BEGIN:VCALENDAR
VERSION:2.0
PRODID:-//iBedeker - ECPv6.8.1//NONSGML v1.0//EN
CALSCALE:GREGORIAN
METHOD:PUBLISH
X-WR-CALNAME:iBedeker
X-ORIGINAL-URL:https://ibedeker.pl
X-WR-CALDESC:Events for iBedeker
REFRESH-INTERVAL;VALUE=DURATION:PT1H
X-Robots-Tag:noindex
X-PUBLISHED-TTL:PT1H
BEGIN:VTIMEZONE
TZID:Europe/Warsaw
BEGIN:DAYLIGHT
TZOFFSETFROM:+0100
TZOFFSETTO:+0200
TZNAME:CEST
DTSTART:20180325T010000
END:DAYLIGHT
BEGIN:STANDARD
TZOFFSETFROM:+0200
TZOFFSETTO:+0100
TZNAME:CET
DTSTART:20181028T010000
END:STANDARD
END:VTIMEZONE
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181013T100000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181013T110000
DTSTAMP:20260625T080831
CREATED:20181010T113935Z
LAST-MODIFIED:20181010T113935Z
UID:114675-1539424800-1539428400@ibedeker.pl
SUMMARY:Otwarcie kolejnego punktu widokowego na Gdańskim Szlaku Wodociągowym
DESCRIPTION:13 października miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna otwiera trzeci z kolei – po „Starej Oruni” i sobieszewskim „Kazimierzu” – punkt widokowy Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Wielkimi krokami zbliża się też finał prac związanych z projektem – jeszcze w tym roku zwiedzającym zostanie zaprezentowany Zbiornik Wody Stary Sobieski wraz z niezwykłą wystawą.  \nZANIM BĘDZIE SOBIESKI – MAMY PUNKT WIDOKOWY \nTymczasem zwiedzający mogą się nacieszyć panoramą miasta z otwieranej w sobotę platformy widokowej. Można z niej podziwiać Wrzeszcz\, Przymorze\, a przy ładnej pogodzie widać morze i klif orłowski. Stojąc na wzgórzu można również zobaczyć rozległy kompleks rozrzuconych budynków Politechniki Gdańskiej. Okazuje się\, że zbiornik wody\, przy którym jest punkt widokowy\, nie jest tu jedynym obiektem wodociągowym. Na wyciągnięcie ręki wzrok przykuwa charakterystyczna\, ciemnoczerwona\, kominowa wieża ciśnień\, wybudowana z cegły w latach 1900-1904\, na potrzeby ówczesnej szkoły technicznej. Jest jakby „przytulona” do budynku obok. Działała jeszcze w latach 60.tych ubiegłego wieku. \n– Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski to kolejne wyjątkowe miejsce\, które przygotowaliśmy w ramach realizacji projektu pod nazwą Gdański Szlak Wodociągowy. Ideą Szlaku jest udostępnienie i uatrakcyjnienie miejsc związanych z mało znaną\, a już prawie 150.letnią historią\, systemu wodociągowo-kanalizacyjnego Gdańska. Stworzyliśmy tu przestrzeń do podziwiania otaczającego nas krajobrazu\, z ławkami i platformą widokową. Dodatkowo\, istniejący obok cmentarz urnowy został ogrodzony i zagospodarowany. Po drodze można się też napić wody z naszego zdroju. Jestem przekonany\, że ten element Szlaku\, podobnie jak pozostałe\, które już przygotowaliśmy i udostępniliśmy mieszkańcom i turystom\, zostanie niejako odczarowany i obdarzony na powrót dobrą energią – mówi Jacek Skarbek\, prezes spółki GIWK. \nTradycyjnie otwarciu widoku towarzyszyć będzie spektakl artystyczny\, tym razem pn. „Jak dobrze mieć sąsiada czyli spotkanie z balladą na Gdańskim Szlaku Wodociągowym”\, którego reżyserem jest Witold Paweł Burkiewicz\, scenograf przestrzeni\, twórca projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. \nJAK TU TRAFIĆ? \nNa punkt widokowy prowadzą dwie drogi\, obie wyłącznie piesze. Najprostsze i najkrótsze dojście to utwardzona dość stroma droga gruntowa od ul. Sobieskiego\, między działkami\, która zaczyna się zaraz za kamienicą przy ul. Sobieskiego 2. Drugie dojście jest możliwe od ul. Traugutta\, pieszym szlakiem od cerkwi wzdłuż ogrodzenia stadionu piłkarskiego. Dojścia zostały oznaczone specjalnymi tablicami z logo spółki GIWK.
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/otwarcie-kolejnego-punktu-widokowego-na-gdanskim-szlaku-wodociagowym/
LOCATION:punkt widokowy na koronie Zbiornika Wody Stary Sobieski
CATEGORIES:Akcja promocyjna,Atrakcje,Odsłonięcie,Otwarcie,Premiera,Prezentacja
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/widok_Sobieski-1.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181014T100000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181014T130000
DTSTAMP:20260625T080831
CREATED:20181008T131925Z
LAST-MODIFIED:20181008T131925Z
UID:114655-1539511200-1539522000@ibedeker.pl
SUMMARY:Zobacz Niebo Polskie w Dniu Edukacji Narodowej !
DESCRIPTION:Zaprasza pod „Niebo polskie” z okazji Dnia Edukacji Narodowej.\nZwiedzanie z przewodnikiem będzie możliwe w niedzielę\, 14 października 2018 r. Wstęp – wolny.\n\nOd 1938 r. „Niebo polskie” zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Niestety\, zostało zniszczone tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie\, a podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uroczystość odsłonięcia monumentalnego dzieła (8 maja 2018 r.) stanowiła jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. \nZwiedzanie z przewodnikiem auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1 będzie możliwe w niedzielę\, 14 października 2018 r. o godz. 12.00\, 13.00\, 14.00 i 15.00. \nOprowadzać będzie: Marcin Szumny \nWstęp – wolny.
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/zobacz-niebo-polskie-w-dniu-edukacji-narodowej/
LOCATION:budynek dawnego Gimnazjum Polskiego\, ul. Augustyńskiego 1
CATEGORIES:Akcja promocyjna,Dzień otwarty,Oprowadzanie,Prelekcje,Prezentacja,Spacery,Wykład,Zwiedzanie z przewodnikiem
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/08/article.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181015T150000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181015T160000
DTSTAMP:20260625T080831
CREATED:20181005T103058Z
LAST-MODIFIED:20181005T103058Z
UID:114642-1539615600-1539619200@ibedeker.pl
SUMMARY:Promocja książki "Poczet Radnych Miasta Gdańska 1990-2018"
DESCRIPTION:Stowarzyszenie Rajcy Gdańscy serdecznie zaprasza na promocję książki „Poczet Radnych Miasta Gdańska 1990-2018”.\n\nSpotkanie odbędzie się 15 października 2018 r. (poniedziałek) w sali obrad Nowego Ratusza przy Wałach Jagiellońskich 1 o godz. 17.00.\n\nW imieniu Prezesa Stowarzyszenia Rajcy Gdańscy  p. Tadeusza Gleinert\,
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/promocja-ksiazki-poczet-radnych-miasta-gdanska-1990-2018/
LOCATION:Nowy Ratusz (Rada Miasta Gdańska)\, ul. Wały Jagiellońskie 1
CATEGORIES:Akcja promocyjna,Promocja książki,Spotkania
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/zaproszenie-prezentacja-książki.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181018T160000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181018T180000
DTSTAMP:20260625T080831
CREATED:20181010T091113Z
LAST-MODIFIED:20181017T075036Z
UID:114667-1539878400-1539885600@ibedeker.pl
SUMMARY:Program pamięci Brunona Zwarry - Polonia Wolnego Miasta Gdańska
DESCRIPTION:Stowarzyszenie Biskupia Górka i Stowarzyszenia WAGA oraz Gdańska Szkoła Wyższa zapraszają 18 października br. o godz. 18 na debatę „Program pamięci Brunona Zwarry – Polonia Wolnego Miasta Gdańska” przy ul. Biskupiej 24B w Gdańsku. \nSpotkanie ma przypomnieć przesłanie zmarłego 14 sierpnia br. pisarza Gdańska Brunona Zwarry. \nUrodzony 18 października 1919 roku autor „Wspomnień gdańskiego bówki” wiele lat swojego życia oddał sprawie gromadzenia i utrwalania pamięci o Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku. Książka „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków” to praca prezentująca historie działaczy Polonii tuż przed i po wybuchu II Wojny Światowej\, większość z nich była ofiarami prześladowań i świadkami zbrodni hitlerowskich. Brunon Zwarra nie będąc historykiem podjął się ambitnej pracy zebrania wspomnień i uzupełnił je obszernymi przypisami. Powstał materiał unikatowy. To była ważna praca dla samego autora\, powoływał się na nią często mówiąc\, że wszystko\, co ważne dla pamięci polskiej mniejszości narodowej w WMG jest w tej książce i odsyłał do lektury. Pytanie ile osób zna ten obszerny tom\, ostatnio wydany w 2002 roku przez Marpress? \n– Idąc za przesłaniem Pana Brunona utrwalenia pamięci o gdańskiej Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku\, chcemy nakłonić miłośników historii do badania tego właśnie okresu przeszłości naszego miasta – mówi Krystyna Ejsmont\, prezeska Stowarzyszenia Biskupia Górka. \nGłównym ideą debaty jest zachęcenie do uzupełniania biogramów działaczy Polonii w WMG\, szukania śladów wspomnień\, dokumentów\, zdjęć w archiwach\, u osób prywatnych w dzielnicach Gdańska\, gdzie działają już osoby i grupy gromadzące świadectwa historii tych miejsc m.in. poprzez lokalne portale historyczne. \nDebata będzie okazją do przyjrzenia się realnym możliwościom takich poszukiwań\, wymiany doświadczeń w zakresie już działających projektów historycznych oraz tworzenia nowych inicjatyw. Do udziału w debacie zostali zaproszeni Jacek Górski\, prezes Stowarzyszenia „Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku”\, Piotr Leżyński współtwórca portalu dawnaoliwa.pl\, Waldemar Nocny\, historyk\, autor książek o dzielnicach Gdańska\, Marek Adamkowicz\, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku\, oddział Muzeum Miasta Gdańska\, Krystyna Ejsmont\, redaktor naczelna portalu biskupiagorka.pl oraz Marek Bumblis\, przewodniczący Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta Gdańska. \nW trakcie spotkania zostaną pokazane filmy przypominające autora „Gdańszczan”. Będzie też możliwość nagrania wspomnień i refleksji na temat osoby i twórczości Brunona Zwarry. Wzbogacą one zbiory Archiwum Społecznego Biskupiej Górki.
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/program-pamieci-brunona-zwarry-polonia-wolnego-miasta-gdanska/
LOCATION:Gdańska Szkoła Wyższa ul. Biskupia 24b
CATEGORIES:Akcja promocyjna,Debata,Obchody święta,Spotkania,Uroczystość
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/43555377_768923883453234_7555563449007210496_o.jpg
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20181019T070000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20181021T110000
DTSTAMP:20260625T080831
CREATED:20181017T073109Z
LAST-MODIFIED:20181017T073109Z
UID:114730-1539932400-1540119600@ibedeker.pl
SUMMARY:Otwarcie Starej Apteki!
DESCRIPTION:Szanowni Państwo\, drodzy widzowie! \nZ ogromną radością informujemy\, że w najbliższy czwartek\, 18 października o godzinie 13.00 otworzymy Starą Aptekę\, nową scenę Teatru Wybrzeże! \nNasza nowa scena teatralna wraz z kameralną widownią i niezbędnym zapleczem powstała w efekcie dostosowywania przestrzeni zabytkowych do współczesnych zadań (w ramach unijnego programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Nowoczesne zaplecze i foyer\, które w przyszłości służyć będzie także rewitalizowanej właśnie Scenie Malarnia\, zlokalizowano w zabytkowym budynku Starej Apteki\, natomiast scena wraz z widownią została wkomponowana w przestrzeń pomiędzy ścianą tego historycznego gmachu\, a Wielką Zbrojownią. Obiekt jest nowoczesny i komfortowy\, w pełni klimatyzowany\, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. \nNazwa naszej nowej sceny nawiązuje do nazwy budynku\, który powstał tu w 1636 roku\, żartobliwie przez Gdańszczan nazwanego Starą Apteką\, gdyż wytwarzano tu kamienne piguły\, czyli kule armatnie. W roku 1945 budynek został całkowicie zrujnowany. W 1966 roku odbudowano go jako jedno z pomieszczeń gospodarczo-magazynowych przywróconego właśnie Gdańskowi w tradycyjnej lokalizacji Teatru Wybrzeże. \nW październiku serdecznie zapraszamy na Drzwi Otwarte Starej Apteki\, w trakcie których oprowadzimy Państwa po naszej nowej scenie \nSkąd się wzięła nazwa Stara Apteka i do czego kilka wieków temu służył teren obecnej nowej sceny? Jakie ślady średniowiecznych fortyfikacji przetrwały do dziś? Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia nowej sceny Teatru Wybrzeże\, a także odrestaurowanego budynku Starej Apteki! Trasa zwiedzania uwzględnia scenę\, widownię\, garderoby\, salę prób\, a także foyer. W programie m.in. pokaz elektroakustyczny\, ciekawostki archeologiczne i… historyczne piguły! \nTerminy:\nDla grup zorganizowanych:\npiątek\, 19 października\, godz. 09:15\, 10:00\, 10:45\, 11:30\, 12:15\, 13:00\nDla osób indywidualnych:\nsobota i niedziela\, 20 i 21 października\, godz. 10:00\, 10:30\, 11:00\, 11:30\, 12:00\, 12:30\, 13:00\nUdział w zwiedzaniu jest bezpłatny. Należy jednak wcześniej odebrać wejściówki dostępne w kasach biletowych Teatru Wybrzeże (bilety@teatrwybrzeze.pl\, 58 551 50 40\, 58 301 13 28).\nMiejsce zbiórki: foyer Dużej Sceny\, parter. \nProjekt budowy sceny został współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. \n 
URL:https://ibedeker.pl/wydarzenie/otwarcie-starej-apteki/
LOCATION:foyer Dużej Sceny Teatru Wybrzeże\, parter.
CATEGORIES:Akcja promocyjna,Dzień otwarty,Zwiedzanie z przewodnikiem
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://ibedeker.pl/wp-content/uploads/2018/10/Stara-Apteka-B1-nowe-logo-PRESS.jpg
END:VEVENT
END:VCALENDAR