Kończą się zimowe ferie – Gdańskie Miniatury powracają do aktywności. W letnim semestrze nadal będziemy wędrowali szlakiem walk i konfliktów, a zaczynamy od spaceru pod znakiem… czerwonej dłoni.

Gdańskie Miniatury

 

Jakie znaczenie ma symbol czerwonej dłoni? Ten wciąż mało znany w Polsce znak przypomina dzieci-żołnierzy, które biorą udział i giną w walkach zbrojnych.

Na całym świecie obecnie walczy około 250-300 tysięcy dzieci-żołnierzy. Najmłodszy wojownik, o którym wiadomo, miał 5 lat (Uganda, Afryka). Najczęściej nieletni, niezależnie od płci, werbowani są do armii pod przymusem. Często są porywani. Jednak czasami zgłaszają się jako ochotnicy. Wojny w krajach biednych doprowadzają niekiedy do katastrofy gospodarczej i społecznej, przez co małoletni cierpią głód i są pozbawieni opieki dorosłych. Wstąpienie w szeregi ugrupowań militarnych często daje im jedyną możliwość przeżycia – wśród uzbrojonych ludzi czują się bezpieczniej, mają zapewniony posiłek i ubranie. Wcieleni do armii poddawani są presji psychicznej i bardzo często utrzymywani pod wpływem wyniszczających psychikę narkotyków. – czytamy na stronie www.ikm.gda.pl

Na pamiątkę wejścia w życie (w 2002 roku) Fakultatywnego Protokołu do Konwencji Praw Dziecka, zakazującego wykorzystywania w konfliktach zbrojnych dzieci poniżej 18. roku życia, 12 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy.

W historii Polski znane są przypadki, kiedy walkę podejmowały dzieci wywodzące się ze środowisk patriotycznych. Podczas II wojny światowej w imię niepodległości ginęli harcerze i harcerki. To im właśnie, najmłodszym ofiarom wojny będą poświęcone lutowe Gdańskie Miniatury. Razem będziemy wędrowali szlakiem pomników upamiętniających ofiary bitew i wojen. Poznamy pomnik poświęcony Polskiemu Państwu Podziemnemu i  Pomnik Harcerek i Harcerzy pomordowanych w czasie II wojny światowej, z ust licencjonowanej przewodniczki Ewy Czerwińskiej usłyszymy o kulturalnej i politycznej działalności młodych ludzi po wojnie, wspomnimy Kindertransporty, a spacer zakończymy przy Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy.

Na wspólny spacer zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w czwartek 27 lutego 2014 r. w godzinach 10.00, 11:30, 13:00.
Prosimy o zgłoszenia do dnia 17 lutego (poniedziałek) 2014 r. z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny, nazwisk oraz telefonów kontaktowych osób, które 27 lutego będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży (na każde 15 osób przypada jeden opiekun), na adres e-mail: [email protected]

Opis trasy, mapka do pobrania i formularz konkursowy są dostępne pod adresem: www.ikm.gda.pl

Gdańskie Miniatury to projekt edukacyjny, który korzystając z formy gry terenowej, pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, a także dorosłym zainteresowanym historią Gdańska, niezwykłe miejsca i postacie związane z naszym miastem. Przez pięć lat zabawa miała różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. Zeszłoroczna edycja poświęcona była niezwykłym kobietom w historii Gdańska. W roku szkolnym 2013/2014 poznajemy historię Gdańska od strony militarnej.