Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Urodziny Jana Heweliusza na ulicy Korzennej


NAwigacja Wydarzeń

Johannes Hevelius Dantiscanus” to tytuł filmu zrealizowanego przez Michała Juszczakiewicza. Ten inscenizowany dokument w bardzo interesujący sposób upamiętnia i ukazuje życie oraz dzieło słynnego gdańskiego naukowca. W najbliższy wtorek 28 stycznia film będzie można obejrzeć w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Wcześniej – o godz. 17.00 – przy pomniku Jana Heweliusza odbędzie się półgodzinne widowisko teatralno-muzyczne.

Urodziny Jana Heweliusza (1611-1687) przypadają na 28 stycznia (podobnie zresztą jak data śmierci) – i dlatego główne obchody przygotowano na wtorek, 28 stycznia. Odbędzie się widowisko teatralno-muzyczne i projekcja filmu o wielkim gdańskim astronomie.

Scenarzysta i reżyser filmu Michał Juszczakiewicz, jest też narratorem w tej filmowej opowieści. Spacerując po Gdańsku, przenosi widzów w XVII wiek. Wtedy to żył w mieście słynny astronom Jan Heweliusz. W podróży w czasie pomagają widzowi niezwykle ciekawie zrealizowane efekty komputerowe, a także inscenizacje z udziałem aktorów, wśród których w roli dorosłego Jana Heweliusza zobaczymy Floriana Staniewskiego. Za scenografię i kostiumy odpowiadała Elwira Twardowska. Autorem zdjęć jest Sławomir Pultyn, a muzykę napisał Marek Kuczyński.

Projekcję filmu poprzedzi wydarzenie plenerowe pt.” 409 Urodziny Jana Heweliusza”, które rozpocznie się o godz. 17.00 na zieleńcu przy pomniku Jana Heweliusza, przy ul. Korzennej. W spektaklu słowno – muzycznym aktorzy Teatru GAK przeniosą nas do czasów w których żył Jan Heweliusz i przypomną spotkanie astronoma z królem Janem III Sobieskim. Będzie też można usłyszeć XVII w. pieśni gdańskie, śpiewane i grane z fletem i Carillonem.

Po części artystycznej (ok. 25 minut) GAK zaprasza do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego na poczęstunek. Zaraz potem odbędzie się tam pokaz filmu Michała Juszczakiewicza. Czas trwania projekcji – 43 minuty.

Fot. W roli dorosłego Jana Heweliusza zobaczymy nieodżałowanego Floriana Staniewskiego

 

Informacje za gdansk.pl

Szczegóły

Data:
28/01/2020
Godzina:
16:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , , ,

Organizator

Nadbałtyckie Centrum Kultury i Teatr GAK

Miejsce wydarzenia

Ratusz Staromiejski(Nadbałtyckie Centrum Kultury), ul. Korzenna 31/35