II edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności towarzyszyły spotkania z poetami, happeningi, debaty i warsztaty. Młodzież została wciągnięta do gry miejskiej, której przewodnim tematem była poezja i wolność.

Relacja Julii Kalinowskiej z klasy I b Gimnazjum nr 33 w Osowej

Drugi spacer klasy I b zaczął się podobnie do tego, który odbyliśmy w ramach Gdańskich Miniatur. Spod szkoły zabrał nas autobus linii 179, następnie do Gdańska dowiózł tramwaj.

Tym razem plan wycieczki był nieco inny. Udaliśmy się do siedziby Instytutu Kultury Miejskiej, gdzie rozdano nam mapki z zaznaczonymi 6 punktami i pytaniami dotyczącymi spaceru. Trzeba było dotrzeć do miejsc związanych z postaciami historycznymi(np. z poetą Martinem Opitzem, Marią Konopnicką czy Wiliamem Szekspirem) i rozwiązać zagadki. Udało nam się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Jednak główna atrakcja dopiero na nas czekała warsztaty literackie z panią Basią Piórkowską – przesympatyczną poetką i pisarką.

Kiedy rozgościliśmy się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej, panie rozdały nam arkusze brystolu. Podzieleni na grupy zaczęliśmy zabawę. Pierwszym zadaniem było wypisanie cech poety. Padały przeróżne określenia od poważnych aż do tych najzabawniejszych. Zaraz po tym zapisaliśmy kilka rzeczowników, które akurat przyszły nam na myśl. Później spośród cech poety wybraliśmy same przymiotniki. Po połączeniu ich z rzeczownikami powstały zabawne związki wyrazowe. Za pomocą schematu podsuniętego przez panią Basię udało nam się stworzyć krótkie wiersze. Większość z nich wywoływała dużo śmiechu.

Na warsztatach nauczyliśmy się, że nawet z najprostszych słów można stworzyć poezję. Każdy z nas świetnie się bawił i dużo zapamięta. Nawet ja, choć to zupełnie nie moja bajka, pobudziłam swoją wyobraźnię.