Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wędrujące Portale / Gdańsk-Miasto-Sztuka


NAwigacja Wydarzeń

GDAŃSK-MIASTO-SZTUKA: Spotkanie #1 Wędrujące Portale

Zapraszamy do Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 przy ul. Powroźniczej w niedzielę 14 kwietnia o godz. 16.00 na spotkanie z dr. Jackiem Kriegseisenem poświęcone gdańskim portalom.
Inaugurujemy tym samy nasz nowy projekt „Gdańsk-Miasto-Sztuka” realizowany wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Muzeum Gdańska.
Wstęp bezpłatny

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15
Spotkanie: 14.04.2019, niedziela godz. 16.00
Prelegent: dr Jacek Kriegseisen

W dawnym gdańskim domu portal był nie tylko okazałą, bardzo dekoracyjną oprawą głównego wejścia, ale przede wszystkim wizytówką właściciela kamienicy. Mówił on o jego statusie społecznym i aspiracjach. Jako, że portale stanowiły i nadal stanowią bardzo spójna dekorację miejską dotykały je wszelkiego rodzaju zmiany, też te estetyczne. Gdy portale stawały się „niemodne”, umieszczano je w mniej eksponowanych miejscach. Tak uratowały się portale znajdujące się obecnie na tyłach Domu Uphagena i w kamienicy przy ul. Długiej 38.
Wędrówka portali i ich elementów trwa od lat, jednak jej kulminację przyniosła odbudowa miasta po zniszczeniach wojennych. Obecnie portale nadal stanowią jedną z głównym ozdób gdańskich fasad. W wielu przypadkach będąc ich jedynym oryginalnym elementem.

To właśnie o tych niecodziennych wędrówkach portali opowie dr Jacek Kriegseisen, historyk sztuki, ale przede wszystkim wspaniały opowiadacz i kolekcjoner historii. Tym niejako symbolicznym elementem zapraszającym rozpoczniemy w Gdańskiej Galerii Miejskiej cykl spotkań poświęconych szerokorozumianej sztuce w przestrzeni miejskiej.

Gdańsk-Miasto-Sztuka to projekt Gdańskiej Galerii Miejskiej i Muzeum Gdańska, którego celem jest przybliżenie mniej znanych aspektów dziedzictwa kulturowego Gdańska. Obszar eksploracji ograniczony jest jedynie przestrzenią miasta. W niej jak w alchemicznym tyglu nieustannie wrze i dochodzi do ciągłych zmian. Urbaniści, architekci i artyści dokonują szeregu przekształceń, które mają bezpośredni wpływ na otoczenie w którym żyjemy. Projekt i planowane w jego ramach spotkania pomogą zrozumieć zachodzące przemiany i wskazać na najbardziej frapujące przestrzenie czy intrygujące detale. Zdekodować miasto i jego przestrzeń można na różne sposoby. W projekcie Gdańsk-Miasto-Sztuka proponujemy czynną formę, pod czujnym okiem prowadzących.

dr Jacek Kriegseisen
Historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, Prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddział Gdański. Specjalizuje się w historii rzemiosł artystycznych w Rzeczypospolitej, a szczególnie złotnictwa w Prusach Królewskich i na Pomorzu. Poza tym prowadzi badania nad nowożytną rzeźbą i snycerką w Prusach Królewskich i na Pomorzu, dotyczące ikonografii, ornamentyki i przekształceń formalnych. W jego polu badawczych zainteresowań pozostaje problematyka szeroko pojętej sztuki Prus Królewskich i Książęcych oraz Gdańska od końca XVI do końca XVIII wieku, jej znaczenia dla miasta i jego polityki, ekonomicznych podstaw powstawania dzieł sztuki oraz wpływu elit miejskich na jej powstawanie.

Kuratorzy projektu: Klaudiusz Grabowski, Dorota Kucharczyk
Koordynacja: Aleksandra Ozga
Organizatorzy: Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska

Szczegóły

Data:
14/04/2019
Godzina:
14:00 - 15:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Gdańska Galeria Miejska

Miejsce wydarzenia

Gdańska Galeria Miejska (ul. Powroźnicza 13/15, Gdańsk)