Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Gdańskie Miniatury. Kolory Gdańska – detale architektoniczne Głównego i Starego Miasta. Czerwień


NAwigacja Wydarzeń

Rusza kolejny sezon spacerów w formie gier miejskich Gdańskie Miniatury. Tematem wędrówek i quizów będą detale architektoniczne i kolory. We wrześniu szlak wyznacza kolor czerwony jak: cegły, dachówki, wino, wosk czy pole herbu miasta Gdańsk. Pierwszy spacer dla rodzin i grup nieformalnych po Głównym i Starym Mieście odbędzie się 29 września o godz. 13.00. Na szlaku: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Zbrojownia, Długi Targ i ul. Piwna. Oprowadza przewodniczka Ewa Czerwińska. Obowiązują zapisy: [email protected].

– Podczas wrześniowego spaceru przekonamy się, czy w Gdańsku jest dużo czerwieni. Dowiemy się, gdzie znajduję się jedno z najpiękniejszych gdańskich wnętrz: Sala Czerwona, co to jest koszenila, którą kiedyś handlowano oraz która róża, biała czy czerwona, wygrała w Wojnie Dwóch Róż – mówi Klaudiusz Grabowski, który opracowuje trasy Gdańskich Miniatur.

Głównym budulcem gdańskich kamieniczek i kościołów jest cegła. Ściany czasem malowano, a pozostałości takich praktyk można dostrzec na Ratuszu Głównego Miasta, który jest pierwszym punktem wycieczki. W budynku nocował król Kazimierz Jagiellończyk, który wdzięczny za za pomoc w czasie Wojny trzynastoletniej nadał miastu rozliczne przywileje, z których kilka łączyło się z kolorem czerwonym. Np. używanie czerwonego wosku do pieczęci (wcześniej: zielone) czy korona i czerwone tarcza w herbie Gdańska.

W trakcie spaceru uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się także jak pozyskiwano kolor czerwony z owada zwanego czerwcem polskim oraz wysłuchają ciekawostek i anegdot związanych z Wielką Zbrojownią oraz kamienicami na ul. Piwnej.

– Gdańskie Miniatury to świetny sposób na spędzenie aktywnej soboty z rodziną i przyjaciółmi. Bezpłatne, otwarte spacery odbywają się raz w miesiącu. Pozwalają lepiej poznać Gdańsk, zastanowić się nad jego przeszłością, poznać jego dawnych mieszkańców i życie codzienne – mówi Margareta Sobczak z Instytutu Kultury Miejskiej.

To także działanie kierowane do szkół i grup zorganizowanych. Dzieci i młodzież, które prawidłowo odpowiedzą na zagadki z quizu mają szansę na koniec semestru wygrać kulturalne nagrody od partnerów Gdańskich Miniatur, którymi są: Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Teatr Szekspirowski, CSW Łaźnia, Centrum Hewelianum, Teatr Wybrzeże, Teatr Miniatura, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Miasta Gdyni.

24 września, godz. 10.00, 11.30 i 13.00, Gdańskie Miniatury Kolory Gdańska – detale architektoniczne Głównego i Starego Miasta. Czerwień | gra miejska i spacer dla szkół | zapisy do 14.09: [email protected].

29 września, godz. 13.00, Gdańskie Miniatury Kolory Gdańska – detale architektoniczne Głównego i Starego Miasta. Czerwień | gra miejska i spacer dla rodzin i grup nieformalnych | spotkanie: Ratusz Głównego Miasta (ul. Długa 46) | informacje:[email protected]

Patroni medialni: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Miasto Dzieci

fot. Renata Dąbrowska

Szczegóły

Data:
29/09/2018
Godzina:
11:00 - 13:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Instytut Kultury Miejskiej

Miejsce wydarzenia

Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46