Kto wie o tym, że w Gdańsku stoi pomnik ikony polskiego feminizmu i jednej ze wspanialszych postaci epoki pozytywistycznej – Marii Konopnickiej? W czwartek, 25 lipca o godz. 13.00 iBedeker.pl funduje pisarce wizytę w salonie kosmetycznym.

pomnik Marii Konopnickiej w GdańskuNa Skwerze im. Polskich Harcerzy w Wolnym Mieście Gdańsku przy ul. Wały Jagiellońskie, nieopodal siedziby Biblioteki Wojewódzkiej i przystanku autobusu 118 czy 186 vis-à-vis budynku LOT-u – można, np. w drodze do domu, podziwiać stateczną sylwetkę poetki. Pomnik jednak, nieco zapomniany przez wielbicieli twórczości autorki, ale za to chętnie odwiedzany przez gołębie – już od kilku lat domaga się liftingu. Nie wypada wyglądać flejowato zwłaszcza przed Jarmarkiem Dominikańskim, na który przyjadą przecież tłumy turystów!

Procedurą odnawiającą urodę Marii Konopnickiej zajmą się: Agnieszka Sikorska, konserwatorka zabytków, która przygotuje odpowiednią dla artystycznej cery miksturę oraz Barbara Piórkowska, pisarka i poetka, zawodowo przejęta losem urody pomnika. Zaplecze techniczne (czyli drabinkę, wiadro i mopa) oraz oprawę medialną zapewnią: redaktorka naczelna serwisu, Ewa Kowalska oraz Marta Antonina Łobocka, która nie tylko Kocha Żuławy. Wodę obiecała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

Wszystkich sympatyków poezji i prozy zapraszamy do kibicowania akcji – można przyjść z ulubionymi utworami artystki i odczytać odpowiednie fragmenty, by zmotywować ekipę kosmetyczną do żywszej pracy.

Maria Konopnicka wypoczywała w Gdańsku w kwietniu i maju 1906 roku, mieszkała wtedy w domu Elżbiety Bütner przy Targu Węglowym 11. Pisarkę najczęściej kojarzymy z baśnią „O krasnoludkach i sierotce Marysi” i najbardziej znaną patriotyczną pieśnią „Rotą”, do dziś śpiewaną na części oficjalnych uroczystości.

Autorem rzeźby, która przedstawia postać Konopnickiej trzymającą w ręku książkę jest prof. Franciszek Duszeńko z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (od 1996 r. Akademia Sztuk Pięknych). Pomnik został ufundowany w 1977 roku przez Spółdzielnie Zrzeszone w „Cepelii”.

Niespełna rok temu nieznani sprawcy ukradli mosiężne litery z tablicy upamiętniającej postać autorki. Miedzy innymi dzięki interwencji portalu iBedeker.pl, pomnik naprawiono – przywrócono napisy i obcięto także gałęzie, które zasłaniały twarz pisarki i poetki. Teraz czas na SPA.

Tekst: Barbara Piórkowska

Czytaj także: Od tego się zaczęło  – pomnik „zza krzaka”

Tytuł: Kosmetyczka dla Konopnickiej – czyli ratujmy pomnikową urodę
Lokalizacja: Skwer im. Polskich Harcerzy w Wolnym Mieście Gdańsku, ul. Wały Jagiellońskie, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 13:00
Data: 2013-07-25

Wydarzenie na facebooku