Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na pierwszy spektakl „Hultaje Starego Gdańska. Skarb Cystersów”, który będzie połączeniem kabaretu i muzeum.

hultajeKomunikat prasowy:

„Hultaje Starego Gdańska. Skarb Cystersów” to improwizowany serial teatralny, mający w założeniu być przygodowo-sensacyjną komedią romantyczną z domieszką słodkiej głupawki.

Inicjatorem i producentem projektu jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Koncepcję fabularną i format impro wymyślił Wojciech Tremiszewski we współpracy z Abelardem Gizą. W serialu grają aktorzy z Kabaretu Limo i grup improwizowanych Peleton i Abordaż. Heroldem-konferansjerem jest Kacper Ruciński. Muzykę skomponował oraz improwizuje na żywo Hubert Świątek.

Dawno, dawno temu…. W 1655 roku wojska szwedzkie wkroczyły na ziemie Rzeczpospolitej rozpoczynając jedno z większych starć w historii Polski i Europy. Przez pięć lat (1655-1660) dwa państwa wykorzystując pomoc krajów ościennych prowadziły wojnę, która do historiografii polskiej przeszła pod nazwą „potopu szwedzkiego”. Podczas jej trwania doszło do wielu przełomowych momentów, jak chociażby kapitulacja polskiej szlachty pod miejscowością Ujście czy obrona klasztoru jasnogórskiego.

W 1660 roku Rzeczpospolita i Szwecja postanowiły zakończyć działania wojenne i podpisać pokój. Jako miejsce wybrano klasztor w Oliwie. Pośrednikiem prowadzonych rozmów byli Francuzi. Zakończyły się one 3 maja 1660 roku uroczystym podpisaniem ustaleń. Rzeczpospolita utraciła część Inflant oraz uznała niepodległość państwa pruskiego, zaś Szwecja zobowiązała się do utrzymywania wolności handlu na Morzu Bałtyckim.

Zakończenie wojny oznaczało dla Rzeczpospolitej możliwości odbudowy i rozwoju handlu. Gdańsk uzyskał udogodnienia handlowe w całym państwie szwedzkim. Pokój oliwski był ważnym wydarzeniem w dziejach nowożytnych naszego miasta jak i całej Rzeczpospolitej, a nawet Europy. Przez mieszkańców grodu nad Motławą został pozytywnie przyjęty, czego dowodem było ustanowienie święta na jego cześć obchodzonego przy kolejnych rocznicach. Do dnia dzisiejszego zachowało się kilka medali wybitych z okazji tego doniosłego wydarzenia.

Co działo się w cysterskim opactwie w trakcie pięciu miesięcy obrad? Jakie wydarzenia miały miejsce poza negocjacjami, przemowami i kłótniami polityków? Co działo się w kuluarach rokowań?

Serial improwizowany „Hultaje Starego Gdańska. Skarb Cystersów” ma za zadanie odpowiedzieć na powyższe pytania. Pierwszy odcinek już 8-go stycznia. W najbliższych dniach na profilu portalu społecznościowego Facebook dodawane będą kolejne informacje dotyczące „hultajowego” projektu, a przy niektórych z nich będziemy prosić o sugestie, za pomocą których razem stworzymy świat serialu.

Założenia serialu są następujące:

– Raz w miesiącu gramy na żywo odcinek w Dworze Artusa w Gdańsku. Każdy z tych spektakli jest rejestrowany, montowany w cztery parominutowe odcinki i puszczany co tydzień w internecie.

– Postaci serialu reprezentują świat polityki, świat opactwa, jako gospodarzy obrad, oraz świat bardzo profanum, czyli świat oliwskich złodziei, szukających Skarbu Cystersów. Te trzy światy mają się wymieszać, dając intrygujące relacje i wydarzenia niekoniecznie traktatowo-pokojowe.

– W ostatnim odcinku ma zostać podpisany Pokój oliwski. Może to być tylko tłem dla wydarzeń serialowych – wszak nie wiemy, co się nam do tego momentu wyimprowizuje.

– Znamy swe postaci. Wiemy, że w opactwie jest jakiś Skarb. Wiemy, że na koniec Pokój ma zostać podpisany. Reszta jest improwizacją.

W spektaklu wystąpią: Małgorzata Tremiszewska, Ewa Czernowicz, Abelard Giza, Wojciech Tremiszewski, Karolina Rucińska, Jakub Śliwiński, Szymon Jachimek, Magdalena Walaszczyk, Kacper Ruciński oraz Hubert Świątek.

Bilety do nabycia w kasie w Dworze Artusa. Ceny: w przedsprzedaży – 25 zł, a w dniu spektaklu – 30 zł

Tytuł: Spektakl „Hultaje Starego Gdańska. Skarb Cystersów” w Dworze Artusa
Lokalizacja: Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43-44, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 19:00
Data: 2014-01-08