegar z jedynej polskiej fabryki zegarów wieżowych Michała Mięsowicza z Krosna, a nawet mechanizm z Wysp Brytyjskich. W 2011 roku, roku 400 rocznicy urodzin Jana Heweliusza, dla uczczenia wielkiego astronoma na poddaszach muzeum zainstalowano zbudowany w Muzeum Zegarów Wieżowych pierwszy na świecie zegar wykonany w technologii sygnałów pulsarowych – Zegar Pulsarowy Gdańsk 2011, zaś nieopodal w Baszcie na Zamurzu zadomowił się Precyzyjny Zegar Wahadłowy HEVELIUS 2011.

Muzeum Zegarów Wieżowych w nowej odsłonie to: dwie sale wystawiennicze, w których zgromadzono kolekcję zegarów z całego okresu zegarmistrzostwa mechanicznego i mechaniczno-elektrycznego (obejrzeć można mechanizmy datowane na wiek XIV czy XV, a także i te powstałe po II wojnie światowej); niezwykły instrument do gry na dzwonach: 50-dzwonowy carillon o masie około 17 ton, na którym w każdy piątek o godzinie 14.45 można posłuchać koncertu carillonowego „na żywo” oraz punkt widokowy urządzony na balkonie hełmu wieży na wysokości 50 metrów.

Tytuł: Otwarcie Muzeum Zegarów Wieżowych
Lokalizacja: ul. Wielkie Młyny, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2013-07-13
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Data zakończenia: 2013-09-30