Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Cramer, Movius, Kantzler i inni, znane postacie z historii kościoła św. Jana w Gdańsku, odkrywane na nowo.”| Akademia Gdańska


NAwigacja Wydarzeń

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu ,,Akademia Gdańska”. 28 maja, o godz. 18.00, w sieni Instytutu Kultury Miejskiej odbędzie się wykłąd, który poprowadzi Iwona Berent, kierownik Działu Opieki nad Zabytkami w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

,,Kościół św. Jana w Gdańsku po wieloletnim zapomnieniu powrócił na szlak gotyckich zabytków miasta i od 7 lat można go zwiedzać i oglądać cenne dzieła sztuki sakralnej, które szczęśliwie ocalone z pożogi wojennej po 2012 roku wróciły na swoje historyczne miejsce. Najcenniejszym obiektem jest kamienny ołtarz główny wykonany w warsztacie Abrahama van den Blocke, ale są też liczne epitafia drewniane i kamienne poświęcone osobom w przeszłości związanym z kościołem św. Jana, a dzisiaj zupełnie zapomnianych. Podczas wykładu będzie się można bliżej poznać postacie Jana Jakuba Cramera, Tomasza Moviusa,  Wawrzyńca Fabriciusa  i inne osoby zasłużone w przeszłości dla świętojańskiej parafii, o czym świadczą dzieła sztuki im poświęcone’’- zapowiada prelegentka, Iwona Berent.

Iwona Berent w 1995 r. ukończyła  studia na kierunku Ochrona Dóbr Kultury w zakresie konserwatorstwa, na Wydziale Sztuk Pięknych , na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Początkowo pracowała  w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków, w Wydziale Kultury, Urzędu Miasta Gdańska, następnie jako  starszy inspektor ds. zabytków nieruchomych na terenie Głównego Miasta w Gdańsku, w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków. Od 1 IX  2006 r. pracuje w Nadbałtyckim Centrum Kultury jako kierownik Działu Opieki nad Zabytkami, w którym nadzoruje prace związane z odbudową kościoła św. Jana. W 2005 r.  otrzymała srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami”, przyznawaną przez Ministerstwo Kultury. Natomiast w 2014 r. otrzymała nagrodę im. Prof. Jerzego Stankiewicza za koncepcję i realizację restauracji kościoła św. Jana w Gdańsku, przyznawaną przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki O/Gdańsk, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków O/Gdańsk, Sekcję Konserwatorów ZPAP O/Gdańsk.

O potędze królującego nad Zatoką Gdańską miasta nie decydowały strzeliste wieże kościołów, ani ilość majestatycznych budowli. Poprzez wieki gdańska sława był dziełem ludzi, których losy były ściśle z miastem splecione. Każda epoka miała swoją znaną lub popularną postać. Nie zawsze jednak pamięć o niej pozostała niezatarta.

6. edycja Akademii Gdańska dotyczyć będzie znanych i zapomnianych postaci gdańskich, które miały istotny wpływ na sztukę, kulturę i życie społeczne miasta. Atelier postaci Gdańska skrywa zapomniane, choć istotne nazwiska związane ze złotnictwem, fotografią, architekturą, Polonią Gdańską oraz z rozwojem prawno-administracyjnym czy polityką społeczną.

Harmonogram wykładów:

• 5 lutego, Andrzej Januszajtis, Stowarzyszenie Nasz Gdańsk
• 26 lutego, Marek Adamkowicz, Muzeum Poczty Polskiej, Oddział Muzeum Gdańska
• 26 marca, Renata Wiloch- Kozłowska.
• 16 kwietnia, Jerzy Wołodźko, Fundacja Karrenwall
28 maja, Iwona Berent, Centrum św. Jana, Nadbałtyckie Centrum Kultury,
• 25 czerwca, Małgorzata Kolesińska, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
• 24 września, Piotr Chruścielski, Muzeum Stutthof
• 29 października, Mieczysław Abramowicz, Muzeum Narodowe w Gdańsku
• 26 listopada, Beata Możejko, Uniwersytet Gdański
• 10 grudnia, Igor Hałagida, Uniwersytet Gdański

Koordynatorka cyklu: Dominika Ikonnikow

[email protected]

Fotografia ilustracyjna: Kościół-św.-Jana-prezbiterium-epitafia-W.-Fabriciusa-J.J.-Cramera-i-nagrobek-N.-Schrodera-fot.-Iwona-Berent

Szczegóły

Data:
28/05/2019
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Instytut Kultury Miejskiej

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40