Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Promocja książki Andrzeja Janusza „Żelewscy w cieniu von dem Bacha”|Filia Gdańska


NAwigacja Wydarzeń

Filia Gdańska zaprasza 22 października, o godz. 17.30 na spotkanie promujące książkę Andrzeja Janusza „Żelewscy w cieniu von dem Bacha”.  Wstęp wolny.

Książka wydana została przez Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie. Jej treść  traktuje nie tylko o kaszubskiej szlacheckiej rodzinie Żelewskich, ale także o innych przedstawicielach tej klasy społecznej z Kaszub i Pomorza. To historia szlachty na pograniczu kaszubsko-polsko-niemieckim na przestrzeni XIX i XX wieku z jej złożoną kaszubsko-polsko-katolicką i kaszubsko-niemiecko-ewangelicka tożsamością. Rzecz dzieje się nie tylko na kaszubskim pograniczu (teren powiatów puckiego, wejherowskiego i lęborskiego), ale także na całym Pomorzu, w Wielkopolsce i Poznaniu, Małopolsce i Krakowie, Galicji. Czytelnik znajdzie w niej także wątki kolonialne z Niemieckiej Afryki Wschodniej. Całość opracowana została na podstawie licznych źródeł z archiwów polskich, niemieckich, państwowych, kościelnych i prywatnych oraz bogatej literaturze również polskiej i niemieckiej.

Praca niniejsza składa się z siedmiu części. Pierwsza wprowadza czytelnika w tematykę badań genealogicznych, kwestii teorii pochodzenia rodu i heraldyki, a także zawiera informacje dotyczące osób, które podejmowały badania na ten temat. Zagadnień związanych ze zmiennością pisowni nazwiska i różnorodności przydomków występujących w rodzie. Jest w zasadzie przedstawieniem stanu wiedzy z tego zakresu.

Andrzej Władysław Janusz – ur. w 1957 r., historyk-archiwista, politolog, samorządowiec i pedagog; absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie (1976 r.), Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1981 r.) i Unniwersytetu Gdańskiego, gdzie ukończył studia podyplomowe politologii (1995 r.). Autor licznych artykułów dotyczących historii i współczesności Gminy Luzino i Powiatu Wejherowskiego, publikowanych na łamach „Pomeranii”, „Tygodnika Kaszub”, „Dziennika Bałtyckiego”, „Zrzesz Kaszëbskô”, na stronach internetowych kaszubska.com, członek redakcji lokalnych czasopism „Puls”, „Kukówka” i „Wieści z Luzina”; autor pozycji „Parafia i kościół w Kębłowie” (2001 r.)  i „Strzebielino historia kaszubskiego zaścianka rycerskiego 1316-1945” (2016 r.). Animator wydarzeń historyczno-kulturalnych: nadania Szkole Podstawowej w Luzinie imienia Lecha Bądkowskiego (1991 r.) oraz odbudowy Pomnika Powstańców i Wojakw w Luzinie (2010 r.).

Szczegóły

Data:
22/10/2019
Godzina:
15:30 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej

Miejsce wydarzenia

Filia Gdańska (ul. Mariacka 42)