W roku szkolnym 2014/15, tematem przewodnim kolejnego cyklu Gdańskie Miniatury, będą kościoły i szpitale. Wspólnie będziemy wędrowali uliczkami Głównego i Starego Miasta, Biskupiej Górki, Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta, odnajdując ślady inicjatyw podejmowanych przez kościół, a mających niezwykle pozytywny wpływ na życie miasta.

Zrzut ekranu 2014-09-08 o 23.19.57

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim nadszedł moment, kiedy ponownie się spotkamy przy okazji spacerów z cyklu Gdańskie Miniatury. Licencjonowana przewodniczka Ewa Czerwińska będzie Wam – uczniom i uczennicom gdańskich szkół, opowiadała o tym, w jaki sposób rozwijało się w Gdańsku życie społeczno-religijne i jaki wpływ na ten rozwój miał kościół. W mieście, które na przestrzeni wieków stanowiło tygiel wielu narodowości, budowano świątynie dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań, dzięki czemu każdy mógł tu znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce do modlitwy. Środowiska katolickie, protestanckie, menonickie czy żydowskie dbały o swój rozwój, zakładając przy świątyniach szkoły i biblioteki, ale nie zapominano też o chorych i ubogich – dla nich powstawały szpitale i przytułki.

Podczas pierwszej, wrześniowej wędrówki, poznacie dwie świątynie Głównego Miasta – kościół św. Jana oraz połączony ze szpitalem kościół św. Ducha. Spacerując po niewielkim fragmencie miasta zajrzymy do wnętrza kościoła św. Jana, pełniącego jednocześnie funkcję sakralną i sali koncertowej; poznamy niezwykłe losy gdańskiego kupca Zachariasza Zappio; rzucimy okiem na tzw. Zaułek Pocałunków oraz dowiemy się, dlaczego uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr. 50 mają zajęcia wychowania fizycznego w… kościele.

Organizatorem projektu (przy współpracy z serwisem iBedeker.pl) jest Instytut Kultury Miejskiej, na stronie którego czytamy:

Gdańskie Miniatury to projekt, którego głównym celem jest przybliżenie historii miasta dzieciom i młodzieży szkolnej, a także zainteresowanym osobom dorosłym. Spacerować można indywidualnie, z mapką dostępną do pobrania lub też jako część zorganizowanej grupy, z przewodniczką Ewą Czermińską i portalem iBedeker, popularyzującym historię Gdańska.

Forma gry terenowej, a więc nie tylko słuchanie o historii miasta, ale też włączenie uczestników w te opowieści, poprzez czekające na uczennice i uczniów zagadki, sprawia, że Gdańskie Miniatury to projekt atrakcyjny zarówno dla młodzieży szkolnej, jak i dla ich opiekunów, a także dla każdego, kto zainteresowany jest dziejami Gdańska w innej formie, niż tradycyjne lekcje historii.
Aktualność przygotowała Malwina Karczewska, stażystka w Instytucie Kultury Miejskiej

Informacja o spacerze z przewodniczką:

Temat: Kościoły i szpitale Głównego Miasta. Część I
Termin: 30 września, 2014r (wtorek), godziny: 10.00, 11.30, 13.00
Kategoria wiekowa: szkoły podstawowe (od klasy V), szkoły ponadgimnazjalne
Czas trwania: około 1,5 godziny
Maksymalna ilość osób zgłaszanych: 30
Maksymalna ilość osób podczas spaceru: 50

Spacery są bezpłatne!

Prosimy o zgłoszenia do dnia 21 września (niedziela) 2014 r. z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny, nazwisk oraz telefonów kontaktowych osób, które 30 września będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży (na każde 15 osób przypada jeden opiekun), na adres e-mail: [email protected].

Organizatorzy informują, że zapewniają oprowadzanie po trasie „Kościoły i szpitale Głównego Miasta. Część I”. Nie zwalnia to Państwa z obowiązku zapewnienia osobom nieletnim opieki zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa. Organizatorzy zastrzegają, że będą dobierać grupę według kategorii wiekowej. Organizatorzy zastrzegają, że w przypadku dużej ilości zgłoszeń na wybraną godzinę, będą w konsultacji z grupą zapraszać Państwa na inną porę.  Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do 23 września (wtorek) 2014 r.

Opis trasy, mapka do pobrania i formularz konkursowy w formie quizu są dostępne pod adresem: www.ikm.gda.pl