14 grudnia 2010 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się spotkanie pt. Czego nie wiemy o Afryce, którego gościem będzie Cyprian Kosiński – autor książki „Afrykański polonez”.

Cyprian Kosiński (ur. w 1938 r. w Łodzi). Po ukończeniu Politechniki Łódzkiej podjął pracę w Instytucie Tworzyw Sztucznych w Warszawie. Przez klika lat był członkiem siatkarskiej reprezentacji Polski. W 1965 roku wyjechał do Francji. Pracował tam jako inżynier – chemik i kontynuował karierę sportowa w pierwszoligowej drużynie siatkarskiej Paryża. W 1968 roku udał się do Kinszasy, by objąć stanowisko dyrektora fabryki przetwórstwa tworzyw sztucznych. Potem był prezesem i wspólnikiem firmy deweloperskiej Logec, która w stolicy Zairu wybudowała dwie dzielnice – miasta. W 1989 wraz z żoną Aleksandrą podjął wiele inicjatyw promujących kontakty gospodarcze i kulturalne Polski z krajami Czarnej Afryki, zwłaszcza z Zairem. Współtwórca Manufaktury, centrum handlowo – usługowego, które stało się wizytówką Łodzi. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz uhonorowany Odznaką za Zasługi dla Kultury Polskiej. Mieszka w Szwajcarii.

W spotkaniu wezmą udział także znawcy i miłośnicy tematyki afrykańskiej:

Wojciech Jasiński – ekonomista i dyplomata, były ambasador RP w Kenii, wieloletni ekspert ONZ i współzałożyciel Instytutu Afrykańskiego z siedzibą w Łodzi, członek Rady ds. Afryki przy MSZ.

Andrzej Łupina – dr ekonomii i dyplomata, ambasador tytularny MSZ; ambasador RP w Senegalu, były ambasador RP w Kinszasie oraz Algierze, były ekspert ONZ w dziedzinie ochrony środowiska, były doradca Ministra Spraw Zagranicznych w dziedzinie gospodarki i współpracy z zagranicą;

Michał Rybicki – architekt, absolwent Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, członek Gdańskiego Klubu Płetwonurków „Rekin” oraz Stowarzyszenia „Artyści Sopot”, miłośnik Afryki.

Podczas spotkania odbędzie się również projekcja filmu pt. „Podróż do Mushenge, stolicy królestwa Bakuba”. Film pokazuje XV wieczną Afrykę, w samym środku równikowej dżungli, w stanie nienaruszonym.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Międzywydziałowe Koło Praw Człowieka UG im. Gustawa Radbrucha, zrzeszające studentów Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji UG. Opiekunami naukowymi koła są: prof. Jerzy Zajadło (WPiA), dr Michał Kaczmarczyk (WNS), mgr Magdalena Żadkowska (WNS) oraz mgr Tomasz Snarski (WPIA).

Serdecznie zapraszamy ! Spotkanie ma charakter otwarty.

Audytorium B Wydziału Prawa i Administracji UG, ul. Jana Bażyńskiego 6, Gdańsk – Oliwa, godz. 15.15.