Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Otwarcie wystawy poświęconej Annie Walentynowicz


NAwigacja Wydarzeń

Stocznia Cesarska Development zamierza uhonorować legendarną suwnicową poprzez otwarcie przestrzeni budynku 42A, w którym pracowała, dla osób zwiedzających.
Będzie to wyjątkowe wydarzenie, gdyż po raz pierwszy budynek zostanie otwarty dla szerszej publiczności i umożliwiony zostanie dostęp do suwnicy, na której pracowała. W przestrzeni znajdzie się również wystawa o życiu Anny Walentynowicz, którą przygotował gdański oddział IPN, liczne publikacje oraz zdjęcia Anny Walentynowicz.

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 19 sierpnia 2019 r. o godzinie 18:00 w budynku 42A. przy ul. Narzędziowców w Gdańsku.

Anna Walentynowicz– (1929 Równe, Wołyń –  2010 Smoleńsk) W 1950 rozpoczęła pracę w Stoczni Gdańskiej. Od 1978 należała do Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.  W sierpniu 1980 została zwolniona ze Stoczni Gdańskiej. W jej obronie 14 sierpnia doszło do wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej. 16 sierpnia, po ogłoszeniu zakończenia strajku, wraz z Aliną Pienkowską i Ewą Ossowską zatrzymywała przy stoczniowych bramach wychodzących robotników, namawiając ich do kontynuacji strajku. Członkini prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, członkini prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Solidarności w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczyła w strajku okupacyjnym w Stoczni Gdanskiej. 18 grudnia 1981 r. osadzona początkowo w ośrodku odosobnienia w Bydgoszczy-Fordonie, następnie w Gołdapi;  W 1989 przeciwniczka obrad okrągłego stołu: uważała politykę opozycji za zbyt ugodową wobec obozu rządzącego.

Szczegóły

Data:
19/08/2019
Godzina:
16:00 - 17:00
Kategorie Wydarzenie:
, , , ,

Organizator

Stocznia Cesarska Development

Miejsce wydarzenia

Hala 42 a, ul. Narzędziowców, Gdańsk