Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na imprezę rekonstrukcyjną „Bitwa Morska. Oblężenie Twierdzy Wisłoujście”.

Twierdza Wisłoujście

Komunikat Biura Prasowego UM w Gdańsku:

Miłośnicy historii będą mogli przenieść się do czasów rycerskich, by wziąć udział w historycznych grach i zabawach. Zostaną też świadkami zmagań turniejowych. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji m.in. uzbrojony w działa galeon, 100 żołnierzy z muszkietami w mundurach z epoki napoleońskiej, czterdziestolufowa artyleria twierdzy i wybuchy pirotechniczne. Głównym punktem imprezy będzie rekonstrukcja ataku na słynną twierdzę zwaną Bramą do Rzeczpospolitej od strony wody.

W czasie imprezy do dyspozycji zwiedzających będą kramy i warsztaty rzemieślnicze, będzie też można własnoręcznie wybić specjalną monetę. Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia wnętrza i wyposażenia namiotu rycerskiego wraz z replikami średniowiecznej broni. Wszystkim uczestnikom imprezy przygrywać będzie grający na żywo zespół muzyki średniowiecznej.

Rekonstrukcja organizowana jest z okazji oficjalnego zakończenia projektu „Prace Ratownicze Twierdzy w Wisłoujściu – Unikatowa Fortyfikacja w Skali Europejskiej”. Impreza odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Dofinansowana jest również ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków Miasta Gdańska.

W Twierdzy Wisłoujście o Twierdzy Wisłoujście

Program imprezy:

11.00 – Rozpoczęcie imprezy salwą z hakownic
11.15 – Turniej Miecza Długiego. Pojedynki piesze
13.00-14.10 – Bitwa morska na Martwej Wiśle na wysokości Twierdzy Wisłoujście z udziałem grup rekonstrukcyjnych epoki napoleońskiej oraz galeonu „Czarna Perła”
14.15 – Turniej Łuczniczy
14.30 – Melee na drewno – walki drużynowe z przymrużeniem oka
15.45 – Pokaz strzelania z balisty
ok. 16.00 – Rozdanie nagród i zakończenie

Tytuł: Impreza rekonstrukcyjna – Bitwa Morska. Oblężenie Twierdzy Wisłoujście.
Lokalizacja: ul. Starowiślna, Nowy Port, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Data: 2011-04-16
Godzina zakończenia: 16:00