Piątek 17 września ma być dniem, w którym po raz szósty, za sprawą oddolnej aktywności, miejsca parkingowe w miastach całego świata zamienią się w mini parki. Happening zwie się PARK(ing) Day i został „wynaleziony”, tak samo jak Masa Krytyczna, w San Francisco.

W tym roku FRAG ma zamiar dołączyć do tego szaleństwa, a oprócz nas również ludzie z Warszawy i Krakowa. Całość będzie mieć miejsce na rogu ulic Karmelickiej i Korzennej w Gdańsku, tuż pod hotelem Holiday Inn.

Główną ideą happeningu jest pokazanie ludziom, że cenną przestrzeń w centrum miasta można zagospodarować lepiej, sensowniej i bardziej twórczo niż zastawiając jedynie blaszanymi pudłami:) Do naszych racji i sposobu myślenia chcemy przekonywać poprzez dobrą zabawę. Dodatkowo pojawił się pomysł, aby poprzez happening zaznajomić gdańszczan z koncepcją demokracji uczestniczącej i budżetu partycypacyjnego, czyli takiego, w którym mieszkańcy mają większy wpływ na to co się dzieje w ich mieście.

Jedno miejsce parkingowe – ok. 2,5 x 5,0m to mnóstwo miejsca. W tym momencie mamy zasoby i pomysły na zajęcie około dwóch miejsc parkingowych, ale czekamy na kolejne propozycje i twórcze pomysły. Będą stoły i krzesła, szachy i inne gry, wykładzina imitująca trawę, dużo roślin i drzewek. Park będzie funkcjonował od 8 rano do nieokreślonych godzin wieczornych.

Pomysłodawcy PARK(ing) Day – Rebar – www.rebargroup.org