Załoga holenderskiego żaglowca Stad Amsterdam zaprasza do bezpłatnego zwiedzania jednostki, która zacumuje 17 sierpnia o godz. 8:00, przy Nabrzeżu Pomorskim, vis a vis Akwarium Gdyńskiego.

Clipper Stad Amsterdam 2 photo Kees Stolwijk

Komunikat Biura Prasowego UM Gdynia:

Załoga Stad Amsterdam pokaże gościom pokładowe sprzęty i wyjaśni zasady ich funkcjonowania. Dzięki obecności tłumaczy będzie można również porozmawiać z kapitanem. Dla pierwszych 100 osób, które wypełnia formularz na stronie  www.randstad.pl  i pojawią się na pokładzie żaglowca przygotowane są upominki. Szczegóły na stronie internetowej: www.randstad.pl .

Żaglowiec wypłynie z Gdyni 20 sierpnia.

Stad Amsterdam to replika XIX-wiecznego klipra, najszybszego typu żaglowców swoich czasów, które przewoziły herbatę, owoce, a także poszukiwaczy złota z Kalifornii czy Australii. Ma typowy dla kliprów smukły i stosunkowo wąski kadłub oraz ostry, wysunięty dziób. Zachwyci każdego miłośnika żeglowania. Ponad głowami pasażerów rozwijają się żagle o łącznej powierzchni 2 200 m2, zaś pod ich stopami rozciąga się 60 m drewnianego pokładu. Łączna długość Stad Amsterdam wynosi 76 m. Żaglowiec osiąga prędkość do 16,5 węzła (ok. 30 km/h).

Kliper powstał dzięki współpracy władz miasta Amsterdam i agencji zatrudnienia Randstad, której założyciel Frits Goldschmeding pragnął połączyć swoją miłość do pięknych statków z filozofią zakładającą wywieranie pozytywnego wpływu na rynek pracy. Budowa, w której uczestniczyło 138 młodych bezrobotnych, trwała trzy lata i zakończyła się w 2000 r. Stad Amsterdam jest statkiem pasażerskim. Uczestniczy również w regatach, a także wykorzystywany jest w celu szkolenia młodych ludzi marzących o fachu marynarza.

Tytuł: Zwiedzanie żaglowca Stad Amsterdam
Lokalizacja: Nabrzeże Pomorskie, Gdynia
Godzina rozpoczęcia: 17:30
Data: 2011-08-19
Godzina zakończenia: 20:30