Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na dwa spacery literackie z autorem książki „Gdańsk. Przewodnik literacki” Peterem Oliverem Loewem w roli przewodnika.

Peter Oliver LoewKomunikat prasowy:

– Pisząc tę książkę, na nowo patrzyłem na Gdańsk, zwłaszcza że moje przechadzki z dawno przyblakłymi lub świeżymi jeszcze tekstami prowadziły mnie w dalekie dzielnice. Cytaty z powieści i poezji oraz informacje o literackich miejscach podzieliłem na osiem spacerów, którymi prowadzę czytelników – czasem z przymrużeniem oka – przez znane i nieznane tereny miasta, którego literacka przeszłość nadal jest tak mało znana – mówi Peter Oliver Loew.

Gdańsk i jego wielokulturowa historia to sceneria literackich dzieł nie tylko Güntera Grassa, ale także wielu innych polskich i niemieckich pisarzy od baroku do współczesność. Zaproponowane w książce spacery wiodą szlakiem miejsc opisanych w powieściach i wierszach autorstwa Stefana Chwina, Pawła Huellego, Josepha von Eichendorffa, Alfreda Döblina, Willibalda Omankowskiego i wielu innych. Prowadzą one również do rzadziej odwiedzanych części miasta, które było ośrodkiem Hanzy i kolebką Solidarności, a także ikoną powojennego prządku wersalskiego i miejscem wybuchu II wojny światowej.

– Peter Oliver Loew zabierze uczestników na spacer szlakami opisanymi w swojej książce. Będzie można osobiście doświadczyć magii miejsc opisanych przez Loewa i posłuchać ich historii. W południe ruszymy w kierunku Starego Przedmieścia, a wieczorem spacer obejmie rejon Głównego Miasta, oba potrwają około godziny – zapowiada Piotr Mielcarek z Instytutu Kultury Miejskiej.

Wystawa książek wystawionych na spotkaniu autorskim pochodzi ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz PAN Biblioteki Gdańskiej. Niektóre z dostępnych do obejrzenia egzemplarzy pochodzą sprzed 1945r.
„Gdańsk. Przewodnik literacki” nabyć można od 1 kwietnia w Instytucie Kultury Miejskiej w cenie 38 zł. Od połowy kwietnia dostępna będzie w księgarniach w cenie 45zł.

W październiku, 2013 roku nakładem Instytutu Kultury Miejskiej ukazała się inna książka Petera Olivera Loewa – „Gdańsk. Biografia miasta”. Książka jest do kupienia w dobrych księgarniach (cena detaliczna 45 zł) oraz w Instytucie Kultury Miejskiej (w cenie 38 zł).

Peter Oliver Loew – ur. 1967 we Frankfurcie nad Menem, historyk i kulturoznawca, autor wielu książek i artykułów o historii Gdańska, Polski i stosunkach polsko-niemieckich. Mieszka w Darmstadt, gdzie pracuje w Deutsches Polen-Institut.

Spacer literacki z Peterem Oliverem Loewem po Starym Przedmieściu (godz. 12.00) i Głównym Mieście (godz. 18.00).

Tytuł: Literackie spacery z autorem książki „Gdańsk. Przewodnik literacki” Peterem Oliverem Loewem
Lokalizacja: Start: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 12:00
Data: 2014-04-15