Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Poniemieckie – we Wrzeszczu, Gdańsku i nie tylko.


NAwigacja Wydarzeń

Co poniemieckiego zostało we Wrzeszczu, Gdańsku i w innych miejscach? Zapraszamy na spotkanie, do którego zainspirowała nas książka „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk o losach [poniemieckich] domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki.

We Wrzeszczu, Gdańsku, ale i innych miejscach Polski poniemieckie pamiątki to stały krajobraz domów i ulic. Od przedmiotów na targach staroci, znalezionych mebli, starych tablic, dawnych, wytartych szyldów czy napisów „briefe” na niejednych drzwiach. Chcemy porozmawiać o tym jak to, co poniemieckie zostało po wojnie, zmieniało i wciąż zmienia nasze myślenie o mieście i jego tożsamości, jaką siłę mają przedmioty poprzednich lokatorów i co mówią nam one dziś, wiele lat po tym gdy opuścili oni swoje mieszkania.

Karolina Kuszyk w swojej książce wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, rozmawia z ludźmi mieszkającymi w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów. Kora Tea Kowalska od wielu lat poniemieckie przedmioty zbiera, przeczesując zakamarki Gdańska i jego peryferiów, tworząc swoją ogromną kolekcję opowiadająca o mieście. Historyk, Jan Daniluk tropi historię dzielnic i ulic, zagłębiając się w jej powojenną i przedwojenną historię.

Punktem wyjścia naszej rozmowy będzie Wrzeszcz, ale temat tego, co poniemieckie jest tak szeroki, że na pewno nie raz z niego wyjdziemy.

Goście:

Karolina Kuszyk – germanistka i polonistka, trenerka kompetencji międzykulturowych. Tłumaczyła na polski m.in. Ilse Aichinger, Maxa Frischa, Bernharda Schlinka, Karen Duve, Antje Rávic Strubel i André Kubiczka. Publikowała w „Małym Formacie”, „Zadrze”, „Kwartalniku Literackim Wyspa”, „Notesie Wydawniczym”, „Die Zeit”, „Deutschlandradio Kultur” i „Tagesspiegel Berlin”. Stypendystka DAAD i laureatka berlińskiego poetry slam w językach słowiańskich. „Poniemieckie” to jej debiut książkowy.

Kora Tea Kowalska – archeolożka i antropolożka kultury, wykładowczyni, autorka artykułów i projektów artystycznych, kolekcjonerka rzeczy wyrzuconych przez innych. Prowadzi internetowy projekt od rzeczy skład. Współpracowała licznymi instytucjami, współtworząc m.in. projekty kulturalne, instalacje artystyczne, organizując warsztaty czy pracując nad wystawami i kolekcjami muzealnymi. Pracuje nad rozprawą doktorską na temat zjawiska śmieci w kulturze, a także kończy przygotowywanie publikacji nad kulturą materialną.

Jan Daniluk – doktor historii, pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.), zajmuje się także historią ziem polskich wcielonych do Rzeszy w latach II wojny światowej oraz dziejami Prus Wschodnich (1933-1945). Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, pracował w Muzeum Sopotu, Muzeum II Wojny Światowej, Instytucie Pamięci Narodowej oraz w Hevelianum. Współpracuje w celu popularyzacji wiedzy historycznej z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, środowiskiem trójmiejskich przewodników czy radami dzielnic. Filister K! Lauda.

Spotkanie poprowadzą Natalia Koralewska i Jakub Knera.

KONKURS
Z okazji spotkania zorganizujemy konkurs, w ramach którego będzie można wygrać jeden z czterech egzemplarzy książki „Poniemieckie” oferowanej przez wydawnictwo Czarne! Konkurs wystartuje 4 czerwca o 10 rano na profilu Instytutu Langfuhr!

Przypominamy także, że Instytut Langfuhr można wesprzeć w budowaniu lokalnej tożsamości, zostając Patronem/Patronką Wrzeszcza!
https://patronite.pl/zrozumiec-wrzeszcz

Szczegóły

Data:
04/06/2020
Godzina:
17:00 - 18:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Instytut Langfuhr

Miejsce wydarzenia

Live Video by Instytut Langfuhr