Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

IRA, Wolne Miasto Gdańsk i II wojna światowa| Wykład prof. Konarskiego


NAwigacja Wydarzeń

W czwartek, 3 września br., o godz. 17:00, w Ratuszu Miasta odbędzie się wykład profesora Wawrzyńca Konarskiego połączony z promocją publikacji o fenomenie Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Podczas wykładu zostaną poruszone szerzej nieznane wątki irlandzko-gdańskie w przededniu wybuchu II wojny światowej oraz próby przeciągnięcia IRA na stronę III Rzeszy. Uczestnicy wydarzenia będą mogli również nabyć książkę Partyzanci, doktrynerzy, terroryści… w cenie 55 zł. Do dystrybucji trafi limitowany nakład 50 egzemplarzy.

Nazwa Irlandzka Armia Republikańska – najczęściej w postaci skrótu IRA – występuje w światowym obiegu informacyjnym z różnym natężeniem od 1919 r. Zaczęto tak wówczas określać zaprzysiężone grupy zbrojne walczące w partyzanckiej wojnie Irlandczyków o niepodległość w latach 1919-1921. Tajna organizacja wojskowa podjęła najpierw walkę z brytyjskimi siłami policyjnymi, a następnie z regularnym wojskiem. Traktat anglo-irlandzki – zawarty 6 grudnia 1921 r. – zakładał podział wyspy Irlandii na dwie części. Na północy utworzono prowincję brytyjską, znaną jako Irlandia Północna. Część południową nazwano Wolnym Państwem Irlandzkim, mającą status dominium brytyjskiego, które w 1937 r. przyjęło celtyckie określenie Éire.

owiska irlandzkie kuszone przez III Rzeszę rozpoczęły grę o niepodległość. Skrajne stanowisko zajęła IRA, która otwarcie sympatyzowała z III Rzeszą. Rząd Irlandii i niektóre ugrupowania zachowywały pozorną neutralność.

– Nieprawdopodobnym paradoksem stało się to, że zarówno dla rządu Eamona de Valery, ówczesnego premiera Irlandii, jak i dla IRA, zbliżająca się II wojna światowa stanowiła… niepowtarzalną szansę na przybliżenie możliwości zjednoczenia podzielonej wyspy. Łącznikiem działań wielu irlandzkich ugrupowań był wspólny cel, ale metody i taktyka postępowania były znacząco odmienne. Istotą działań de Valery stała się gra wokół neutralności Irlandii, z kolei IRA zdecydowała się na bezpośrednią współpracę z Niemcami. Z perspektywy narodów okupowanych był to machiavelizm nie do przyjęcia, jednak z punktu widzenia interesów Irlandii liczyć się miała skuteczność. Związki IRA z III Rzeszą zamiast przybliżyć, tylko oddaliły sprawę zjednoczenia – dodaje prof. Wawrzyniec Konarski.

Po zakończeniu wykładu w oddziale Muzeum Gdańska odbędzie się sprzedaż wydanej pod koniec w 2019 r. książki pt. „Partyzanci, doktrynerzy, terroryści. Chronologiczne studium fenomenu Irlandzkiej Armii Republikańskiej”. Licząca 356 stron książka  omawia zagadnienia związane z IRA, zawiera indeks osobowy, ilustracje i zdjęcia oraz mapy. Cena podczas wydarzenia wynosi 55 zł.

Po promocji książkę będzie można nabyć wyłącznie poprzez stronę internetową warszawskiego Wydawnictwa Grupy Uczelni Vistula.

Wawrzyniec Konarski – profesor nadzwyczajny, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, uprzednio w UW, SWPS i UJ. Badacz zagadnień etnokulturowych i polityczno-ustrojowych w systemach demokratycznych i autorytarnych oraz wybranej problematyki z dziedziny najnowszej historii politycznej oraz etnopolityki. Autor wielu książek i artykułów naukowych o tematyce irlandzko-brytyjskiej. Jego najnowszą książką są właśnie „Partyzanci, doktrynerzy, terroryści. Chronologiczne studium fenomenu Irlandzkiej Armii Republikańskiej (Warszawa 2019)”.

 

Kiedy: 3 września 2020 r. (czwartek), godz. 17.00-18:00

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny, limit miejsc: 50

Bezpieczeństwo uczestników przed COVID-19: na sali obowiązuje nakaz zakrywania ust; podczas wydarzenia od uczestników będą zbierane dane osobowe i kontaktowe

Rezerwacje miejsc: [email protected]

Cena publikacji: 55 zł

Płatność: karta / gotówka

Szczegóły

Data:
03/09/2020
Godzina:
15:00 - 16:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47