Tytuł: Uruchomienie urządzeń opuszczających modele okrętów w Dworze Artusa
Lokalizacja: Dwór Artusa, Długi Targ 43, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Data: 2010-12-22
Godzina zakończenia: 14:00

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na uroczystość przekazania i uruchomienia urządzeń opuszczających modele okrętów.

Informacja ze strony Muzeum Historycznego Miasta Gdańska:

Mechanizm przygotowany przez Politechnikę Gdańską powinien zapewnić najbezpieczniejsze i najlepsze dostosowanie kolekcji do potrzeb ekspozycyjnych.

Modele żaglowców z Dworu Artusa stanowią najcenniejszą tego typu kolekcję w Polsce i jedną z najciekawszych w Europie. Historyczna lokalizacja modeli zawieszonych na stałe w tym wnętrzu na wysokości ponad dwóch metrów nad posadzką uniemożliwia dokładną obserwację wielu detali oraz wyobrażenie sobie ich rzeczywistych proporcji. Stała ekspozycja modeli na poziomie wzroku jest niemożliwa ze względu na reprezentacyjną funkcję Oddziału Dwór Artusa i często organizowane w tej przestrzeni imprezy masowe. Dlatego Muzeum zdecydowało się na montaż mechanizmu elektrycznego, który umożliwi przemieszczanie modeli w układzie pionowym. Dowolne opuszczanie i podnoszenie modeli ułatwi dokładną ich obserwację, zarówno zwiedzającym, jak i młodzieży szkolnej uczestniczącej w programie edukacyjnym. Ponadto ułatwi to przeglądy i konserwację obiektów.