Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na promocję swojej nowej publikacji – książki Barbary Mikołajczuk i Moniki Zakroczymskiej „Gdyńskie kapliczki, figury i krzyże”.

Zaproszenie Rzecznika Prasowego UM Gdyni:

Opracowanie zawiera nie tylko spis, ale także opis i fotografie kapliczek, krzyży i figur znajdujących się dziś bądź w przeszłości na terenie Gdyni. Publikacja jest zarówno źródłem informacji o swoistych znakach tożsamości religijnej gdynian, jak i ukazuje przemiany architektoniczne i estetyczne budowanych na przestrzeni lat kapliczek.

Spora część gdyńskich kapliczek powstała po zakończeniu II wojny światowej oraz po transformacji ustrojowej w latach 90. XX w. Z reguły symbolizują wdzięczność lub oddanie się pod opiekę świętych czy Matki Bożej, której kult jest szczególnie silny wśród mieszkańców. Najczęściej stawiane były jako wyraz prośby lub podziękowania za błogosławieństwo, cudowne uzdrowienie, ochronę bliskich i całego domostwa, obronę przed chorobą.
Autorki wydawnictwa pracują w Muzeum Miasta Gdyni. Monika Zakroczymska, konserwator muzealny, wykonała w latach 2007-2010 zdjęcia dokumentacyjne, a Barbara Mikołajczuk, historyk, napisała teksty.

Na spotkanie wstęp wolny.
Publikację w cenie 35 zł można zakupić w siedzibie głównej Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1 (wtorek-niedziela, godz. 10.00-17.00) i w „Domku Abrahama” przy ul. Starowiejskiej 30 (wtorek-sobota, godz. 10.00-16.00).

Tytuł: Gdyńskie kapliczki, figury i krzyże
Lokalizacja: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2012-03-13