Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Pomieczyno in memoriam”. Spektakl teatralny, pokaz filmu “Wieś sprawiedliwych. Świadkowie


NAwigacja Wydarzeń

W niedzielę 2 lutego 2020 roku w Pomieczynie odbędą się szóste obchody 75. rocznicy Marszu Śmierci obozu koncentracyjnego Stutthof. Na ten dzień zaplanowana jest uroczysta msza święta z przemarszem na cmentarz, inscenizacja teatralna “Pomieczyno in memoriam” oraz pokaz filmu “Wieś sprawiedliwych. Świadkowie”.

Zbliża się 75. rocznica Marszu Śmierci w Pomieczynie. Był to marsz ewakuacyjny obozu koncentracyjnego KL Stutthof, który na przełomie stycznia i lutego 1945 roku pod okrutnym nadzorem hitlerowców przeszedł od Sztutowa przez Cedry, Kolbudy, Żukowo, Przodkowo, Pomieczyno i dalej aż do Lęborka. Warunki marszu były fatalne: mróz, głód, choroby, znęcanie się przez hitlerowców, dlatego śmierć zbierała wśród więźniów ogromne żniwo (szacuje się, że ewakuacji obozu – czyli tzw. marszu śmierci nie przeżyła połowa więźniów). W Pomieczynie dzięki bohaterskiemu zaangażowaniu mieszkańców, wielu więźniom udało się pomóc w ucieczce. Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Pomieczynie wydało w roku 2017 na ten temat książkę „Stutthof jidze. Marsz Śmierci we wspomnieniach mieszkańców Pomieczyna i okolic”, a niedawno powstał film dokumentalny m.in. na podstawie tej książki „Wieś Sprawiedliwych. Świadkowie” w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego.

Od roku 2015 najpierw parafia pw. św. Józefa w Pomieczynie z proboszczem księdzem Henrykiem Zielińskim, a następnie Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Pomieczynie, w którym ksiądz Henryk Zieliński jest także prezesem, organizują uroczystości jubileuszowe upamiętniające Marsz Śmierci. Pomysłodawcą był m.in. Jan Dargacz, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału w Szemudzie.

Inscenizacja teatralna “Pomieczyno in memoriam”

W tym roku Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Pomieczynie przygotowuje coś niezwykłego, coś, czego nie było nigdy dotąd w historii Polski, mianowicie sztukę teatralno-muzyczną przedstawiającą Marsz Śmierci przez Pomieczyno. Spektakl nosić będzie nazwę „Pomieczyno in memoriam”.

Jerzy Stachurski – kompozytor i poeta, jest autorem muzyki, reżyserem i autorem scenariusza przedstawienia “Pomieczyno in memoriam”.

– Z Pomieczynem jestem powiązany rodzinnie, Edmund Hallman, (mieszkaniec Pomieczyna, którego rodzice przechowywali zbiegłych więźniów – red.) to był mój wujek. Opowieści o tym, co działo się podczas przemarszu więźniów, znam jeszcze z lat 60. Mam do tego prywatny stosunek. Chodzi o spłacenie długu pamięci. Cała moja twórczość zawiera się w znakach obrzędowo-historyczno-obyczajowych. A dotychczas Pomieczyna w moich działaniach artystycznych nie było. To jest temat trudny. Być może musiałem przejść kolejne etapy mojej twórczości, żeby się z tym zmierzyć… Śmierć. Ktoś, kto uważa się za lepszego i chce drugiego człowieka z niszczyć, wykorzystując swoją siłę. To są rzeczy, które nie jest łatwo opisać.

Spektakl nie będzie “rekonstrukcją historyczną”. To coś zupełnie innego.

– Nie pokazujemy Niemców, żandarmów, nie będzie żadnej przemocy. Przedstawiamy ludzi, którzy mają marzenia, chęć przetrwania. To jest spektakl o ludziach, którzy szli w marszu, o ludziach wrażliwych, którzy potrafią dokonać pewnej analizy i znaleźć siłę do dalszego marszu. O tych, którzy szli w marszu, ale tez o tych, którzy pomagali, wyciągali do nich pomocną dłoń. Teatr nie wymaga dosłowności. To będzie spektakl bardziej poetycki, takie misterium, niż przedstawienie faktograficzne.

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę 2 lutego 2020 roku o godz 14.00 w kościele pw. św. Józefa w Pomieczynie. Po mszy świętej, zostanie zaprezentowany spektakl „Pomieczyno in memoriam” (również w kościele), następnie – uczestnicy uroczystości przejdą na cmentarz, gdzie przy mogile ofiar marszu śmierci zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.  W Szkole Podstawowej im. ks. B. Szymichowskiego w Pomieczynie odbędzie się prelekcja filmu „Wieś Sprawiedliwych. Świadkowie”, dla gości zostanie przygotowany poczęstunek.

Patronat nad wydarzeniem objął Urząd Marszałkowski w Gdańsku oraz Urząd Gminy Przodkowo.

Więcej: http://magazynkaszuby.pl/2020/01/pomieczyno-in-memoriam-spektakl-teatralny-pokaz-filmu-wies-sprawiedliwych-swiadkowie/?fbclid=IwAR3vGJG1u5uo47L5XXjGecMiCRXiKp-NpqSgLu26T74HTD6B9RvNu1ZBrjY

Szczegóły

Data:
02/02/2020
Godzina:
13:00 - 16:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , , , ,

Organizator

parafia pw. św. Józefa w Pomieczynie, Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Pomieczynie,Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, oddział w Szemudzie

Miejsce wydarzenia

Pomieczyno,wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Przodkowo