Przemysł Wolnego Miasta Gdańska – wystawa jakiej jeszcze nie było. Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, operator muzeum – Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk oraz Pracodawcy Pomorza, organizacja pracodawców, zapraszają na unikatową wystawę poświęconą przemysłowi i firmom z czasów Wolnego Miasta. Zarówno tym największym, jak i tym mniej znanym, a które również odcisnęły swój ślad na ówczesnej „biznesowej” mapie miasta.

Przemysł Wolnego Miasta Gdańska” to piętnaście niezwykle ciekawych plansz, nie tylko pod względem tekstowym. To przede wszystkim atrakcyjne i unikatowe zdjęcia, dawne reklamy i wizerunki firm i ich właścicieli. To historyczna i biznesowa podróż z przeszłości w teraźniejszość, bo mimo często tragicznej i skomplikowanej historii Gdańska, do czasów dzisiejszych przetrwały nie tylko niektóre gałęzie gdańskiego przemysłu, ale i same firmy…

− Starsi mieszkańcy Gdańska doskonale pamiętają chociażby czasy „octu na półkach” – opowiada Piotr Mazurek, prezes TPG. – Ten jedyny produkt, którego nie zabrakło w czasach realnego socjalizmu, dostarczała na rynek gdańska firma „Dagoma”, która swoje korzenie miała właśnie w czasach Wolnego Miasta.

To nie jedyny przykład łączności dawnego gdańskiego biznesu i przemysłu z tym obecnym. Na wystawie zobaczymy także materialne ślady po dawnych firmach i zakładach – etykiety, reklamówki czy opakowania. Nie zabraknie także atrakcji w postaci poczęstunku, właśnie od „Dagomy” i z pewnością nie będzie to ocet:)

Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk

Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk – to muzeum prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, stowarzyszenie od wielu lat propagujące nie tylko historię Gdańska, ale przede wszystkim kultywujące pamięć i zajmujące się wszystkimi aspektami dawnej gdańskiej Polonii.

Strefa Historyczna WMG to najnowsza inicjatywa TPG. Muzeum gromadzi przede wszystkim pamiątki z czasów Wolnego Miasta i opowiada o jego historii. Gromadzi także wspomnienia ostatnich już mieszkańców dawnego WMG. Oprócz stałej wystawienniczej, prowadzi też działalność wydawniczą i edukacyjną.

Tytuł: Wystawa – Przemysł Wolnego Miasta Gdańska
Lokalizacja: Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk, ul. Piwna 19/21, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2011-09-17
Godzina rozpoczęcia: 15:00
Data zakończenia: 2011-10-09
Godzina zakończenia: 17:00

W dniu otwarcia wstęp na wystawę wolny (w pozostałe dni dorośli 5zł , dzieci oraz seniorzy zniżka)