W Miejskiej Informacji w Gdyni odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Witryna emigracji”. Jego gościem będzie Barbara Szczepuła – znana gdańska dziennikarska, reportażystka. 

Podczas spotkania odbędzie się promocja książki „Długa podróż poślubna”. To plon reporterskich rozmów z wieloma rodakami żyjącymi poza krajem – prawdziwy kalejdoskop emigracyjnych życiorysów.

Barbara Szczepuła odnalazła ludzi, którzy jako dzieci po wojnie trafili przez Sybir do Nowej Zelandii i tam już zostali. Spotkała Polaków, którzy od pokoleń mieszkają w Baku, Erewaniu, Wilnie, Lwowie, Daugavpils czyli Dyneburgu na Łotwie albo w polskiej wsi w Rumunii. Bohaterkami “Długiej podróży poślubnej” są też Polki, które na studiach w Polsce poznały Palestyńczyków, Kurdów i Jordańczyków, wyszły za nich za mąż i wyjechały na Bliski Wschód.

Barbara Szczepuła opisuje w swoich reportażach nie tylko polskich lekarzy, którzy leczą szejków w Arabii Saudyjskiej, architektów projektujących rezydencje w Wielkiej Brytanii, inżynierów – budowniczych sztucznych wysp w Dubaju, milionerów z Doliny Krzemowej i Australii. Są tu też kobiety, które zmieniają pampersy staruszkom oraz młodzież pracująca na “zmywakach”. Opowieści często przejmujące, czasem zabawne, zawsze pisane są z wielką życzliwością dla ludzi.

Wstęp wolny.

„Witryna emigracji” to cykl spotkań promujących tematykę migracji w Europie i świecie. Ich gośćmi są autorzy nowości na rynku wydawniczym – badacze, dziennikarze, literaci. Uczestnicy słuchają wykładów, oglądają wystawy i projekcje poświęcone różnym aspektom procesów migracji, mających wielki wpływ na obraz dzisiejszej cywilizacji.

Tytuł: Spotkanie z Barbarą Szczepułą
Lokalizacja: Miejska Informacja, ul. 10 Lutego 24, Gdynia
Godzina rozpoczęcia: 17:00
Data: 2011-10-19