Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spacerowa Noc Muzeów z Instytutem Kultury Miejskiej


NAwigacja Wydarzeń

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wieczorne spacery po Starym i Głównym Mieście. W Noc Muzeów, 21 maja o godz. 18.00, odbędzie się spacer Gdańskich Miniatur dla dzieci, młodzieży i wszystkich chętnych, którzy chcą poznać miasto z przewodniczką Ewą Czerwińską. Później, o godz. 20.00 (trasą Działaczek Wolnego Miasta) i 22.00 (trasą Prekursorek) ruszą spacery szlakami kobiet w ramach projektu Metropolitanka. Wstęp wolny. Zbiórki na spacery: przed kamienicą Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

Gdańskie Miniatury w Noc Muzeów
Podczas specjalnych spacerów Gdańskich Miniatur z okazji Nocy Muzeów poznać można legendy związane z zabytkami Starego i Głównego Miasta. Przewodniczka Ewa Czerwińska opowie m.in.: o tajemnicach Wieży Więziennej i o tym, czego najbardziej obawiali się złoczyńcy. Uczestnicy i uczestniczki poznają też legendę, która przeniesie ich do czasów reformacji oraz romantyczną opowieść o parze zakochanych – Jakubie i Annie. Nieopodal Dworu Artusa i Ratusza Głównego Miasta usłyszą, jak wyglądałby dom bogatego burmistrza, gdyby został przebudowany wedle jego zamiarów.

Spacery szlakiem kobiet z grupą Metropolitanka
Spacery herstoryczne po Starym i Głównym Mieście poświęcone są gdańskim prekursorkom i działaczkom polonijnym. Uczestnicy i uczestniczki spacerów poznają na nich historię dwudziestu dziewięciu kobiet zaangażowanych w społeczne, kulturalne i polityczne życie miasta: Wandy Czyżewskiej – założycielki tajnej szkoły polskiej, działaczki gdańskiego Towarzystwa Polek – pierwszej organizacji kobiecej w Gdańsku, Hanny Żelewskiej – założycielki Polskiej Misji Dworcowej, której wolontariuszki pomagały młodym dziewczętom przybyłym ze wsi do miasta znaleźć pracę i schronienie, pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, reformatorki damskiego ubioru – Klary Stryjowskiej – Beadaker, pilotki i sędziny żużlowej – Ireny Nadolnej – Szatyłowskiej i wielu innych, ważnych dla Gdańska kobiet, których historie życia są warte pamięci.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
21/05/2016
Godzina:
16:00 - 21:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl