Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Gdańsk w tramwajach i autobusach”, czyli opowieść o powojennej komunikacji miejskiej


NAwigacja Wydarzeń

Kosycarz Foto Press/KFP zaprasza na premierę i promocję książki – „Gdańsk w tramwajach i autobusach”, czyli opowieść o powojennej komunikacji miejskiej, będącej pierwszą bogato ilustrowaną historią powojennej komunikacji miejskiej w Gdańsku.

Zaczyna się tuż po ustaniu walk II wojny światowej, kiedy gdańskie ulice blokowały wraki tramwajów, ale już wkrótce  pomiędzy nimi zaczęły jeździć autobusy. Po raz pierwszy sprawny tramwaj linii nr 1 wyruszył z pasażerami przy dźwiękach orkiestry 28 czerwca 1945 roku. 

Historia opisana w książce nie kończy się na czasach współczesnych, ale wybiega w przyszłość, dzięki czemu czytelnik będzie mógł sobie wyobrazić jak za kilka lat będzie podróżował ulicami miasta. Opowieść oparta jest w dużej mierzy na wspomnieniach ludzi, którzy pracowali w zakładach komunikacyjnych, i tym samym tworzyli historię  komunikacji miejskiej w Gdańsku. Czytelnik dowie się z książki o zajezdniach, przystankach, tramwajach pamiętających czasy Wolnego Miasta, po współczesne PESA. 

Autobusach, jeszcze tych jeżdżące na gaz drzewny, piętrusach, berlietach czy kultowych jelczach „ogórkach”. Zobaczy kolekcje zmieniających się biletów i  tras tramwajowych z ich mapkami. Pozna pasjonatów komunikacji, motorniczych i konduktorów na czele ze słynnym wesołym konduktorem Antonim Turzyńskim i jego powiedzonkami, opisującymi przystanki. Jest też słownik pojęć komunikacji miejskiej, dzięki któremu dla wielu czytelników będzie ona mniej tajemnicza. Na końcu książki gratka nie tylko dla pasjonatów komunikacji – ilustrowany katalog taboru używanego przez 70 lat w komunikacji miejskiej w Gdańsku, który zawiera  zdjęcia, dane techniczne i krótką historię każdego pojazdu czy urządzenia.

Prezentacja albumu odbędzie się we wnętrzu starego autobusu jelcz „ogórek” na Targu Węglowym w 70. rocznicę uruchomienia komunikacji miejskiej w Gdańsku, po zakończeniu działań wojennych.

Tego dnia będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie oraz uzyskać autograf autorów.

Informację opracowała Joanna Kruszewska

Szczegóły

Data:
28/06/2015
Godzina:
10:00 - 14:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce wydarzenia

Targ Węglowy
Targ Węglowy
Gdańsk, 80-834 Polska
+ Google Map