BEGIN:VCALENDAR
VERSION:2.0
PRODID:-//iBedeker - ECPv6.8.1//NONSGML v1.0//EN
CALSCALE:GREGORIAN
METHOD:PUBLISH
X-WR-CALNAME:iBedeker
X-ORIGINAL-URL:https://ibedeker.pl
X-WR-CALDESC:Events for iBedeker
REFRESH-INTERVAL;VALUE=DURATION:PT1H
X-Robots-Tag:noindex
X-PUBLISHED-TTL:PT1H
BEGIN:VTIMEZONE
TZID:Europe/Warsaw
BEGIN:DAYLIGHT
TZOFFSETFROM:+0100
TZOFFSETTO:+0200
TZNAME:CEST
DTSTART:20180325T010000
END:DAYLIGHT
BEGIN:STANDARD
TZOFFSETFROM:+0200
TZOFFSETTO:+0100
TZNAME:CET
DTSTART:20181028T010000
END:STANDARD
END:VTIMEZONE
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181123T170000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181123T183000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181119T081512Z
LAST-MODIFIED:20181119T081512Z
UID:114996-1542992400-1542997800@ibedeker.pl
SUMMARY:Spotkanie z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim\, Laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2017
DESCRIPTION:Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Gdańskie Towarzystwo Naukowe zapraszają na spotkanie z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim\, Laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2017\, w kategorii nauk humanistycznych i społecznych \nProf. Cezary Obracht-Prondzyński\, znany popularyzator kultury kaszubskiej i wiedzy o Kaszubach\, otrzymał nagrodę w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w badaniach kultury Kaszub i Pomorza. \nSocjolog\, antropolog\, historyk\, profesor nauk humanistycznych Cezary Obracht-Prondzyński naukowo zajmuje się socjologią etniczności\, w tym m.in. mniejszościami narodowymi i etnicznymi we współczesnej Polsce i Europie\, stosunkami etnicznymi na Pomorzu\, a także socjologią kultury\, historią i kulturą Pomorza XIX i XX wieku. \nSTART: godz. 18.00\nWSTĘP: wolny
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/spotkanie-z-prof-cezarym-obracht-prondzynskim-laureatem-nagrody-naukowej-miasta-gdanska-im-jana-heweliusza-za-rok-2017/
LOCATION:Ratusz Staromiejski(Nadbałtyckie Centrum Kultury)\, ul. Korzenna 31/35
CATEGORIES:Prelekcje,Spotkania,Spotkania autorskie
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/11/46441681_10156470061267949_7455061111201595392_o.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181122T160000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181122T170000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181119T081801Z
LAST-MODIFIED:20181119T081801Z
UID:114999-1542902400-1542906000@ibedeker.pl
SUMMARY:Fascynacja Gdańskiem - prof. Wolfgang Deurer| Wykład
DESCRIPTION:W 1942 r. do Gdańska przybył Peter Jacob Deurer. Jego zadaniem było zabezpieczenie dóbr kultury przed potencjalnymi skutkami wojny. \nSporządzona wówczas dokumentacja obejmowała prawdopodobnie 24 tomy\, poświęcone osobno kościołom oraz Domowi Uphagena oraz Dworowi Artusa. Z pięciu egzemplarzy przetrwał jeden. Liczącą 22 tomy dokumentację możemy dziś zobaczyć w Archiwum Państwowym w Gdańsku\, a część zdjęć\, w łącznej liczbie 1212 sztuk\, zostanie przekazana 22 listopada br. do zbiorów Muzeum Gdańska\, przez prof. Wolfganga Deurera – autora publikacji „Gdańsk i jego kościoły : dokumentacja 56 zabytkowych istniejących i nieistniejących kościołów Gdańska”. \nNasze spotkanie to nie tylko okazja do wysłuchania wykładu „Fascynacja Gdańskiem”\, ale także zapoznania się z niepozornymi\, ale niezwykłymi świadkami dokumentującymi dziedzictwo naszego miasta!
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/fascynacja-gdanskiem-prof-wolfgang-deurer-wyklad/
LOCATION:Ratusz Głównego Miasta\, Muzeum Gdańska\, ul. Długa 46/47
CATEGORIES:Prelekcje,Prezentacja,Spotkania,Wykład
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/11/46491463_2322056081142191_3113478830036090880_o.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181122T080000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181122T130000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181015T073111Z
LAST-MODIFIED:20181015T073111Z
UID:114694-1542873600-1542891600@ibedeker.pl
SUMMARY:Konferencja "Piaśnica - kultura miejsca"
DESCRIPTION:Konferencja jest podsumowaniem 9-miesięcznej pracy przy Projekcie „Piaśnica – kultura miejsca”. Prelegentami są prowadzący warsztaty (historyczne\, literackie\, malarskie\, muzyczne\, fotograficzne\, filmowe\, teatralne i performance). Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. pokaz filmu dokumentującego działania w ramach Projektu; występ muzyczny wkomponowany w harmonogram konferencji – Dominik Kisiel & Jakub Klemensiewicz; wernisaż prac plastycznych uczestników pleneru malarskiego w hallu ECS. \nProjekt „Piaśnica – kultura miejsca” polega na organizacji cyklu 44 interdyscyplinarnych zdarzeń edukacyjno-kulturalnych łączących historię\, kulturę\, malarstwo\, muzykę\, literaturę\, film\, teatr i performance\, związanych z kulturą Piaśnicy i determinującą tę kulturę Zbrodnią Piaśnicką (12-14 tys. Ofiar zbrodni hitlerowskiej w czasie II wojny światowej\, zamordowanych i pogrzebanych na obszarze 240 ha Puszczy Darżlubskiej). \nCelem projektu jest inwestycja w kapitał społeczny – edukacja kulturalna społeczności lokalnej (stymulowanie kreatywności\, aktywizacja twórcza\, edukacja warsztatowa) oraz społeczna integracja wewnętrzna. Zadanie skierowane jest do wszystkich grup społecznych i wiekowych mieszkańców okolicy\, a także osób z całej Polski. \nProjekt realizowany jest dzięki współpracy społeczności\, szkół i instytucji kultury powiatu wejherowskiego\, kadry uczelni wyższych województwa pomorskiego\, przy dofinansowaniu: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego\, Województwa Pomorskiego\, Zarządu Powiatu Wejherowskiego\, Gminy Wejherowo\, Miasta Wejherowo. \nKONIECZNA REJESTRACJA NA WYDARZENIE: https://piasnica-kulturamiejsca2018.evenea.pl/\nSZCZEGÓŁY: www.piasnica-kulturamiejsca.pl
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/konferencja-piasnica-kultura-miejsca/
LOCATION:Europejskie Centrum Solidarności\, Plac Solidarności 1
CATEGORIES:Debata,Konferencja
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/42809453_1120071978145033_2611808443496923136_o.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181121T163000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181121T180000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20180115T110725Z
LAST-MODIFIED:20180115T110725Z
UID:112456-1542817800-1542823200@ibedeker.pl
SUMMARY:Wykłady prof. Andrzeja Januszajtisa: Ulice wielkiego Gdańska. Wokół Al. Kazimierza Jagiellończyka
DESCRIPTION:Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do uczestnictwa w tegorocznym cyklu wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa: „Ulice wielkiego Gdańska”. \nWykłady będą odbywać się w trzecią środę miesiąca o godzinie 17:30 \nMiejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury\, ul. Korzenna 33/35\, 80-851 Gdańsk \nWstęp wolny
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/wyklady-prof-andrzeja-januszajtisa-ulice-wielkiego-gdanska-wokol-al-kazimierza-jagiellonczyka/
LOCATION:Ratusz Staromiejski (Nadbałtyckie Centrum Kultury)\, ul. Korzenna 33/35\, Gdańsk\, 80-851\, Polska
CATEGORIES:Wykład
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2017/11/Andrzej-iJanuszajtis-2015.-r.-.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181120T163000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181120T180000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181106T125310Z
LAST-MODIFIED:20181106T125310Z
UID:114906-1542731400-1542736800@ibedeker.pl
SUMMARY:Spotkanie z Edmundem Kizikiem i Sławomirem Kościelakiem
DESCRIPTION:Zapraszamy na spotkanie z laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Edmund Kizik i Sławomir Kościelak otrzymali nagrodę w kategorii Pomorska Książka Roku za publikację „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej: w 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra”\, której byli redaktorami. \nRozmowę z laureatami poprowadzi Marek Adamkowicz. \nSpotkanie odbędzie się 20 listopada o godz. 17:30 w Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42). \nW tomie I tej obszernej publikacji znalazły się eseje historyków\, historyków sztuki i literatury traktujące o reformacji i jej wpływie na różne dziedziny życia. Jak zauważają redaktorzy tomu\, dzięki tej publikacji współczesne pokolenie historyków ma „okazję włączyć się do refleksji nad dziejami i konsekwencjami reformacji w historii Gdańska i okolic”. Jest to też próba „wprowadzenia Czytelnika w skomplikowaną wrażliwość religijną ówczesnych gdańszczan poprzez ukazanie wpływu reformacji na dzieje ich miasta i społeczeństwa\, na zmiany w sztuce\, literaturze i nauce.” \nEdmund Kizik – polski historyk\, profesor doktor habilitowany\, specjalizujący się w historii kultury nowożytnej Polski i regionu nadbałtyckiego.Profesor\, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Historii PAN. Specjalizuje się w historii nowożytnej\, a zwłaszcza społecznej historii kultury i gospodarki regionu hanzeatyckiego. \nSławomir Kościelak – doktor habilitowany\, profesor Uniwersytetu Gdańskiego\, autor szeregu prac z zakresu historii Kościoła\, reformacji i kontrreformacji w Prusach Królewskich oraz kultury i społeczeństwa Pomorza i Kujaw. \nPomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została powołana przez samorząd województwa pomorskiego w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 20-lecia powołania samorządu wojewódzkiego w uznaniu dla twórczej pracy i licznych dokonań pomorskich środowisk twórczych
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/spotkanie-z-edmundem-kizikiem-i-slawomirem-koscielakiem/
LOCATION:Filia Gdańska (ul. Mariacka 42)
CATEGORIES:Promocja książki,Spotkania,Spotkania autorskie,Wykład
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/11/45464345_1919482044755750_8714547836823273472_o.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181117T180000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181117T190000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20180829T100435Z
LAST-MODIFIED:20181116T074757Z
UID:114453-1542477600-1542481200@ibedeker.pl
SUMMARY:Kim byli mieszkańcy ulicy Świętojańskiej? Wykład u Dominikanów
DESCRIPTION:Gdańscy dominikanie zapraszają na spotkanie z  Joanną Dąbal\, archeologiem z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego\, która przedstawi wyniki badań archeologicznych przy ul. Świętojańskiej 6/7. \nPrzygotowana prezentacja pozwoli zapoznać się z warunkami życia dawnych gdańszczan\, dowiemy się więc jak mieszkali\, co jedli\, czym się zajmowali\, a także jakim rozrywkom oddawali się gdańszczanie mieszkający w najbliższym sąsiedztwie  kościoła św. Mikołaja. \nSpotkanie odbędzie się w Czarnej Sali w sobotę 17 listopada o godz. 19.00. \nWykłady mają charakter otwarty i odbywają się raz w miesiącu w Czarnej Sali na parterze domku duszpasterskiego. Nie trzeba nigdzie się zapisywać ani przychodzić regularnie. Wejście do domku przez furtkę od ul. Pańskiej. 
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/kim-byli-mieszkancy-ulicy-swietojanskiej-wyklad-u-dominikanow/
LOCATION:Dominikanie Gdańsk ul. Świętojańska 72\, Gdańsk
CATEGORIES:Prelekcje,Wykład
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/08/39775434_1204403886366545_7389424403076874240_n.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181117T110000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181117T130000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181012T121852Z
LAST-MODIFIED:20181012T121852Z
UID:114688-1542452400-1542459600@ibedeker.pl
SUMMARY:Spacery historyczne "Śladami sopockich żydów"
DESCRIPTION:Zapraszamy na dwa spacery historyczne „Śladami sopockich Żydów”. Pierwszy spacer odbędzie się w sobotę 17 listopada w godz. 12.00-14.00 (zbiórka przed kościołem pw. św. Jerzego przy ul. Bohaterów Monte Cassino).\nDrugi spacer historyczny odbędzie się 8 grudnia w godz. 12.00-14.00 (zbiórka przy ul. Dąbrowskiego 1/5).\nProwadzenie: Jagoda Zaleska-Kaczko
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/spacery-historyczne-sladami-sopockich-zydow/
LOCATION:zbiórka przed kościołem pw. św. Jerzego przy ul. Bohaterów Monte Cassino
CATEGORIES:Spacery,Wycieczka,Wykład,Zwiedzanie z przewodnikiem
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/08/40128119_1127899690699167_6552575730830540800_n.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181115T160000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181115T173000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20180629T130623Z
LAST-MODIFIED:20180629T130623Z
UID:114237-1542297600-1542303000@ibedeker.pl
SUMMARY:Gdynia 100 lat temu\, w 1918 r. nawiązanie do 100-lecia niepodległości. O historii Gdyni - spacery\, prezentacje multimedialne
DESCRIPTION:Rada Dzielnicy Śródmieście\, Centrum Kultury w Gdyni oraz Gdynia InfoBox zapraszają na „Spotkania w Śródmieściu z historią Gdyni”. Gospodarzem prelekcji\, spacerów i prezentacji multimedialnych będzie Arek Brzęczek. \nProgram\n\nPrezentacja multimedialna – Gdynia 100 lat temu\, w 1918 r. nawiązanie do 100-lecia niepodległości\, 15.11.2018 r. Gdynia InfoBox godz.17.00-18.30\nSpacer ulicami Gdyni – Historia śródmieścia – śladem Encyklopedii Gdyni. Rozpoczęcie 25.11.2018 r. przed InfoBoxem godz.11.00\, zakończenie 13.00\, poczęstunek\nPrezentacja multimedialna – Śródmieście Gdyni – moje zachwyty w rodzinnym mieście. 6.12.2018 r. Gdynia InfoBox godz.17.00-18.30\nSpacer – Kościoły i wnętrza sakralne śródmieścia Gdyni. Rozpoczęcie 16.12.2018 r. przed InfoBoxem godz.11.00\, zakończenie 13.00\, poczęstunek.\n\nFot. Dominika Ikonnikow
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/gdynia-100-lat-temu-w-1918-r-nawiazanie-do-100-lecia-niepodleglosci-o-historii-gdyni-spacery-prezentacje-multimedialne/
LOCATION:Gdynia InfoBox Obserwatorium Zmian – Gdynia\, ul. Świętojańska 30
CATEGORIES:Prelekcje,Spotkania,Wykład
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/06/230113_1665636723845_5929520_n.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181115T080000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181116T120000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181106T100842Z
LAST-MODIFIED:20181106T100842Z
UID:114885-1542268800-1542369600@ibedeker.pl
SUMMARY:Teraźniejszość przeszłości. Konferencja naukowa o gdańskim muzealnictwie
DESCRIPTION:Dom Uphagena\, oddział Muzeum Gdańska serdecznie zaprasza na konferencję naukową poświęconą gdańskiemu muzealnictwu i historiografii do 1945 r. \nPodczas dwóch dni w Domu Uphagena zostanie wygłoszonych 20 referatów naukowych przygotowanych przez naukowców i muzealników z rejonu szeroko rozumianego Pomorza\, Kujaw\, Wielkopolski oraz Warmii i Mazur. \n 
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/terazniejszosc-przeszlosci-konferencja-naukowa-o-gdanskim-muzealnictwie/
LOCATION:Dom Uphagena – Muzeum Gdańska\, ul. Długa 12
CATEGORIES:Debata,Konferencja,Prelekcje,Prezentacja
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/11/Przechwytywanie-w-trybie-pełnoekranowym-2018-11-06-110717.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181113T163000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181113T180000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181107T083056Z
LAST-MODIFIED:20181107T083056Z
UID:114913-1542126600-1542132000@ibedeker.pl
SUMMARY:Sopot w latach 1918 - 1920 | Wykład dr. Jana Daniluka
DESCRIPTION:Muzeum Sopotu zaprasza na kolejny wykład historyczny dr. Jana Daniluka\, poświęcony mało znanej karcie historii kurortu\, okresowi między zakończeniem I wojny światowej a powstaniem Wolnego Miasta w 1920 r.. Prelegent podejmie próbę przedstawienia stosunków politycznych\, gospodarczych i społecznych wyniszczonego wojną Sopotu.
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/sopot-w-latach-1918-1920-wyklad-dr-jana-daniluka/
LOCATION:Muzeum Sopotu\, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8
CATEGORIES:Prelekcje,Prezentacja,Spotkania,Wykład
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/11/45555578_1171786696310466_7548771542344138752_o.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181113T160000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181113T170000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181031T093907Z
LAST-MODIFIED:20181031T093907Z
UID:114868-1542124800-1542128400@ibedeker.pl
SUMMARY:Depczemy się i popychamy; wielu mdleje z powodu ciasnoty. Wykład o gdańskich kościołach powojennych
DESCRIPTION:Dr Daniel Gucewicz z Instytutu Pamięci Narodowej\, Oddział w Gdańsku\, badacz dziejów najnowszych Kościoła gdańskiego\, opowie o mało znanych kulisach budowy i odbudowy kościołów w Gdańsku w okresie PRL. \nGdańsk po II wojnie światowej stało się niemalże jednolite wyznaniowo. Będących w zdecydowanej większości katolikami mieszkańców przybywało z roku na rok. Miasto rozrastało się\, a w nowych\, wielkich dzielnicach\, takich jak Przymorze czy Zaspa. Dążące do laicyzacji i ateizacji społeczeństwa władze komunistyczne nie przewidywały wnoszenia świątyń\, ani odbudowy starych… Rozgoryczeni wierni wymuszali na władzach ustępstwa. Podejmowane przez nich próby ilustrują materiały operacyjne służb komunistycznych\, a także zebrane relacje naocznych świadków… \nWykład jest częścią projektu „Kościół obywatelski. Budowa gdańskich świątyń w okresie Polski Ludowej”. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra.
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/depczemy-sie-i-popychamy-wielu-mdleje-z-powodu-ciasnoty-wyklad-o-gdanskich-kosciolach-powojennych/
LOCATION:Dom Uphagena – Muzeum Gdańska\, ul. Długa 12
CATEGORIES:Prezentacja,Wykład
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/45159239_2296733007007832_1337029203349995520_o.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181111T120000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181111T140000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181030T124332Z
LAST-MODIFIED:20181030T124332Z
UID:114861-1541937600-1541944800@ibedeker.pl
SUMMARY:Zwiedzanie Nieba Polskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości
DESCRIPTION:Przed II wojną światową zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku\, a dziś jest wyjątkowym dziełem przypominającym o polskiej historii. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy pod „Niebo polskie”. Wstęp – wolny. \n„Niebo polskie” to patriotyczne malowidło\, które od 1938 r. znajdowało się w Gimnazjum Polskim w Gdańsku. Dzieło namalowali dwaj polscy artyści: Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Niestety\, zostało ono zniszczone przez Niemców tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie\, a podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla. Uroczyste odsłonięcie monumentalnego dzieła stanowiło jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. \nZwiedzanie z przewodnikiem auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1 będzie możliwe w niedzielę\, 11 listopada 2018 r. o godz. 13.00\, 14.00 i 15.00. \nWstęp – wolny.
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/zwiedzanie-nieba-polskiego-z-okazji-narodowego-swieta-niepodleglosci/
LOCATION:budynek dawnego Gimnazjum Polskiego\, ul. Augustyńskiego 1
CATEGORIES:Akcja promocyjna,Atrakcje,Dzień otwarty,Zwiedzanie z przewodnikiem
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/plakat-A3-bez-mapy-11-LISTOPADA.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181111T073000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181111T110000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181106T123903Z
LAST-MODIFIED:20181108T084602Z
UID:114901-1541921400-1541934000@ibedeker.pl
SUMMARY:XVI Gdańska Parada Niepodległości w 100 rocznicę odzyskania wolności
DESCRIPTION:Drodzy gdańszczanie\, gdańszczanki oraz goście! \n11 listopada 2018 ulicami Gdańska przejdzie po raz szesnasty Parada Niepodległości. Okazja do świętowania jest znakomita\, wszak w tym roku obchodzimy 100 lecie Odzyskania Niepodległości! Jak zawsze zamierzamy Narodowe Święto Niepodległości spędzić w radosny sposób\, świętując rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i akcentując to wszystko co nas łączy a nie dzieli. Dla każdego\, kto przyjdzie na Paradę\, będzie to niepowtarzalna możliwość zaprezentowania swojej obecności\, działalności\, dokonań i zamierzeń. \nTegoroczna Parada Niepodległości w Gdańsku zacznie się pół godziny wcześniej niż zwykle. Zbieramy się 11 listopada już od 8.30\, na ul. Podwale Staromiejskie. A wymarsz zaczynamy o 9.30.\nWszystko to dlatego\, że o 11.30\, na Długim Targu wykonamy Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w 100 lecie Niepodległości. Rzecz absolutnie wyjątkowa. Wielka okazja aby pokazać przyszłym pokoleniom\, jak gdańszczanie świętowali ten wspaniały dzień. Każda osoba widoczna na zdjęciu będzie się mogła rozpoznać. Musicie być z nami i powiedzcie o tym znajomym.
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/xvi-gdanska-parada-niepodleglosci-w-100-rocznice-odzyskania-wolnosci/
LOCATION:start: ul. Podwale Staromiejskie\, pomnik \,\,Tym\, co za polskość Gdańska”
CATEGORIES:Atrakcje,Obchody rocznicy,Obchody święta,Spacery,Uroczystość
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/11/43706356_1866911600022988_2347402203691483136_o.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;VALUE=DATE:20181110
DTEND;VALUE=DATE:20181202
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181106T101901Z
LAST-MODIFIED:20181106T101901Z
UID:114888-1541890800-1543791599@ibedeker.pl
SUMMARY:Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta- wystawa plenerowa przy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
DESCRIPTION:Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przyznania kobietom praw wyborczych\, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – oddział Muzeum Gdańska przygotowało wystawę „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta”. Wystawę będzie można zobaczyć do 2 grudnia 2018 r. \nNa planszach plenerowej narracji zaprezentowano sylwetki i życiorysy 10 bohaterek\, które w sposób szczególny zapisały się w życiu społeczności polskiej Wolnego Miasta Gdańska\, m.in. Balbiny Bellwon\, Leonii Papée i Edyty Czoskówny. Wystawa „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta” jest przedłużeniem szlaku pamięci wytyczonego przez Gabrielę Danielewicz\, Marię Koprowską i Mirosławę Walicką\, które w swoich książkach i publicystyce pokazywały\, jak ważną rolę polskie kobiety odgrywały w czasach Wolnego Miasta Gdańska. \nRóżniło je wiele – łączyła miłość do polskości \nWielokulturowy obszar Wolnego Miasta Gdańska zamieszkiwało ok. 400 tys. obywateli. Według spisów i badań historycznych od 3 do 15% całkowitej populacji stanowili polskojęzyczni mieszkańcy. Wśród tej grupy znalazły się bohaterki wystawy. Pochodziły z różnych środowisk: były naukowcami\, pedagogami\, działały twórczo i udzielały się społecznie. \n– Bohaterki wystawy należały do dwóch różnych pokoleń – urodziły się albo w 1870 r.\, albo na początku XX w. Urodzone w Paryżu\, Berlinie\, na Pomorzu\, na ziemiach polskich pod zaborami\, albo w Gdańsku\, miały różne doświadczenia życiowe. To to co je łączyło to bezgraniczne poświęcenie dla sprawy polskości Gdańska. Za swoje przekonania zapłaciły najwyższą cenę – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska\, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. \nLosy Polek z Wolnego Miasta uosabia Bogumiła Wika-Czarnowska\, która pełniła funkcje kierownicze w Towarzystwie Kobiet Polek\, Kole Polskich Kobiet i Radzie Pracy Kobiet Związku Polaków. Więziona w obozie w Ravensbrücku straciła córkę Elżbietę\, jej mąż Anastazy został rozstrzelany 22 marca 1940 r. w KL Stutthoff\, a zięć – Leon Wojtaszewski – nauczający przed wojną w Gimnazjum Polskim Macierzy Szkolnej\, zginął w KL Auschwitz w 1941 r. \nWalczyły piórem i sztuką – jednoczyły urokiem osobistym \nWśród Polek wyróżniała się Leonia Papée. Małżonka dyplomaty dr Kazimierza Papée i siostra majora Henryka Dobrzańskiego\, czyli słynnego „Hubala”\, do Gdańska przybyła w 1932 r. Podczas czteroletniej działalności „Ministrowa organizowała liczne koncerty polonijne. Charakterystyczną opinię o Pani Leonii wyraził Kazimierz Wiłkomirski\, dyrektor i pedagog Polskiego Konserwatorium Muzycznego Macierzy Szkolnej: \n„Kiedy było trzeba\, potrafiła ona trzymać fason\, dostroić się do obowiązującego w środowisku dyplomatycznym tonu\, natomiast w chwilach wolnych od »światowych wypinanek« (jak nazywała dyplomatyczne spotkania) przybierała ton niewymuszony\, z którym było jej najbardziej do twarzy i który przydawał jej osobistego uroku”. \nNa polu publicystycznym działały dr Kazimiera Jeżowa oraz  Stanisława Przybyszewska – autorka dramatów „Dziewięćdziesiąty trzeci”\, „Sprawa Dantona”\, czy „Thermidor”. Ta pierwsza zasłynęła jako główna oponentka nazistowskiego senatora Senatu Wolnego Miasta Gdańska Hermanna Rauschninga przeciwstawiając się piórem wizjom wyrażonym w książce o germanizacji Pomorza i Wielkopolski. Niemieckojęzyczna\, naukowa praca Polki dotyczyła stosunków ludnościowo-gospodarczych w Zachodniej Polsce. Przybyszewska zmarła młodo – w zapomnieniu i biedzie\, ale dzięki utworom zyskała nieśmiertelność. Dziś jej imię nosi jeden z gdańskich tramwajów. \n\n\n\n\nOtwarcie: 11 listopada 2018 r.\, godz. 12:15-12:45 \nGdzie?: Plac przy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku\, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2 \nZwiedzanie: bezpłatne\, 11 listopada – 2 grudnia 2018 r. \n\nfot. Delegacja gdańskich harcerek i harcerzy na Jubileuszowym Zlocie Harcerstwa w Spale\,\n11–25 VII 1935. Stoją od lewej: komendant Gdańskiego Hufca Harcerzy hm. Stanisław Szymański\, komendantka Chorągwi Harcerek phm. Maria Ostrowska\, komendant Chorągwi Harcerzy hm. Alf Liczmański\, w drugim rzędzie – chorąży sztandaru Cecylia Reyman\, drużynowa Drużyny Harcerek „Wichry Bałtyku”\, źródło: Gedanopedia
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/niezwykle-polki-z-wolnego-miasta-wystawa-plenerowa-przy-muzeum-poczty-polskiej-w-gdansku/
LOCATION:Plac przy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku\, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
CATEGORIES:Prezentacja,Uroczystość,Wernisaż,Wystawy
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/11/Delegacja_gdańskich_harcerek_i_harcerzy_na_Jubileuszowym_Zlocie_Harcerstwa_w_Spale_1935.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181110T110000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181110T160000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181025T132417Z
LAST-MODIFIED:20181108T130444Z
UID:114851-1541847600-1541865600@ibedeker.pl
SUMMARY:100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Hevelianum
DESCRIPTION:Niepo100dległa w Hewelianum \nO godzinie 12.00 na głównym placu Centrum Hewelianum odbędzie się uroczyste wciągnięcie flagi na najwyższy maszt w Gdańsku. Wydarzeniu towarzyszyć będzie salwa i pokaz musztry w wykonaniu Garnizonu Gdańsk. Hymn Polski wykona Cappella Gedanensis. \nPo zakończeniu uroczystości przy maszcie zapraszamy do budynku Wozowni Artyleryjskiej. Podczas spotkanie będzie można zaśpiewać pieśni patriotyczne wspólnie z Cappellą Gedanensis\, zobaczyć pokaz mody z epoki i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych Nauka po polsku. Uroczystości towarzyszyć będzie wręczenie nagród w konkursie „Kolory Niepodległości” organizowanym przez Pałac Młodzieży\, którego parterem jest Hewelianum. \nTego dnia Centrum Hewelianum zaprasza także na trzy spacery z duchami Góry Gradowej. \n10 listopada wszystkie atrakcje w Centrum Hewelianum są bezpłatne\, jedynie na spacery będzie ograniczona ilość miejsc\, wejściówki do zarezerwowania telefonicznie lub do odbioru w dniu spaceru w recepcji .
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/100-rocznica-odzyskania-niepodleglosci-w-hevelianum/
LOCATION:Hevelianum\, ul. Gradowa 6\, Gdańsk
CATEGORIES:Atrakcje,Dzień otwarty,Obchody rocznicy,Spacery,Zwiedzanie z przewodnikiem
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/44826427_1884886458215888_270337933238599680_o.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181110T110000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181110T130000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181105T110358Z
LAST-MODIFIED:20181105T112443Z
UID:114879-1541847600-1541854800@ibedeker.pl
SUMMARY:Tropem Nowego Domu – spacer z psami ze schroniska po Głównym Mieście
DESCRIPTION:Co roku jesienią ścieżkami Głównego Miasta maszerują podopieczni Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk”. Schroniskowym psom licznie towarzyszą także rodziny\, które już swojego czworonoga z „Promyka” adoptowały. Jubileuszowa 5. edycja spaceru rusza w sobotę 10 listopada o godzinie 12:00 spod centrum handlowego Forum Gdańsk\, ul. Targ Sienny 7. \nNie kupuj\, adoptuj – to jedno z głównych haseł\, które co roku przyświeca organizatorom i uczestnikom spaceru Tropem Nowego Domu. Akcja zainicjowana pięć lat temu przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk” w Gdańsku odczarowuje nieprawdziwy i krzywdzący\, ale wciąż niestety obecny w świadomości wielu ludzi\, obraz psa bezdomnego jako agresywnego czy nieposłusznego. A zwierzęta ze schroniska nie są gorsze i jak wszystkie inne zasługują na kochające i odpowiedzialne domy. \n– W tym roku świętujemy już mały jubileusz. Co roku jest nas coraz więcej i jest to niezwykle budujące\, że tak wielu mieszkańców naszego miasta chce się angażować w pomoc bezdomnym zwierzętom. – podkreśla Kierownik Schroniska\, Piotr Świniarski. Na nasz spacer można oczywiście przyjść ze swoim zwierzakiem\, także tym adoptowanym wcześniej z „Promyka”\, ale mile widziane są także osoby\, które psa nie mają\, a chcą swoim uczestnictwem wyrazić wsparcie dla idei naszej imprezy. Pojawi się także kilkoro czworonożnych przedstawicieli schroniska\, dla których być może udział w tej imprezie będzie wstępem do znalezienia prawdziwego domu.Dajcie szansę schroniskowym psom i kotom – dodaje Piotr Świniarski. \nWszyscy opiekunowie\, którzy zechcą uczestniczyć w spacerze proszeni są o zaopatrzenie swoich zwierząt w obroże\, smycze i jeśli jest taka potrzeba\, również w kagańce oraz zapewnienie wody dla podopiecznych oraz woreczków na odchody.  – Przypominamy o tym\, bo przecież chcemy się zaprezentować również jako odpowiedzialni właściciele psów żyjących w mieście – mówi Grzegorz Zaleski ze Schroniska Promyk. \nW trakcie spaceru trwać będzie także zbiórka środków finansowych na rzecz podopiecznych schroniska – ZBIÓRKA ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH NA DIAGNOSTYKĘ\, ZABIEGI WETERYNARYJNE\, REHABILITACJĘ ZWIERZĄT PRZEBYWAJĄCYCH W SCHRONISKU PROMYK GDAŃSK NR 2018/2812/KS \nW Schronisku „Promyk” przy ul. Przyrodników 14 w Gdańsku-Kokoszkach przebywa obecnie ok 150 psów i 80 kotów. Placówka otwarta jest dla odwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godzinach 11:00-15:30. Szczegółowe informacje o adopcjach i wolontariacie dostępne są na stronie www.schroniskopromyk.pl. \nfot. Dominika Ikonnikow
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/tropem-nowego-domu-spacer-z-psami-ze-schroniska-po-glownym-miescie/
LOCATION:Targ Sienny 7\, Gdańsk- Śródmieście
CATEGORIES:Akcja promocyjna,Dzień otwarty,Spacery,Zwiedzanie z przewodnikiem
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/11/DSC00625.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181109T110000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181111T160000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181106T102938Z
LAST-MODIFIED:20181106T102938Z
UID:114895-1541761200-1541952000@ibedeker.pl
SUMMARY:100. Gdyńskie Urodziny Niepodległej
DESCRIPTION:Miasto Gdynia zaprasza na 100. Gdyńskie Urodzin Niepodległej \nDokładnie sto lat temu Polska powróciła na mapę Europy i Świata po latach zaborów i polityczno-historycznej zawieruchy. Mamy niezwykłą okazję do celebrowania tej radości w Gdyni\, a jak pokazuje bogaty\, tegoroczny program obchodów – czeka nas weekend pełen niespodzianek. \n– Obchody święta odzyskania przez Polskę niepodległości stały się jednym z tych wydarzeń\, w których gdynianie chętnie uczestniczą całymi rodzinami\, często wielopokoleniowo. Święto celebrowane w sposób nowoczesny\, a jednak z należytym szacunkiem do historii\, Państwa Polskiego i wartości\, jakie to święto wnosi w nasze życie. Cieszymy się\, że w naszym mieście zbudowanym z marzeń o wolności Święto Niepodległości łączy\, a nie dzieli. – zachęca Maja Wagner\, pełnomocnik prezydenta miasta Gdyni ds. kultury. \n9 listopada\nZaczniemy od dnia z biało-czerwoną flagą wręczaną mieszkańcom w godz. 12.00-13.00 przed InfoBoxem (ul. Świętojańska 30) oraz wernisażem wystawy „Niepodległa” o godz. 17.00 w Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B). \n10 listopada\nW sobotę czekać nas będą bardziej paramilitarne atrakcje\, między innymi koncerty chóralne\, piknik wojskowy. Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) i ORP „Błyskawica” (al. Jana Pawła II) o godz. 10.00 wolnym wstępem zainicjują akcję „Otwarte Muzea”\, która potrwa do niedzieli.\nW godz. 13.00-16.30 na molo Południowym odbędzie się Piknik Wojskowy Służymy Niepodległej. W programie: pokaz sprzętu wojskowego\, występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej\, zwiedzanie okrętów.\nWstęp wolny. \nW Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) w samo południe rozpocznie się dwudniowy SPiN Day\, który w tym roku poświęcony będzie Świętu Niepodległości. Warsztaty potrwają do godz. 17.00. W programie również wykład o Marii Skłodowskiej-Curie.\nWejście biletowane: www.experyment.gdynia.pl \nW świąteczny weekend będzie również muzycznie\, patriotycznie\, lirycznie i nastrojowo. O godz. 16.00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej (ul. Korzenna 2) odbędzie się koncert pt. Nasza wolność.\nChóry Symfonia i Cantamus Reginae im. Andrzeja Bocheńskiego przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych pod dyrekcją Bogny Swiłło.\nWstęp wolny.\nO godz. 18.00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni (ul. Władysława IV 51) rozpocznie się koncert w wykonaniu Akademii Głosów Tradycji pt. Miłosne o wojnie\, wojenne o miłości. W programie: liryka miłosna\, pieśni rekruckie\, niepodległościowe\, religijne\, ballady\, historyczne i przyśpiewki.\nWstęp wolny.\nW uroczysty nastrój wprowadzi wszystkich o godz. 17.30 Capstrzyk Niepodległości. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty\, następnie uczestnicy uroczyście przemaszerują ulicą Świętojańską pod pomnik Polski Morskiej\, gdzie odbędą się przemówienia okolicznościowe. \n11 listopada\nTen wyjątkowy dzień upłynie w Gdyni pod znakiem zabawy i powrotu do przeszłości. Wielka parada z okazji 100. Gdyńskich Urodzin Niepodległej będzie miała charakter historyczny i skupiony na gdyńskości. Pojawi się szereg akcentów rodzinnych w postaci warsztatów\, wykładów i spacerów\, będzie można zobaczyć rekonstrukcję codziennego życia w dwudziestoleciu międzywojennym w gmachu dawnego Banku Polskiego\, wyrobić sobie zaszczytny „Paszport Gdynianina”\, zwiedzić historycznie interesujące zakamarki miasta\, a także pośpiewać pieśni patriotyczne z lokalnymi muzykami. Parada ruszy spod dworca Gdynia Główna w samo południe i przejdzie ulicą 10 Lutego\, aż pod pomnik Polski Morskiej\, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.\n\nOd godz. 9.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2) rozpocznie się Dzień Kina Polskiego. W programie filmy: Cud nad Wisłą\, Miś\, Dywizjon 303. Historia prawdziwa\, Kamerdyner\, Zimna wojna\, Jak pies z kotem\, 53 wojny\, Kler\, 7 uczuć\, Planeta singli 2.\nWejście biletowane. Szczegóły: www.gcf.org.pl. \nUroczyste obchody Święta Niepodległości rozpocznie o godz. 10.00 msza św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26). \nW niedzielę w akcję Otwarte Muzea włączą się\, obok Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B; w godz. 9.00-16.00)\, Muzeum Emigracji (ul. Polska 1; w godz. 10.00-18.00) oraz Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1\, w godz. 10.00-17.00). Wstęp do placówek będzie wolny.\nGdyńskie Urodziny Niepodległej są także świętem rodzinnym. W godz. 10.00-13.00 w InfoBoksie (ul. Świętojańska 30) odbędą się Warsztaty rodzinne dla najmłodszych\, czyli tworzenie chorągiewek z papieru oraz zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 3-7 lat.\nWstęp wolny. \nKulminacyjnym punktem 11 listopada będzie Wielka Parada Niepodległości pod hasłem 100. Gdyńskie Urodziny Niepodległej\, która rozpocznie się w samo południe przy Dworcu PKP. Trasa powiedzie historyczną ul. 10 Lutego do skweru Kościuszki\, gdzie pod pomnikiem Polski Morskiej odbędą się oficjalne uroczystości. \nTo nie koniec atrakcji. O godz. 14.00 w kościele oo. Franciszkanów (ul. Ujejskiego 40) odbędzie się koncert „Nasza wolność”.\nWystąpią: chóry Symfonia i Cantamus Reginae im. Andrzeja Bocheńskiego przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych pod dyrekcją Bogny Swiłło oraz uczniowie VI i III LO. Repertuar opracowały Jadwiga Szreter i Celina Bujalska.\nWstęp wolny. \nOprócz radosnej parady i oficjalnych uroczystości Święto Niepodległości będzie też celebrowane w przestrzeni miejskiej.\nW godz. 13.00-17.00 odbędzie się zwiedzanie głównej sali dawnego Banku Polskiego (ul. 10 Lutego) oraz szereg historycznych atrakcji (ze względu na ograniczoną ilość osób mogących przebywać jednocześnie w obiekcie\, goście będą wpuszczani rotacyjnie).\nWażną lokalizacją obchodów będzie również Konsulat Kultury (ul. Jana z Kolna 25). W godz. 13.00-16.00 będzie można wykazać się kreatywnością podczas plastycznych warsztatów rodzinnych z tworzenia biało-czerwonych wiatraczków i papierowych maków. Będzie można wyrobić Paszport gdynianina i Kartę Mieszkańca lub zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.\nO godz. 16.00 na patio odbędzie się koncert Hymny. Wykonawcy: Przemysław Dyakowski\, Krzysztof Stachura\, Michał Miegoń\, Jacek Rezner\, Emilia Pollock.\nWstęp wolny.\nW godz. 13.00-16.00 odbędzie się Miniedycja Open House Gdynia: Otwórz się na miasto!\, czyli oprowadzanie z Fundacją Pura.\nW planie zwiedzanie lokalizacji: Urząd Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54; w godz. 13.00-14.30)\, Kamienica Grubbów / Stodoła (ul. Starowiejska 58; w godz. 13.00-14.30)\, Kamienica Bankowiec oraz podziemny garaż (ul. 3 Maja 27-31; w godz. 14.00-16.00)\, kamienica (ul. 10 Lutego 29; w godz. 15.15-16.00).\nO godz. 13.30 rozpocznie się spacer historyczny „Gdynia od… początku”. Zbiórka przy Banku Polskim.\nProwadzenie: Michał Miegoń z ramienia stowarzyszenia Inne Szlaki.\nW godz. 14-15.30 w Muzeum Emigracji odbędzie się tematyczny spacer po muzeum z przewodnikiem „Droga do niepodległości”. \nO godz. 15.00 rozpocznie się świętowanie na sportowo. Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim to czwarty i ostatni bieg w ramach PKO Grand Prix Gdyni\, organizowany 11 listopada w ramach obchodów Święta Niepodległości.\nTego dnia planowane są starty młodzieżowe\, bieg malucha i marsze nordic walking oraz główny bieg na dystansie 10 km.\nTradycyjnie biegacze wystąpią w białych i czerwonych koszulkach\, aby ułożyć żywą flagę.\nSzczegóły na www.gdyniasport.pl. \nO godz. 15.00 w Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się wykład i spotkanie z prof. Januszem Górskim „Znak twój”. \nRadosne świętowanie będzie trwało do wieczora. A jeszcze o godz. 17.00 można wybrać się do szkoły Muzycznej (ul. Bpa Dominika 13A) na Koncert Muzyczna dla Niepodległej. Wystąpią: soliści\, zespoły kameralne Szkoły Muzycznej I i II st. oraz Chór Mieszany i Orkiestra Symfoniczna Szkoły Muzycznej II st. W programie m. in. dzieła F. Chopina\, S. Moniuszki\, H. Wieniawskiego oraz pieśni patriotyczne.\nWstęp wolny (wejściówki dostępne w Szkole Muzycznej i CultureBox). \nWięcej szczegółów na temat programu można znaleźć na www.paradagdynia.pl oraz na facebookowym profilu wydarzenia.
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/100-gdynskie-urodziny-niepodleglej/
LOCATION:Gdynia
CATEGORIES:Akcja promocyjna,Atrakcje,Konkurs,Obchody rocznicy,Obchody święta
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/11/209b34bb4ff62adad1ebc345c6ee083c.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181108T170000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181108T183000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181105T101108Z
LAST-MODIFIED:20181105T101108Z
UID:114873-1541696400-1541701800@ibedeker.pl
SUMMARY:Stocznia Królewska i początki gdańskiego przemysłu okrętowego
DESCRIPTION:Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wykład Magdaleny Staręgi pt. Stocznia Królewska i początki gdańskiego przemysłu okrętowego odbywający się w ramach cyklu Kolory Bałtyku. \nHistoria gdańskiego przemysłu nierozerwalnie łączy się z budownictwem okrętowym. Powstała za czasów pruskich Stocznia Królewska\, podobnie jak jej powojenna następczyni – Stocznia Gdańska\, była największym zakładem przemysłowym w mieście. Podczas wykładu cofniemy się do jej początków sięgających połowy XIX stulecia i poznamy okoliczności powstania zakładu. Z prezentacji dowiemy się także co łączy Stocznię z kościołem św. Jakuba\, dlaczego pierwsze zabudowania stoczniowe były drewniane\, a także który powstały w gdańskim zakładzie okręt trafił do floty… japońskiej. Oprawę prelekcji stanowić będą bogate materiały ikonograficzne. \nMagdalena Staręga – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku historia sztuki o specjalizacji muzealnictwo\, słuchaczka Wydziałowych Studiów Doktoranckich Historii i Historii Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Swoją powstającą pracę doktorską poświęciła zagadnieniu gdańskiego budownictwa I połowy XIX wieku. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego\, Tajnego Archiwum Państwowego Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego i Instytutu Herdera w Marburgu. Autorka artykułów naukowych poświęconych porozbiorowej architekturze Gdańska. Od 2011 roku pracuje w Europejskim Centrum Solidarności\, gdzie zajmuje się m.in. dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej.
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/stocznia-krolewska-i-poczatki-gdanskiego-przemyslu-okretowego/
LOCATION:Ratusz Staromiejski(Nadbałtyckie Centrum Kultury)\, ul. Korzenna 31/35
CATEGORIES:Prelekcje,Prezentacja,Spotkania,Wykład
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/11/45219157_2087250781338952_4720933081446350848_o.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181108T110000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181108T130000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181106T102352Z
LAST-MODIFIED:20181106T102352Z
UID:114892-1541674800-1541682000@ibedeker.pl
SUMMARY:Z drugiej ręki. Historia Miejskich Hal Targowych w Gdyni
DESCRIPTION:Zabytkowy zespół Miejskich Hal Targowych w Gdyni to miejsce wyjątkowe w gdyńskiej topografii. Jak soczewka skupia burzliwy rytm historii wypełnionej narracjami zaskakującymi\, zabawnymi i przejmująco tragicznymi. \nZapisy: zapisy@muzeumgdynia.pl \n/ 58 66 20 935/936/937 \n  \nfot. Dorota Nelke
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/z-drugiej-reki-historia-miejskich-hal-targowych-w-gdyni/
LOCATION:Muzeum Miasta Gdyni\, ul. Zawiszy Czarnego 1
CATEGORIES:Wykład
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/11/a73e42e40dec4c0e2c57419507d9b48e.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181108T080000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181108T180000
DTSTAMP:20260628T191421
CREATED:20181023T082441Z
LAST-MODIFIED:20181023T082441Z
UID:114835-1541664000-1541700000@ibedeker.pl
SUMMARY:Archeologia w Miejscach Pamięci. Konferencja w Muzeum Stutthof
DESCRIPTION:Muzeum Stutthof w Sztutowie wraz z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków zapraszają na konferencję naukową\, która będzie miała miejsce 8 listopada br.\, w godz. 9:00-19:00 w Muzeum Stutthof w Sztutowie.\nKonferencja objęta patronatem honorowym przez Generalnego Konserwatora Zabytków Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr hab. prof. IH PAN Magdalenę Gawin\, ma na celu wymianę doświadczeń specjalistów z zakresu\, prawa\, archeologii\, opiekunów miejsc pamięci w kwestii prowadzenia prac archeologicznych i nielegalnych poszukiwań w obrębie upamiętnień. Istotne jest między innymi podkreślenie wagi badań prowadzonych na stanowiskach archeologicznych jako celowych przedsięwzięć\, zgodnych z prawem\, ze sztuką zawodową oraz ich etycznego aspektu w kontekście prowadzenia prac w miejscach pamięci.\nWstęp wolny na obrady\, prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa do 5 listopada br.\, na adres katarzyna.krawczyk@stutthof.org.\nZapraszamy!
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/archeologia-w-miejscach-pamieci-konferencja-w-muzeum-stutthof/
LOCATION:Muzeum Stutthof/Stutthof Museum Muzealna 6
CATEGORIES:Debata,Dzień otwarty,Konferencja
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/44382275_1832794926769425_1899218290429919232_n.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181107T170000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181107T180000
DTSTAMP:20260628T191422
CREATED:20181017T072718Z
LAST-MODIFIED:20181017T072718Z
UID:114725-1541610000-1541613600@ibedeker.pl
SUMMARY:Wystawa 100 x PROPAGANDA
DESCRIPTION:Kulturalny człowiek nie upija się!\nWróg nadchodzi\, patrz co niesie!\nNie pajacuj! \nTo tylko kilka haseł\, które można znaleźć na plakatach propagandowych prezentowanych na wystawie 100XPROPAGANDA. Plakaty z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej\, wojny polsko-bolszewickiej\, z czasów Wolnego Miasta Gdańska i Polski Ludowej wchodzą w dialog z interpretacjami młodych współczesnych artystów; przy zachowaniu proporcji pięćdziesiąt na pięćdziesiąt. Prace na wystawę użyczyli: PAN Biblioteka Gdańska i studenci ASP w Gdańsku z następujących pracowni: Projektowania Plakatu i Form Reklamowych\, Propagandy Społecznej\, Podstaw Projektowania Graficznego\, Fotografii Reklamowej\, Grafiki Edytorskiej. \nWstęp wolny. \nZapraszamy. \nkuratorzy wystawy:\nAneta Kwiatkowska\nEmilia Wernicka\nAdam Świerżewski \nWernisaż: 7.11.2018 godz. 18.00\nCzas trwania: 7-23.11.2018\nGdzie: Wielka Aula ASP w Gdańsku\, Targ Węglowy 6\nOrganizatorzy: ASP w Gdańsku\, PAN Biblioteka Gdańska
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/wystawa-100-x-propaganda/
LOCATION:Wielka Aula ASP w Gdańsku\, Targ Węglowy 6
CATEGORIES:Wernisaż,Wystawy
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/c792f4fbdb0378f2632a71c528abcd1b.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181107T090000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181107T170000
DTSTAMP:20260628T191422
CREATED:20181106T130009Z
LAST-MODIFIED:20181106T130009Z
UID:114909-1541581200-1541610000@ibedeker.pl
SUMMARY:Nić. Sploty wolności | wystawa
DESCRIPTION:Co łączy żałobną suknię na krynolinie po powstańcu styczniowym i sukienkę ślubną uszytą 120 lat później z tkaniny sitodrukowej\, żeby przemycić ją z Berlina dla podziemnej drukarni? Łączy je wspólnota. Łączy nić\, z której utkana jest niełatwa wielka polska historia\, zapisana w małych losach pojedynczych ludzi i rodzin. Taka też jest ekspozycja przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. \n– Każdy z eksponowanych przedmiotów opowiada wielkie\, małe historie\, z których tkamy naszą tożsamość – opowiadają kuratorki wystawy Agnieszka Bacławska-Kornacka i Monika Krzencessa-Ropiak. – To podróż w czasie\, w której wracają w coraz to nowej formie te same\, ponadczasowe idee i symbole.\nDatą graniczną opowieści nie jest rok 1918\, a kontekstem nie jedynie historia Polski. \n– Obchody odzyskania przez Polskę niepodległości nie ograniczają się w Europejskim Centrum Solidarności tylko do 1918 roku. Przypominamy również kulminację długiej drogi Polaków do drugiej niepodległości: sukces Solidarności – podkreśla Basil Kerski\, dyrektor ECS. – Polaków i naszych sąsiadów w ostatnich 100 latach połączyła wspólna nić doświadczeń\, szczególnie tych pozytywnych z końca XX wieku. Niech owocują one w kreowaniu przyszłości wolnej od błędów przeszłości.\nW spójną opowieść układają się różaniec zesłańca syberyjskiego po powstaniu styczniowym i różaniec wykonany z chleba przez więźnia stanu wojennego\, chusteczka z grypsem wyszytym w więzieniu gestapo w Gdańsku i opaska z powstania warszawskiego\, buty uplecione ze słomy w obozie koncentracyjnym Stutthof i buty z sowieckich opon zszyte sznurkiem\, by przetrwać zsyłkę\, kurtka szeregowca piechoty Legionów Polskich i kufajka stoczniowca rannego w Grudniu ’70. \nWystawa jest eksponowana w galerii otwartej na przestrzeń ogrodu zimowego\, koresponduje tym samym z wystawą główną ECS\, poświęconą historii polskiej drogi do wolności i zmian\, jakie pod jej wpływem zaszły w całej Europie Środkowej i Wschodniej. W formie plastycznej wystawa jest niezwykle oryginalna. Nawiązuje do symboliki regionu. Za podłoże ekspozycyjne służą np. połacie żagli\, a nić\, której sploty prowadzą przez wystawę\, przechodzi w linę okrętową owiniętą na oryginalnym polerze do cumowania statków przy nabrzeżu.\n– Fasada ECS\, w której wielu gości widzi statek na pochylni\, w ten sposób symbolicznie cumuje do wartości będących istotą przesłania tego miejsca – mówi grafik Mirosław Miłogrodzki\, autor koncepcji scenograficznej wystawy.\nEkspozycji będą towarzyszyć bezpłatne warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych\, gimnazjów i szkół średnich.\n„Nić. Sploty wolności” – wystawa na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2022. \nNIĆ. SPLOTY WOLNOŚCI | wystawa na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości\ntermin | 7 listopada 2018 – 3 lutego 2019\, codziennie w godz. 10–18\nwernisaż | 7 listopada\, środa\, godz. 17.00\nmiejsce | ECS\, Galeria Trap\nwstęp | wolny
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/nic-sploty-wolnosci-wystawa/
LOCATION:Europejskie Centrum Solidarności\, Plac Solidarności 1
CATEGORIES:Prezentacja,Wernisaż,Wystawy
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/11/45404976_10155547224106191_7384722637953433600_o.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181105T150000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181205T180000
DTSTAMP:20260628T191422
CREATED:20181105T105403Z
LAST-MODIFIED:20181105T105403Z
UID:114876-1541430000-1544032800@ibedeker.pl
SUMMARY:„Moja Gdynia” - wystawa zdjęć Tomasza Bołta
DESCRIPTION:Gdyński INfoBox zaprasza na niecodzienną wystawę fotografii. \nWystawa zdjęć Tomasza Bołta – „Moja Gdynia” potrwa do 5 grudnia. Tomasz był fotoreporterem Dziennika Bałtyckiego. Odszedł 2 lata temu – ta wystawa ma przypomnieć jego zdjęcia\, które były wyjątkowe. Wspominając Tomasza próbujemy spojrzeć na Gdynię jego oczami. \nTomasz Bołta był wielokrotnie nagradzanym fotoreporterem – na wystawie zobaczymy zdjęcia przedstawiające wiele ważnych wydarzeń\, ale też uchwyconą codzienność Gdyni.
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/moja-gdynia-wystawa-zdjec-tomasza-bolta/
LOCATION:Gdynia InfoBox Obserwatorium Zmian – Gdynia\, ul. Świętojańska 30
CATEGORIES:Wystawy
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/11/44661611_10156597617397778_3433772137779822592_n.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181104T110000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181104T123000
DTSTAMP:20260628T191422
CREATED:20181019T082858Z
LAST-MODIFIED:20181019T092837Z
UID:114754-1541329200-1541334600@ibedeker.pl
SUMMARY:W samo południe. Tropem artystycznych symboli. Spacer kuratorski w Europejskim Centrum Solidarności
DESCRIPTION:Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na spacer po Wysatwie Stałej\, podczas którego posłuchać będzie można o fotografiach\, które dziś uchodzą za symboliczne\, a często powstały przypadkiem\, o instalacjach artystycznych\, plakatach filmowych i samych artystach: \n\,\,-Wiecie Państwo\, jak powstał znak Solidarności\, który zna cały świat i kim jest jego autor? Porozmawiamy o zdjęciach Chris Niedenthala\, na których sportretował stan wojenny. Nie zabraknie opowieści o powstaniu słynnej fotografii przed nieistniejącym już kinem Moskwa przy ul. Puławskiej 17 w Warszawie. A pamiętacie\, jak wyglądał ołtarz papieski na gdańskiej Zaspie w 1987 roku\, okrzyknięty jednym z najpiękniejszych w historii pielgrzymowania Jana Pawła II? Zastanowimy się też\, dlaczego Tomasz Sarnecki\, autor plakatu promującego opozycyjnych kandydatów w pierwszych częściowo wolnych wyborach w czerwcu 1989 roku\, wykorzystał akurat postać kowboja z amerykańskiego westernu „W samo południe”\, który miał swoją premierę 37 lat wcześniej. Zapraszamy na spacer po wystawie stałej ECS tropem artystycznych smaczków. ” \nPrzewodniczką będzie: Katarzyna Granacka\nZ wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Gdański)\, z zamiłowania kinomanka. W ECS pracuje od 2014 roku\, zajmuje się promocją. Zawsze interesowała ją kulturalna strona miasta: festiwale filmowe\, instalacje przestrzenne\, koncerty\, wystawy… Mówi\, że to „balsam dla duszy”. Interesuje ją sztuka współczesna\, zwłaszcza zaangażowana w działania społeczne. Sama wykazuje zamiłowanie do fotografowania. Pochodzi z Podlasia. \nObowiązuje rezerwacja biletów: \nhttp://www.ecs.gda.pl/title\,Rezerwacja_miejsc\,pid\,820.html
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/w-samo-poludnie-tropem-artystycznych-symboli-spacer-kuratorski-w-europejskim-centrum-solidarnosci/
LOCATION:Europejskie Centrum Solidarności\, Plac Solidarności 1
CATEGORIES:Oprowadzanie po wystawie,Prelekcje,Prezentacja,Spacery,Zwiedzanie z przewodnikiem
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/20180924_ecs_spacer_KG_005.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181101T110000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181101T120000
DTSTAMP:20260628T191423
CREATED:20181030T125050Z
LAST-MODIFIED:20181030T125050Z
UID:114864-1541070000-1541073600@ibedeker.pl
SUMMARY:Wspólna modlitwa na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy
DESCRIPTION:Międzywyznaniowa modlitwa na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku odbędzie się tradycyjnie 1 listopada w południe. \nModlitwę poprowadzą przedstawiciele różnych związków wyznaniowych działających w Gdańsku. Po modlitwie uczestnicy przejdą pod pomnik Ofiar Tyfusu  u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i generała Dąbrowskiego\, gdzie zapalą znicze. Tradycja wspólnych spotkań wiąże się z otwarciem Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy w pierwszym dniu I Światowego Zjazdu Gdańszczan\, 24 maja 2002 roku. Cmentarz ten upamiętnia 27 gdańskich nekropolii\, które zostały zlikwidowane po 1945 roku. Gdański Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy znajduje się przy ulicy 3 Maja\, obok kościoła Bożego Ciała (przy dworcu PKS).
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/wspolna-modlitwa-na-cmentarzu-nieistniejacych-cmentarzy/
LOCATION:Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy\, ul. 3 Maja 19a
CATEGORIES:Obchody święta
ATTACH;FMTTYPE=image/png:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2017/11/Zrzut-ekranu-2017-11-02-o-17.15.24.png
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181031T130000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181031T140000
DTSTAMP:20260628T191423
CREATED:20181030T122320Z
LAST-MODIFIED:20181030T122320Z
UID:114856-1540990800-1540994400@ibedeker.pl
SUMMARY:Wspólna modlitwa przy nowym lapidarium w Sopocie
DESCRIPTION:Na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie\, przy kaplicy grobowej rodziny Herbstów\, powstało lapidarium. Zgromadzono tam obiekty sepulkralne\, czyli nagrobki lub ich fragmenty i krzyże pochodzące z końca XIX wieku i I połowy XX wieku. 31 października o godz. 14.00 zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę w intencji zmarłych sopocian. \nSopocki cmentarz założono w 1878 r. Cmentarz formalnie należał do gminy sopockiej\, ale większość chowanych osób była wyznania ewangelickiego\, stąd też cmentarz uznawano za wyznaniowy. Większość nagrobków projektowana była przez znanych sopockich architektów. \n– Zgromadzone w lapidarium nagrobki były częścią nieistniejących już grobów \ni dzięki staraniom Muzeum Sopotu oraz mieszkańców miasta zostały odnowione i uporządkowane – mówi Joanna Cichocka-Gula\, wiceprezydent Sopotu. \nW najbliższą środę\, 31 października\, odbędzie się tam wspólna modlitwa w intencji zmarłych sopocian. Modlitwę poprowadzą: ks. bp prof. Marcin Hintz\, proboszcz parafii ewangelickiej w Sopocie\, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz ks. dr Mirosław Gawron\, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie. Początek o godz. 14.00. \n  \nFot. materiały UMS
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/wspolna-modlitwa-przy-nowym-lapidarium-w-sopocie/
LOCATION:Na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie\, przy kaplicy grobowej rodziny Herbstów
CATEGORIES:Obchody święta
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/20181026_101946.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181030T170000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181030T200000
DTSTAMP:20260628T191423
CREATED:20181023T111815Z
LAST-MODIFIED:20181023T111955Z
UID:114844-1540918800-1540929600@ibedeker.pl
SUMMARY:4. urodziny Biblioteki pod Żółwiem
DESCRIPTION:W ramach obchodów swych  4. urodzin Biblioteka pod Żółwiem zaprasza wszystkich na wyjątkowe\, muzyczne wydarzenie\, jakim będzie koncert Marcina Kozioła. Występ odbędzie się 30 października (wtorek) o godzinie 18.00 w Bibliotece pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113). \nMarcin Koziol w 2015 r. ukończył studia magisterskie z wyróżnieniem w klasie gitary prof. Jana Paterka i st. wykł. Emilii Majewskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku. W roku akademickim 2013/2014 jako stypendysta programu Erasmus studiował w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie prof. Roberta Brightmore’a. pracuje nad swoją rozprawą doktorską w ramach studiów doktoranckich Akademii Muzycznej w Gdańsku.\nMuzyk prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista\, współpracując z kompozytorami takimi jak: Piotr Moss\, Jacek Rabiński\, Črt Sojar Voglar\, Piotr Jędrzejczyk. Występował w Polsce\, Szwecji\, Niemczech\, Rosji\, Chorwacji\, Serbii\, Bułgarii\, Słowenii\, na Węgrzech\, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.\nMarcin Kozioł jest laureatem Grand Prix oraz pierwszych nagród solowych i kameralnych na konkursach międzynarodowych w Belgii\, Bułgarii\, Chorwacji\, Serbii\, Czechach i Słowenii. \nOprócz nagród konkursowych Marcin Kozioł jest laureatem prestiżowych stypendiów i nagród kulturalnych:\n• Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego\n• Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego\n• Nominacja Rektora AM w Gdańsku w konkursie o Nagrodę „Czerwonej Róży” dla Najlepszego Studenta w roku akademickim 2012/2013 \nJednym z projektów\, w którym brał udział Marcin Kozioł był zespół 69 Duo współtworzony z akordeonistą Szymonem Jabłońskim. W 2014 r. 69 Duo zostało podwójnym laureatem prestiżowego Konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury\, wyłonionym zarówno przez kapitułę Konkursu\, jak i w plebiscycie Gazety Wyborczej. W 2015 r. duet otrzymał również zaproszenie do odbycia trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych zwieńczonej koncertem w Carnegie Hall w Nowym Jorku\, jako laureat Światowego Konkursu Muzycznego IBLA Grand Prize. W 2016 r. duet został zaproszony do skomponowania oraz wykonania muzyki do spektaklu Ucieczka/Flucht we współpracy z niemieckim teatrem Das Letzte Kleinod podczas trasy obejmującej 53 spektakle m. in. w Gdyni\, Poznaniu\, Pile\, Frankfurcie\, Berlinie\, Hanowerze\, Lüneburgu i Bremerhaven.\nArtysta ma na swoim koncie kilka nagrań płytowych z czego najnowsze to płyta Balkan Chamber Music For World Peace (2017)\, którą nagrał w założonym przez siebie zespole Marcin Kozioł Quintet. Krążek zawiera kilka światowych premier fonograficznych utworów współczesnych kompozytorów bałkańskich i zbiera pozytywne recenzje w prasie specjalistycznej. \nArtysta zagra dla nas muzykę bałkańską oraz m.in. poniższe kompozycje.:\nAtanas Ourkouzounov – Toccatchenitsa\nJohann Kaspar Mertz – Concertino\nPiotr Moss – 5 Impromptus\nGiulio Regondi – Introdukcja i Kaprys op. 23
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/4-urodziny-biblioteki-pod-zolwiem/
LOCATION:Biblioteka pod Żółwiem\, ul. Św. Ducha 111/113\, Gdańsk
CATEGORIES:Koncerty,Obchody rocznicy,Obchody święta
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/43952070_1885854468118508_7937601490066079744_o.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181030T080000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181030T170000
DTSTAMP:20260628T191423
CREATED:20181023T083010Z
LAST-MODIFIED:20181023T083010Z
UID:114838-1540886400-1540918800@ibedeker.pl
SUMMARY:Konferencja naukowa "Gdańsk jest kluczem do wszystkiego"
DESCRIPTION:Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Gdańskiego ma zaszczyt zaprosić Państwa na konferencję naukową pt. „Gdańsk jest kluczem do wszystkiego. W poszukiwaniu genius loci miasta”. Konferencja będzie miała charakter studencko-doktorancko-ekspercki\, gdyż oprócz początkujących badaczy na panelu eksperckim pojawią się osoby znane i doceniane w świecie naukowym.\nZgłoszenia na konferencję należy przesyłać do 9 listopada na adres: gdanskkonferencja@wp.pl\nFormularze zgłoszeniowe na konferencję znajdują się na stronie NKH UG pod poniższym linkiem: http://www.nkh.ug.edu.pl/?p=1706\nWkrótce więcej informacji.\nCzekamy na was 30 listopada w Gdańsku na Wydziale Historycznym!\nPragniemy również poinformować\, że nasza konferencja uzyskała patronat honorowy prezydenta miasta Gdańska\, Muzeum Miasta Gdańska oraz Fundacji Gdańskiej.
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/konferencja-naukowa-gdansk-jest-kluczem-do-wszystkiego/
LOCATION:Uniwersytet Gdański ul. Bażyńskiego 8\,
CATEGORIES:Debata,Konferencja,Prelekcje
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/37743358_1876046572441824_8301366442440261632_n.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181027T160000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181027T180000
DTSTAMP:20260628T191423
CREATED:20181017T073459Z
LAST-MODIFIED:20181017T073459Z
UID:114735-1540656000-1540663200@ibedeker.pl
SUMMARY:Koncert „Stutthof. Apel Cieni”
DESCRIPTION:Dyrektor Muzeum Stutthof oraz Wójt Gminy Sztutowo zapraszają na program w wykonaniu muzyków zespołu ARMIA\, pt. „Stutthof. Apel Cieni”. \nW ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przygotowane zostało wydarzenie kulturalne daleko wykraczającym poza 2077 dni funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Program muzyczny „Stutthof. Apel Cieni”\, to historia o bólu tego miejsca i o nadziei. Nadziei\, która niosła ze sobą wiarę w niepodległą i wolną Ojczyznę. Pierwsze wykonanie programu „Stutthof. Apel cieni” odbędzie się na terenie Muzeum Stutthof 27 października 2018 r. o godzinie 18:00. W atmosferze październikowego wieczoru zabrzmią słowa napisane w barakach\, a wykonane we współczesnej aranżacji muzycznej. Tomasz Budzyński i Dariusz Budkiewicz\, członkowie zespołu Armia\, stworzyli niezwykłe aranżacje do wspomnień i wierszy napisanych przez więźniów. Zabrzmi głos pokolenia\, które budowało Niepodległą. Bez względu na pogodę spotkajmy się w Muzeum Stutthof. W 1939 r. więźniowie nie mieli wyboru… \n„(…) Do wolnej Polski nam\nPowrócić daj !\nBy stał się twierdzą nowej siły\nNasz Dom\, nasz Dom.” \nFragment „Pieśni obozowej” \nWstęp jest bezpłatny.\nIlość miejsc ograniczona.\nRezerwacja wejściówek na stronie:\nhttps://apelcieni.evenea.pl \nWszelkich informacji udzieli Biuro Obsługi Zwiedzających – 55 2478358 wew. 216 oraz sekretariat Muzeum – 55 2478358 wew. 211
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/koncert-stutthof-apel-cieni/
LOCATION:Muzeum Stutthof/Stutthof Museum Muzealna 6
CATEGORIES:Koncerty,Prezentacja,Spotkania
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/44112846_1829611000421151_7517865563272511488_n.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181027T150000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181027T163000
DTSTAMP:20260628T191423
CREATED:20181023T082011Z
LAST-MODIFIED:20181023T090313Z
UID:114830-1540652400-1540657800@ibedeker.pl
SUMMARY:Wieczór z Tadeuszem Karmazynem na Biskupiej Górce. Wspomnienia i promocja tomiku poezji \,\,Agape''
DESCRIPTION:Stowarzyszenie Biskupia Górka zaprasza na spotkanie z Tadeuszem Karmazynem\, poetą i wykonawcą poezji śpiewanej\, od lat mieszkającym w USA\, a pochodzącym z Gdańska\, gdzie mieszkał na Biskupiej Górce w latach 1946-76. Do tego okresu swojego życia często nawiązuje w swoich wierszach. \nTadeusz Karmazyn będzie promował swój niedawno wydany tomik zatytułowany „Agape”. \n\,\,Wiersz \,\,Raport ze świata” uważam za ważny i znakomity. Przed laty takie wiersze społeczne i interwencyjne uprawiała generacja Nowej Fali. Jak widać\, jest na nie miejsce i teraz; jest zawsze! Tomik roi się od ważnych tematów i problemów. Tadeusz Karmazyn zrobił nam krzywdę emigrując. Na szczęście niezupełnie\, jak widzicie. Powraca tutaj i uniwersalizuje chorobę świata. Znajduję tu na przykład takie wersy: „Rabbi\, otwórz moje pióro\, zanim zniknę / w brudzie”.\nHmm\, znowu i właśnie dlatego potrzebna jest nam taka poezja. Interwencyjna\, lecz także pełna agape\, czyli miłości.” -cytat z recenzji Leszka Żulińskiego z pomorskiego magazynu literackiego Latarnia Morska. \nPoeta będzie czytał swoje wiersze z tomików „Powroty” i „Agape”. Zaśpiewa też poezję K.I. Gałczyńskiego\, a akompaniować na skrzypcach będzie mu przyjaciel\, Leszek Bolibok. Obaj grali przed laty w zespołe „Styk”. \nTadeusz Karmazyn– urodził się w Wilnie\, skąd wysiedlony z rodziną zamieszkał w Gdańsku. Ukończył tu szkołę podstawową\, ogólniak\, politechnikę (inżynier mechanik) oraz roczny kurs podyplomowy wiedzy o teatrze\, filmie i TV na Uniwersytecie Gdańskim. Między nauką i pracą śpiewał poezję. W 1972 r. otrzymał II nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie\, nagrywał piosenki dla Polskiego Radia.  Jest laureatem „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie\, 1975\, 1976 i Targów Estradowych – „Czterolistna Koniczynka” w Łodzi\, 1975. Był członkiem zespołu muzycznego „Styk” z którym występował m.in. w programie poezji Rafała Wojaczka z muzyką Jacka Stama\, „Biała róża na jej piersi”. Śpiewał również wiersze Leśmiana\, Gałczyńskiego\, Reynoldsa. W latach 1976-1981 był dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Pruszczu Gd. W 1982 r. w wieku 36 lat wyemigrował z żoną Anną i dwojgiem małych dzieci\, Pawłem i Dorotą\, na Florydę\, do Gainesville\, gdzie mieszka. Ukończył teologię na Uniwersytecie w Hamilton\, Virginia.  Jako poeta debiutował w 2013 r. tomikiem wierszy Powroty/Returns. W USA wydał tomik Polish Interludes. An Immigrant Story 2014 r. Kontynuuje swoją miłość do sztuki poprzez pisanie poetyckich tekstów piosenek i wierszy. W Gdańsku wielokrotnie odbywały sięjgo wieczory autorskie\, m.in. w American Corner Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej\, Nadbałtyckim Centrum Kultury. \nTen wieczór będzie też okazją do spotkania z dawnymi kolegami\, sąsiadami\, znajomymi z Biskupiej Górki i wspominania minionego czasu. \nZapraszamy.
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/wieczor-z-tadeuszem-karmazynem-na-biskupiej-gorce-wspomnienia-i-promocja-tomiku-poezji-agape/
LOCATION:Dom Sąsiedzki\, ul. Biskupia 4\, Biskupia Górka
CATEGORIES:Prezentacja,Promocja książki,Spotkania,Spotkania autorskie
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/dominika.jpg
END:VEVENT
END:VCALENDAR