Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Odsłonięcie fotopomników Zbigniewa i Macieja Kosycarzy w Sopocie


NAwigacja Wydarzeń

W ramach 6.edycji festiwalu fotografii ,,W ramach Sopotu” w niedzielę, 13 września, nastąpi uroczyste odsłonięcie trzeciego sopockiego Foto-pomnika.
Pierwszy fotopomnik zawisł w 2018 roku na ścianie Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. To zdjęcie autorstwa Tadeusza Rolke, przedstawiające słonia, wykonane na Placu Zdrojowym w 1957 roku. Drugi został w postaci tablicy ze zdjęciem autorstwa Chrisa Niedenthala, zostanie umieszczony na ścianie przy budynku klubu SPATiF, przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 54.
Foto-pomnik Zbigniewa i Macieja Kosycarza stanie na terenie Mariny Sopot, na końcu Molo.
Po uroczystości zapraszamy wszystkich do klubokawiarni Dwie Zmiany, gdzie odbędzie się spotkanie – wspomnienie twórczości Macieja Kosycarza prowadzone przez Mieczysława Abramowicza. W spotkaniu będzie uczestniczył również Tomasz Olszewski – muzyk i dziennikarz Radia Gdańsk.
___________________________________________
Zbigniew Kosycarz był fotoreporterem „Dziennika Bałtyckiego” (od 1948) i od marca 1949 „Głosu Wybrzeża”. Jego fotografie ukazywały się w „Przekroju” i „Rzeczpospolitej”. W 1972 otrzymał tytuł Gdańszczanina Roku. Od 1997 organizowany jest Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Foto imienia Zbigniewa Kosycarza.
Maciej Kosycarz urodzony 20 kwietnia 1964 w Gdańsku – polski fotoreporter związany z Gdańskiem i Pomorzem, autor m.in. serii albumów dokumentujących życie Gdańska. Fotografował najważniejsze wydarzenia z życia Gdańska i Pomorza. Społecznie angażował się w życie Gdańska. Był organizatorem wystaw oraz – od 1997, wspólnie z Nadbałtyckim Centrum Kultury – Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza (jednego z najstarszych w kraju konkursów fotografii prasowej). Wydał kilkanaście albumów fotograficznych. Przez kilka lat był komentatorem Radia Gdańsk, na antenie którego dzielił się ze słuchaczami swoimi opiniami o wydarzeniach na Pomorzu, w Polsce i świecie.
Został nagrodzony Medalem Księcia Mściwoja II, jednym z najwyższych wyróżnień w Gdańsku. Otrzymał tytuł Gdańszczanina Roku 2009. Laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej oraz nagrody Wojewody Pomorskiego Sint Sua Praemia Laudi. Zmarł 26 marca 2020
____________________________________________
Wstęp wolny, wszystkich uczestników prosimy o przestrzeganie zasad związanych z pandemią COVID – noszenie maseczek oraz zachowanie bezpiecznej odległości.

Szczegóły

Data:
13/09/2020
Godzina:
14:00 - 16:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizator

: Festiwal Fotografii „W Ramach Sopotu” i Sopot

Miejsce wydarzenia

Molo w Sopocie