Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk oraz iBedeker zapraszają do uczestnictwa w kolejnym spacerze z cyklu Gdańskie Miniatury. Listopadowa wędrówka będzie wiodła szlakiem Krzyżaków w Gdańsku.

Gdańskie Miniatury„Gdańsk w ogniu walk i konfliktów” to tytuł kolejnego cyklu spacerów w ramach Gdańskich Miniatur. W tym roku szkolnym razem z młodzieżą spacerowaliśmy już po Westerplatte, a w październiku poznaliśmy historię obrony Poczty Polskiej. W listopadzie proponujemy uczniom i uczennicom gdańskich szkół wycieczkę w znacznie bardziej odległą przeszłość – wspomnimy czasy rycerzy w białych płaszczach ozdobionych czarnymi krzyżami. Krzyżacy – to oni będą tematem narracji przewodniczki Ewy Czerwińskiej, która razem z młodzieżą będzie odkrywała tajemnice ich pobytu w grodzie nad Motławą.

Spotkamy się przy ul. Świętojańskiej pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego – był to pierwszy książe pomorski, który podjął walkę z Krzyżakami. Ulicami Grobla, U Furty i Podwale Staromiejskie dotrzemy do Targu Rybnego, aby tam w cieniu baszty Łabędź usłyszeć o tym, w jaki sposób Krzyżacy zdobyli miasto i wybudowali imponujący zamek, z którego do dzisiaj pozostały jedynie kawałki muru. Czy mieszkańcy i mieszkanki Gdańska godzili się na panowanie Krzyżaków? Oczywiście nie, a usłyszymy o tym wędrując ulicami Długie Pobrzeże, Mariacka i Plebania.
Tradycyjnym elementem wspólnego spaceru będzie gra miejska, która pozwoli zrozumieć skomplikowane stosunki polsko-krzyżackie.

Szczegóły spaceru można znaleźć na stronie Instytutu Kultury Miejskiej.

Temat: „Zakon Krzyżacki a Gdańsk
Termin: 21 listopada 2013 r. (czwartek), godziny: 10.00, 11:30, 13:00
Kategoria wiekowa: od IV klasy szkół podstawowych po szkoły ponadgimnazjalne
Czas trwania: około 1,5 godziny
Maksymalna ilość osób zgłaszanych: 30
Maksymalna ilość osób w grupie podczas spaceru: 50
Koszt: bezpłatne

Autorka: Anna Zielińska
Współpraca: Dominika Ikonnikow, Agnieszka Mencel, Marcin Fedoruk
Opracowanie graficzne: Agata Graban
Redakcja: Anna Urbańczyk
Mapy: Mapy google
Pomysłodawczyni projektu: Małgorzata Kmicińska

Zgłoszenia przyjmowane są do 11 listopada 2013 r. na adres: [email protected]. Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do 14 listopada (czwartek) 2013 r.

Patroni medialni: HistMag, Historia.org, Radio Gdańsk