Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Beata Sztyber – Tajemnice XV-wiecznego warsztatu hafciarskiego Brygidek gdańskich


NAwigacja Wydarzeń

Instytut Kultury Miejskiej, w ramach cyklu Akademia Dawnego Gdańska, zaprasza na wykład: „Tajemnice XV-wiecznego warsztatu hafciarskiego Brygidek gdańskich”, który wygłosi kustosz Beata Sztyber – znakomity znawca haftów gdańskich i Hansa Memlinga.

Najbliższy wykład Akademii Dawnego Gdańska dotyczyć będzie Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy, który jest związany z Gdańskiem od 1392 r. Brygidki prowadziły szkołę dla dziewcząt, sprawowały pieczę nad bogatym księgozbiorem, a także słynęły z wyrobu doskonałej jakości i niezwykle pięknych ornatów. O gdańskich brygidkach i ich klasztornej, barwnej codzienności opowie Beata Sztyber, historyczka sztuki, kustosz związana z Muzeum Narodowym w Gdańsku. Spotkanie odbędzie się 21 maja o godz. 18.00 w sieni Instytut Kultury Miejskiej, wstęp wolny.

– Wykład będzie ilustrowaną opowieścią o historii brygidek gdańskich, od średniowiecza po nowożytność i ich działalności hafciarskiej. Przybliży sposób asymilowania dostępnych wzorów w zaciszu klasztornej pracowni. Pokaże specyficzne cechy „malowanych igłą” obrazów oraz powiązania i zależności od domu macierzystego w Vadstenie – zapowiada Beata Sztyber

Beata Sztyber

Beata Sztyber – absolwentka historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz teologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Od 1983 roku kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku. Specjalista w zakresie zabytkowych tkanin i haftów, ikonografii chrześcijańskiej oraz malarstwa średniowiecznego. Autorka m.in. wystawy i katalogu „ H. Memling, Michał Anioł – wizja końca czasu”, wyróżnionej nagrodą Sybilla 2001 oraz wystawy „Blask Orientu. Wpływy tureckie i perskie w haftach pomorskich w XVII i XVIII wieku” w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Konsultant Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, dla którego opracowuje zbiór paramentów tekstylnych. Od 2014 roku doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego.

Akademia Dawnego Gdańska jest projektem dla którego inspiracją jest mało znana historia Gdańska, jak i tajemnicze i często powikłane losy jego mieszkanek i mieszkańców, nierzadko bardzo zasłużonych dla nadmotławskiego grodu. Tegoroczny cykl pozwoli poznać m.in. tajemnice gdańskich brygidek, zwyczaje i upodobania dawnych, gdańskich mieszczan i mieszczanek, szczegóły warsztatu złotniczego oraz magię bursztynnictwa na przestrzeni wieków.

Informację opracowała Joanna Kruszewska

Szczegóły

Data:
21/05/2015
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl