Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku zaprasza na premierę koncertu „Wolność droższa niż życie” przygotowanego dla uczczenia 95. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

wolność

Komunikat prasowy:

Scenariusz i reżyseria Dariusz S. Wójcik
Kierownictwo muzyczne Andrzej Nanowski

„Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało”.

Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod”

W koncercie zaprezentujemy pieśni, które śpiewano niegdyś w polskich domach. Pieśni, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych, które z biegiem lat nobilitowane były do rangi pieśni narodowych i ojczystych, pieśni stanowiące niekiedy dokument epoki, czy tez wzruszające świadectwo czasu. Z przebogatej skarbnicy polskiej pieśni wybraliśmy te, które dotyczą zmagań orężnych, żołnierskiego rzemiosła, a daty ich powstania wytyczają kolejne etapy zrywów narodowościowych, m.in. „Bogurodzica”, „Mazurek 3-go Maja”, „Dalej, chłopcy, dale żywo”, „Warszawianka”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Ostatni mazur”, „W krwawym polu”, „Marsz strzelców”, „Jak to na wojence ładnie”, „Rota”, „Białe róże”, „Ułani, ułani malowane dzieci”, „Maki”, „O mój rozmarynie”, „Pierwsza brygada”, „Pierwsza kadrowa”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”. Prezentując je przybliżymy ich rodowody, pokażemy sytuacje, które wywoływały ich spontaniczne powstawanie – zawarty w nich ładunek patriotyzmu, determinacji w walkach i wiary w ostateczne zwycięstwo.

Wykonawcy:

Ewelina Wojciechowska – sopran
Jacek Szymański – tenor
Dariusz S. Wójcik – bas
Katarzyna Rogalska – skrzypce
Andrzej Nanowski – fortepian
Marek Tynda
– narracja, recytacja

Bilety w cenie 25 PLN (pierwsze miejsca) i 15 PLN (drugie miejsca) do nabycia w kasie Dworu Artusa w Gdańsku. Rezerwacja biletów: tel. 608 253 928 oraz 501 179 563  

Tytuł: Koncert premierowy „Wolność droższa niż życie” dla uczczenia 95. rocznicy odzyskania Niepodległości
Lokalizacja: Dwór Artusa w Gdańsku, ul. Długi Targ 44
Godzina rozpoczęcia: 19:00
Data: 2013-11-11