Instytut Kultury Miejskiej i Planete+ Doc Film Festival zapraszają na trzecią odsłonę cyklu filmowego „Miastoprojekcje”. Tym razem uczestnicy objerzą dzieło autorstwa Gary’ego Hustwita – „Zurbanizowani”.

miastoprojekcjeKomunikat prasowy:

O filmie mówić będą gospodarz spotkania, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, dr Hubert Bilewicz oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – profesor Jacek Dominiczak.

Miastoprojekcje to cykl projekcji filmowych poprzedzonych krótkimi prelekcjami, a kończonych dyskusją z widzami i zaproszonym gościem. „Miasto jako główny motyw i miasto jako tło filmów. Portrety miast; filmowe apologie i epitafia miejskie. Miejskie mitologie, miejska codzienność i miejskie dramaty. Miasta realne, miasta wirtualne; zrealizowane utopie i nieziszczone projekty. Miasta okiem kamery i miasta oczami artystów; miasta jako pretekst spojrzenia i przedmiot oglądu” – tak opisuje cykl Hubert Bilewicz, gospodarz spotkań. Zapowiedzią cyklu był pokaz filmu „Ludzki wymiar” kończący akcję Targ o Węglowy, w trakcie której IKM zapraszał do wyrażania opinii, udziału w aktywnościach oraz zabrania głosu w debacie wokół Targu Węglowego.

W kolejnych odsłonach Miastoprojekcji pokażemy m.in. filmy: „Dwugłowy smok”, „Megamiasta”, „Detropia”, „Mit Pruitt Igoe” czy „Syndrom wenecki”.

Zurbanizowani, Urbanized, reż. Gary Hustwit, Wielka Brytania, 2011, 85 min

Na początku XIX wieku w miastach mieszkało nie więcej niż 30 milionów ludzi, co stanowiło 2,5 proc. ludności świata. Przez następne 100 lat liczba ta wzrosła do 2 miliardów. Według raportu Banku Światowego, ludność miejska stanowi już ponad połowę populacji świata, a zgodnie z prognozami w roku 2030 udział ten przekroczy 60 proc. Jeżeli proces migracji ludności wiejskiej do miast nie spotka się z odpowiednią polityką rozwojową, zainteresowaniem władz i obywateli, urbanizacja może przybrać postać slumsów.

Po „Helvetice” i „Objectified” – filmach poświęconych sztuce projektowania znaków drukarskich i przedmiotów – Gary Hustwit postanowił zmierzyć się z nieco szerszym tematem. W ostatniej części trylogii dizajnu bierze na warsztat projektowanie miast i dowodzi, że w dobie postępującej urbanizacji staje się ono jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Wracając do cennych doświadczeń z historii architektury i urbanistyki (pojedynek Jacobsa i Mosesa o Nowy Jork), poprzez współczesne ruchy obywatelskie (protest Stuttgart 21) i wypowiedzi ekspertów, aż po spektakularne porażki zarządzania przestrzenią zabudowaną (Brazylia jako nieudane wcielenie idei modernizmu), pokazuje kto i w jaki sposób naprawdę kształtuje miasto.

Wybrane nagrody i festiwale /Selected festivals and awards: 2011 – MFF Toronto/Toronto IFF, 2011 – CPH:DOX Kopenhaga/CPH:DOX Copenhagen

Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Współkurator ostatniej edycji festiwalu sztuk wizualnych Alternativa w Gdańsku.

Jacek Dominiczak, architekt i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na której prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Od 2004 roku jest stałym współpracownikiem INTERCULT w Sztokholmie. W ramach tej współpracy uczestniczył w 12. artystyczno-badawczych projektach programów europejskich SEAS i CORNERS. Od 2005 roku jest stałym współpracownikiem międzynarodowego projektu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, prowadzonej przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku. Jest beneficjentem Programu Fulbrighta (1991) i Fundacji Kościuszkowskiej (1992).

Tytuł: Miastoprojekcje w IKM – „Zurbanizowani”
Lokalizacja: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 19:00
Data: 2014-01-08