11 grudnia 2011 roku, odbyła się już IV edycja Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI wieku. Publiczność wysłuchała prawykonań kompozycji, w których główną rolę odgrywa akordeon. Po raz pierwszy w historii przedsięwzięcia odbyło się prawykonanie kompozycji zamówionej zagranicą.

Zamówienie na napisanie kompozycji w tym roku przyjęli: Krzysztof Olczak –akordeonista i kompozytor, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku; Cezary Paciorek – akordeonista i kompozytor, od kilkunastu lat uznawany przez Jazz Forum jako numer jeden wśród jazzowych akordeonistów i Gerhard Staebler – organista i kompozytor, którego kompozycje wykonywane są na wielu festiwalach muzyki współczesnej na całym świecie. Jest jednym z ważniejszych niemieckich kompozytorów.

IV edycja Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI wieku poświęcona jest sylwetce Astora Piazzolli, którego 90. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Z tej okazji publiczność wysłuchała Five Tango Sensations – skomponowane przez Piazzollę dla Kronos Quartet.

Wykonawcami koncertu był pomysłodawca Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI wieku – akordeonista Paweł Zagańczyk oraz:  Zagan Acoustic w składzie: Paweł Zagańczyk – akordeon, Joachim Łuczak – skrzypce, Andrzej Wojciechowski – klarnet, Jarosław Stokowski – kontrabas – Strona oficjalna Zagan Acoustic
Neoquartet kwartet smyczkowy w składzie: Karolina Piątkowska Nowicka – I skrzypce, Paweł Kapica – II skrzypce, Michał Markiewicz – altówka, Krzysztof Pawłowski – wiolonczela

Kolejny koncert odbędzie się 15 grudnia 2011 r. o godzinie 17.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

Wstęp wolny

Zagan Acoustic w Bibliotece Społecznej na Stogach