Dwór Oliwski to znakomite miejsce do prezentacji fotografii przedstawiających pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich. Przekonali się o tym Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Mirosław Garniec – autorzy wystawy fotograficznej, która zawitała w hotelu.

Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Mirosław Garniec od początku lat 90. XX wieku pielęgnują pasję dokumentowania dawnych rezydencji szlachty pruskiej, zdobiących teren Warmii i Mazur. Efektem ich pracy jest album ze zdjęciami ponad trzystu pałaców i dworów, wtopionych w magiczne pejzaże dawnych Prus Wschodnich. W oparciu o część fotografii umieszczonych w albumie powstała wystawa, która dzięki uprzejmości właścicielki Dworu Oliwskiego, zawitała do Gdańska.

– Po raz pierwszy wystawa „Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich” znalazła miejsce w tak czarownej rezydencji, w otoczeniu tak pięknie zakomponowanego pejzażu – cieszyła się podczas czwartkowego wernisażu (16 czerwca) współautorka wystawy. Jednocześnie zwróciła uwagę, że wystawa ma podtytuł „dobra utracone czy ocalone”. Jak wskazują statystyki, zaledwie czwarta część obiektów pokazywanych w albumie jest dzisiaj w dobrym stanie, reszta ulega systematycznemu zniszczeniu. Te jednak, które mają szczęście do gospodarzy – zachwycają. Według opinii Małgorzaty Jackiewicz-Garniec, dwory na Pomorzu mają znacznie więcej szczęścia, niż te na Warmii i Mazurach.

O tym, jak piękne są dwory dawnych Prus Wschodnich, można się przekonać na wystawie w Dworze Oliwskim, która będzie czynna do 30 października 2011 r.

Hotel Dwór Oliwski w Gdańsku