Patronkami edukacyjnego projektu „Gdańskie Miniatury” będą w tym roku szkolnym kobiety. To ich szlakiem podążą młodzi gdańszczanie i gdańszczanki.
Podczas całego cyklu, którego autorem jest historyk i pedagog Krzysztof Murawski, poznamy miejsca związane z kobietami o wielkich nazwiskach, ale i tymi mniej znanymi, które tworzyły koloryt miasta i pośrednio wpływały na jego losy. Dzięki przewodniczce turystycznej Ewie Czerwińskiej zgłębimy dzieje Gdańska przez pryzmat działań kobiet świata polityki, nauki, życia artystycznego, opozycyjnego z lat komunizmu, czy pozornie tylko zwykłego życia Polek w Wolnym Mieście Gdańsku.
Zaczynamy po królewsku!
Wrześniowa edycja Gdańskich Miniatur to połączony z grą miejską spacer, zatytułowany „Królowe i mieszczanki”. Rozpoczniemy go pod Zieloną Bramą, a więc w miejscu, w którym w 1646 Maria Gonzaga, przyszła królowa Polski, zatrzymała się w drodze do Warszawy, gdzie miał się odbyć jej ślub z Władysławem IV. W czasie pobytu w grodzie nad Motławą przyszła królowa przemierzała Drogę Królewską przez … osiem godzin. Co było tego przyczyną młodzi gdańszczanie i gdańszczanki dowiedzą się podczas spaceru.
W świcie królewskiej Marii Gonzagi ważną postacią była Maria Kazimiera, czyli żona Jana III Sobieskiego, znana jako Marysieńka, która podczas innej wizyty w Gdańsku, w kamienicy na Długim Targu 2, urodziła królewicza Aleksandra. Gdańsk oszalał wówczas z radości!
Opuszczając Długi Targ i wstępując na ul. Długą zatrzymamy się przy kamienicy z numerem 45. To tutaj swój nieszczęśliwy żywot wiodła Maria Schumann. Jej znakomicie wyszywane serwety i baldachimy do dzisiaj znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Parę kamienic dalej, pod numerem 35, płynęło szczęśliwe dla odmiany życie Konstancji Czirenberg. Dlaczego bogata mieszczanka zwana była „bałtycką syreną”? Ta opowieść czeka na młodych słuchaczy.
Spacer zakończy się przed „Domem pod Żółwiem”, związanym Joanną Schopehauer – matką sławnego filozofa Artura i autorką znakomitych „Gdańskich wspomnień z młodości”. Niedokończonych wspomnień…
Szczegóły dotyczące udziału dzieci i młodzieży w najbliższym spacerze i grze miejskiej (27 września 2012 r.) znajdują się na stronie www.ikm.gda.pl
Zapisy na spacer prowadzone są do dnia 19 września (środa) z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny oraz telefonu komórkowego i nazwisk osób, które 27 września będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży, na adres e-mail [email protected]
Wcześniejsze spacery w ramach projektu Gdańskie Miniatury:
Stare Przedmieście
Brzeźno
Spacer wzdłuż brzegu Motławy
Stare Miasto
Główne Miasto
Osiek i okolice
Orunia
Warsztaty
Tegoroczne Gdańskie Miniatury wzbogacone są też o comiesięczne warsztaty dla dzieci i młodzieży na tematy związane z równością. Biorąc udział w zajęciach wykorzystujących elementy psychologii, intermediów czy reportażu prasowego, dzieci i młodzież będą poznawały zagadnienia równości, płci kulturowej czy herstorii. Pierwsze z nich – W słońcu „jejstorii” odbędą się 20 września.
Już dziś młodych adeptów i adeptki dziennikarstwa Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na zajęcia z reportażu:
„Zdrowa ciekawość światem, czyli rzecz o reportażu” warsztaty dla młodzieży
5 października (piątek) godz. 10:30 – 15:00
Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40
Czas trwania warsztatu: 4,5 godziny
Zajęcia bezpłatne
Grupa docelowa: młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, dziewczęta i chłopcy
Maksymalna liczebność grupy: do 15 osób
Osoba prowadząca: Ewa Majdecka
W październiku „Projekt Warszawianka przyjeżdża do Gdańska”. Podczas tych czterech godzin z pomocą reportażu będziemy szukać i opowiadać o ciekawych kobietach z Gdańska – nie tylko najbardziej znanych, ale również tych mijanych na ulicy. Chcemy obudzić w uczennicach i uczniach zdrową ciekawość, pokazać, że na zwykłej drodze do szkoły mogą znaleźć kogoś lub coś interesującego. Wspólnie stworzymy naszą mapę Gdańska – miejsca ciekawe i interesujące, a niekoniecznie turystyczne. Poszukamy również gdańszczanek mających ciekawe i wyjątkowe historie do opowiedzenia, które zwykle się omija i nie zauważa. Z zebranego materiału dźwiękowego i wizualnego przygotujemy wystawę podsumowującą zajęcia.
Zapisy:
IKM prosi o zgłoszenia do dnia 28 września (piątek) z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i liczby uczestników, profilu klasy oraz telefonu komórkowego i nazwisk opiekunów na adres e-mail [email protected].
Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do 30 września.
Kobiety górą! 🙂