Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Danzig w Gdańsku – we wspomnieniach ubogiej służącej| Danzig w Gdańsku


NAwigacja Wydarzeń

Zapraszamy na spotkanie z Januszem Mosakowskim, tłumaczem i inicjatorem serii Danzig w Gdańsku. Rozmowa poświęcona będzie książce „Wspomnienia z młodości ubogiej służącej” Marie Sansgêne (przełożył Janusz Mosakowski, wstępem opatrzył Peter Oliver Loew).

Spotkanie poprowadzi Jan Daniluk.

„Wspomnienia z młodości ubogiej służącej” zawierają obrazki z życia gdańskiego mieszczaństwa oraz biedoty drugiej połowy XIX wieku, czyli okresu wciąż słabo znanego zarówno gdańskiej historiografii, jak i współczesnemu polskiemu czytelnikowi. Narracja książki prowadzona jest najczęściej w żartobliwym tonie, językiem soczystym, pozornie naiwnym i okraszonym lokalnym słownictwem. Podczas lektury czytelnik zagląda do domów mieszczan, kwater wojskowych, suteren biedoty, miejskich sklepów i zakładów produkcyjnych, wraz z narratorką wędruje po tętniących życiem ulicach Gdańska, jego cichych przedmieściach i wiejskich okolicach.

Marie Sansgêne to pseudonim autorki urodzonej w 1853 roku w Gdańsku. Jej tożsamości do tej pory nie udało się ustalić. Wiadomo o niej tylko to, co sama o sobie napisała. W wieku czternastu lat zaczęła pracować jako służąca i w ciągu siedmiu lat była zatrudniona u przedstawicieli rozmaitych warstw społecznych. Potem wyszła za mąż za mężczyznę starszego od siebie, wykształconego i zamożnego – najprawdopodobniej krytyka sztuki. Pseudonim „Sansgêne” (z francuskiego „bez zahamowań”, „bez żenady”) dobrany został z rozmysłem. Nawiązuje on do postaci Catherine Hübscher znanej jako Madame Sans-Gêne – praczki, która jako żona François-Josepha Lefèbvre’a towarzyszyła mu w trakcie błyskawicznej kariery generała wojsk napoleońskich.

Janusz Mosakowski – ur. w Grudziądzu, absolwent polonistyki gdańskiej, dr, adiunkt w Katedrze Historii Literatury Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik pracowni literaturoznawczej „Literackie Trójmiasto”, sekretarz Fundacji Herdera przy Uniwersytecie Gdańskim, redaktor tematyczny „Rocznika Gdańskiego”. Zainteresowania badawcze: niemiecka i polska beletrystyka historyczna w wieku XIX i XX, niemiecko- i polskojęzyczna literatura lokalna o Gdańsku w wieku XIX i XX, pomorska literatura regionalna, związki literatury z Biblią, stereotypy i mity w literaturze. Autor monografii „Dzieje Gdańska w niemieckiej powieści historycznej XIX wieku” (Pruszcz Gdański 2009), tłumacz z języka niemieckiego, przewodnik trójmiejski, zapalony wędkarz, taternik i narciarz.

Wstęp wolny.

Link do serii Danzig w Gdańsku: terytoria.com.pl/10662-danzig-w-gdansku

Szczegóły

Data:
20/02/2020
Godzina:
17:00 - 19:00
Koszt:
Bezpłatnie

Organizator

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena – Muzeum Gdańska, ul. Długa 12