Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wykład o prof. Marianie Osińskim | Akademia Gdańska


NAwigacja Wydarzeń

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 26 marca, o godz. 18.00, na wykład  ,,Profesor Marian Osiński – ścieżki życia architekta od Krakowa przez Lwów do Gdańska”, który poprowadzi  Renata Wiloch-Kozłowska.

– Prof. Marian Osiński urodził się w Krakowie, studiował architekturę we Lwowie. W 1945 roku przyjechał do Gdańska i rozpoczął tworzenie wydziału Architektury PG , którego został pierwszym dziekanem. Pod jego kierunkiem opracowano dokumentację odbudowy wielu ulic Głównego Miasta. Uważany jest za głównego twórcę gdańskiej szkoły architektonicznej.  Jego imię noszą od 1980 r. Państwowe Szkoły Budownictwa.- podkreśla prelegentka.

Renata Wiloch-Kozłowska – archeolog, konserwator zabytków, nauczyciel, miłośnik Gdańska. Od wielu lat prowadzi własną firmę. Badała relikty grodu gdańskiego i zamku krzyżackiego, przeprowadziła kompleksowe badania zespołu franciszkańskiego, interesuje się badaniami architektury, technikami budowlanymi. Jako nauczyciel prowadzi wspólnie z uniwersytetem w Pizie program erasmus+ „renowacja-przywracanie życia zabytkom.

//

O potędze królującego nad Zatoką Gdańską miasta nie decydowały strzeliste wieże kościołów, ani ilość majestatycznych budowli. Poprzez wieki gdańska sława był dziełem ludzi, których losy były ściśle z miastem splecione. Każda epoka miała swoją znaną lub popularną postać. Nie zawsze jednak pamięć o niej pozostała niezatarta.

6. edycja Akademii Gdańska dotyczyć będzie znanych i zapomnianych postaci gdańskich, które miały istotny wpływ na sztukę, kulturę i życie społeczne miasta. Atelier postaci Gdańska skrywa zapomniane, choć istotne nazwiska związane ze złotnictwem, fotografią, architekturą, Polonią Gdańską oraz z rozwojem prawno-administracyjnym czy polityką społeczną.

//

Harmonogram wykładów:

• 16 kwietnia, Jerzy Wołodźko, Fundacja Karrenwall
• 28 maja, Iwona Berent, Centrum św. Jana, Nadbałtyckie Centrum Kultury,
• 25 czerwca, Małgorzata Kolesińska, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
• 24 września, Piotr Chruścielski, Muzeum Stutthof
• 29 października, Mieczysław Abramowicz, Muzeum Narodowe w Gdańsku
• 26 listopada, Beata Możejko, Uniwersytet Gdański
• 10 grudnia, Igor Hałagida, Uniwersytet Gdański

Koordynatorka cyklu: Dominika Ikonnikow

 

fot. Gedanopedia

Szczegóły

Data:
26/03/2019
Godzina:
17:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Instytut Kultury Miejskiej

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40